Vana? Až po sprše!

  • 6
Trend prosazující sprchové kouty a sprchování vůbec vládne světem, přesto se výrobci van nemusejí bát o živobytí: požitek z vanové koupele má blízko ke stylu označovanému jako wellness. A to je velký trend posledních let.

Ke stylu welness - tedy relaxaci a setkávání se s přáteli i pohodou - patří neodmyslitelně i velké vany pro dva.

Na otázku, jak se mu tyto vany líbí, odpovídá architekt Michal Janků (jeden z mála, kteří se u nás specializují na problematiku koupelen), poměrně šalamounsky: "Nic proti nim nemám, ale nedovedu si představit, že by se v nich měla dvojice společně mýt. Je nutné přijmout japonský přístup - nejdříve se vysprchovat nebo umýt, a teprve pak si jít vychutnat koupel ve vaně!"

Prostě pohoda ve vaně pro dva - ale i pro jednotlivce - není dnes jen o hygieně, ale o požitku. A to je největší změna, jež koupelna prožívá v posledních letech.

Chcete-li si tedy pořídit velkou vanu, počítejte rovnou i s velkým sprchovým koutem! Někteří výrobci dokonce přišli s verzí "dva v jednom": vanový systém Kaldewei Multipool, který přichází do výroby v roce 2005, v sobě spojuje velkou vanu i sprchový kout. Jde totiž o vanu o délce 180 až 200 cm (a šířkou 80 až 100 cm), ale s hloubkou pouhých 30 cm! Počítá se s jejím umístěním do výklenku a uzavřením přední části skleněnou zástěnou, abyste se v ní mohli vysprchovat a vyráchat takřka do rozpuštění.

Velká vana velká spotřeba

Pořízení "klasické" velké vany má totiž vedle očekávaného požitku i své nevýhody - logicky budete potřebovat více místa, spotřeba vody se místo přibližně 100 litrů vody bude pohybovat kolem 150 až 200 litrů. Existují i vodní bumbrlíčkové, kteří spořádají až 500 litrů vody!

"Své zákazníky vždycky upozorňujeme nejen na výhody, ale i na případné problémy. Třeba v horkém létě, když je nedostatek vody, se pak může stát, že vám takříkajíc vyschne studna. V České republice existuje totiž ještě stále 10 až 15 procent domů, které jsou odkázány jen na vlastní zdroj vody," vysvětluje Tomáš Andrejsek z firmy Kaldewei. Naplnit takovou vanu něco stojí, a to včetně času - napuštění takového množství vody nějakou dobu trvá.

Je pak na zváženou, zda si místo velké vany nepořídit raději minibazén (nejmenší Quiberon od firmy Desjoyaux má rozměry 3,50 x 2,20 m a hloubku 1,2 m) nebo masážní bazén (spa), kde voda díky filtraci s ozonizací zůstává čistá a lze ji používat řadu týdnů.

Jenže pohodlí ve vaně není jen o jejích rozměrech. "Pečlivými studiemi bylo například zjištěno, že ideální sklon stěny, o niž se ve vaně opíráte, je 28 stupňů," vysvětluje Petr Kohoutek, vedoucí prodeje značky Duravit v České republice.

Vany této značky proto vedle designérsky zajímavých tvarů (jedna z posledních novinek nabízí například poležení pro dvě osoby v pozici "vedle sebe", nikoliv proti sobě, jak je běžně zvyklé, ovšem s úsporným zúžením tvaru v oblasti nohou) dodržují i tuto zajímavou ergonomickou novinku.

Funkčnost není všechno

Švýcarský designér Peter Wirz při své nedávné návštěvě Prahy na semináři pro architekty prohlásil: „V sedmdesátých letech ztratila koupelna duši, stala se sterilní záležitostí bez jakéhokoliv citu. Nastěhovala se do ní pračka, lidé přestali myslet na požitek z koupele.“

Konec devadesátých let minulého století a začátek nového tisíciletí vrátil podle něho koupelně podobu, jakou měla ve svých počátcích – stala se opět místem odpočinku, relaxace a setkávání a tento styl má spoustu zastánců. Vany se tak zvětšují, používají se v nich nejrůznější hydromasáže i osvětlení. Řešení jejich okolí má napomáhat vstupu (a výstupu z nich), ale i odložení třeba sklenky se šampaňským či sledování televize.

Že se vám taková vana a navíc ještě onen doporučovaný sprchový kout nevejdou do domu, natož do bytu? Možná můžete použít radu designéra Wirze: „Vše by mělo být co nejjednodušší a „nejlehčí“ – třeba nábytek zapusťte do zdí. Myslete na dobré osvětlení a klidně zapomeňte třeba na dveře, pokud koupelna navazuje na vaši ložnici.

Tím, že umožníte volný průhled z jednotlivých místností, prostor si opticky nesmírně zvětšíte!“ (Na takové řešení se můžete podívat třeba v showroomu firmy Living Space na pražské Vinohradské třídě, pozn. red.)

 

Další informace k tématu získáte v Living č.1/2005

Systém Kaldewei Multipool v sobě spojuje díky velikosti a hloubce pouhých 30 cm vanu i sprchový kout

Nová vana Paio od Duravitu dovoluje koupel ve dvou třeba včetně společného sledování televize nebo romantického výhledu do zahrady - samozřejmě se vším pohodlím!


Témata: architekt