Vana plná bublinek promasíruje celé tělo

  • 10
Koupel v horké vodě bývá velmi příjemným zážitkem po vyčerpávajícím dni. Avšak ještě lepší je, pokud si dopřejete hydromasážní vanu s perličkovou koupelí nebo s masážními tryskami. Že je o hydromasážní systémy zájem, to je vidět v prodejních výsledcích firem, které se výrobou a prodejem těchto systémů zabývají. Tomuto kouzlu propadly i mnohé známé osobnosti.

Masážní trysky má ve své vaně například ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák, herečka Kateřina Macháčková nebo rocker Petr Janda.

Avšak podobně jako se lidé ptají, zda se koupat, nebo raději sprchovat, i hydromasážní vany vyvolávají řadu otázek: Jak často je možné si takovou koupel dopřát, jaké existují druhy masáže, kolik vlastně stojí pořízení a provoz a tak dále.

1. Co je to hydromasážní systém?

Jde o soubor zařízení instalovaný do vany, bazénku, ale i do sprchového koutu, sloužící pro relaxaci vodní nebo vzduchové masáže.

2. Z jakých součástí se skládá

Pro vodní masáž je srdcem systému čerpadlo, pro masáž vzduchovou kompresor. Standardní systém je dále tvořen ovládací elektronikou nebo pneumatickými tlačítky, senzorem výšky vodní hladiny, mechanickými regulátory přisávání vzduchu, hadicovými rozvody voda/vzduch a kombinací vzduchových a vodních trysek uvnitř vany.

3. Kolik taková vana stojí?

Od 15 705 korun až do částky přes 100 000 korun. Průměrná cena systému je včetně vany kolem 23 000 korun. Obecně se doporučuje raději volit značkový výrobek. Vopačném případě se totiž vystavujete nebezpečí, že výrobek bude nadměrně hlučný a neúnosně poruchový.

4. Jaká je životnost?

U prvních hydroterapeutických van doba provozu přesáhla deset let a jsou stále funkční. Celková životnost hydromasážní vany závisí především na způsobu používaní a kvalitě údržby. Horní hranice tedy není stanovena.

5. Do jakého typu vany se hodí?

Kromě volně stojících van lze nainstalovat masážní systém do všech typů van, samozřejmě také rohových. Do většiny z nich i dodatečně. Mohou zcela zřídka existovat i výjimky. Cena je srovnatelná s nákupem nové vany, která již hydromasážní systém obsahuje. Vanu je však nutné demontovat a dopravit k výrobci. Jde relativně o časově náročnou záležitost - součástí instalace systému nejen do nové, ale také do staré vany je totiž mimo jiné dvanáctihodinová zkouška těsnosti systému.

6. Jaké jsou typy masáží?

Hydromasáž, kdy z trysek umístěných většinou na vnitřních stěnách van vychází silný proud vody. Dále je to airmasáž, neboli perlička, kdy vycházejí bublinky z otvorů umístěných na dně vany. Případně kombinace obou systémů. O konkrétních procedurách, síle proudu, délce, střídání a podobně se podrobně píše v každém návodu.

7. Lze si koupel dopřávat často?

Můžete si ji dopřávat každý den. Avšak délka procedury by neměla překročit 20 minut. Ideální teplota vody je v rozmezí 25 až 38 stupňů Celsia.

8. Jak vanu používat?

Čistota. Hydromasážní zařízení by mělo být udržováno v maximálně čistém stavu. Je nutné si uvědomit, že celý systém obsahuje hadicové rozvody, ve kterých vždy zůstane malé množství vody. To není na závadu v případě, že je splněna alespoň jedna ze tří podmínek - voda se stačí rychle odpařit (během několika hodin), bude vysušena nebo bude chemicky ošetřena. Pokud je alespoň jedna z těchto podmínek splněna, nemůže docházet k biologické degradaci vody v systému.
Aby bylo riziko zkažení vody minimální, doporučuje se před každým použitím hydromasážní vany očistit tělo například osprchováním. Po lázni se doporučuje vanu dezinfikovat malým množstvím vhodného dezinfekčního prostředku.

9. Je zařízení bezpečné?

Všechny prvky, se kterými může přijít uživatel do kontaktu během používání vany (například ovládací klávesnice elektroniky), jsou napájeny bezpečným napětím, jehož hodnota nesmí přesáhnout 12 V.

10. Jak je to s hlučností?

Dá se říci, že absolutní bezhlučnost nelze zajistit. Je potřeba si uvědomit, že systém včetně čerpadla je umístěn pod krytem na boku vany a nedá se zcela odhlučnit. Proto je nutné počítat s tím, že při relaxování nebude mít člověk úplný klid.

Druhy masáží

Hydromasáž
Nejstarší forma vodní masáže. Je určena k regeneraci namáhaných svalových partií, podporuje prokrvení svalů a tkání. Voda ve vaně je nasávána sacím košem, prochází čerpadlem a vysokým tlakem je vstřikována do vany přes trysky směřující na cílové partie masáže. Tyto trysky vytvářejí proud vody a vzduchu.

Airmasáž (neboli perlička)
Obohacuje vodu ve vaně malými vzduchovými bublinkami. V tomto systému prochází vzduch airmasážními tryskami umístěnými na dně vany a vytváří příjemný perličkový efekt. Miliony drobných bublinek vzduchu, které stoupají k hladině, působí na povrchovou tkáň těla jako jemná poklepová masáž. Má výrazný vliv na krevní tlak a na činnost lymfatického systému.

Hydro/air masáž
Jde o kombinaci obou systémů, čímž dochází ke spojení relaxačních účinků. Systém lze většinou spustit najednou nebo jednotlivě.

Většina van je vybavena tryskami na hydromasáž i mikrotryskami pro perličkovou lázeň.

Většina van je dnes vybavena tryskami na hydromasáž i mikrotryskami pro perličkovou lázeň.

Většina van je dnes vybavena tryskami na hydromasáž i mikrotryskami pro perličkovou lázeň.