Stěna, za kterou je kuchyně, se dá otevřít, čímž je zajištěno kvalitnější odvětrávání.

Stěna, za kterou je kuchyně, se dá otevřít, čímž je zajištěno kvalitnější odvětrávání. | foto: Profimedia.cz

V Německu postavili dům z papíru za 100 tisíc korun

  • 14
Designéři ze švýcarské společnosti Wall AG vytvořili dům z recyklovaného papíru. Zajímavý projekt nazvaný Universal World House má pomoci lidem bez domova. Jeho největší předností je totiž nízká cena.
Papírový dům je určen především pro lidi, kteří žijí v rozvojových zemích a bydlí ve slumech či v uprchlických táborech. Budova je podle jejích tvůrců ekologická, lehká, odolná vůči zemětřesení a dá se snadno postavit.

Úspornou stavbu navrhli švýcarští tvůrci ve spolupráci s německou agenturou rozvojové pomoci GTZ a architekty z univerzity ve Výmaru.

Dům z recyklovaného papíru

Švýcarský architekt Gerd Niemoeller a jeho dům z papíru.

Rozloha Universal House činí 36 metrů čtverečních a váha se pohybuje okolo 800 kilogramů. "Dům je lehčí nežli osobní automobil Volkswagen Golf a bez základů dokonce váží jen 400 kilo," říká vedoucí projektu architekt Gerd Niemoeller.

Jednou z předností domu je i jeho poměrně nízká výrobní cena - přibližně 5 000 dolarů (zhruba 100 000 Kč).

Materiál, z něhož je dům vyroben, se totiž vyznačuje nízkými náklady. Jde o hmotu vyrobenou na principu celulózy, která se jmenuje Swisscell. Vyrábí se z recyklovaných novin a kartonů a je napuštěn pryskyřicí.

Dům z recyklovaného papíru

Vnitřek domu z recyklovaného papíru.

Struktura povrchu ve výsledku připomíná včelí plástve, přičemž materiál tím získá pevnost a zároveň nečekaně dobré izolační vlastnosti.

Výroba swisscellu je výhodná, neboť se dá vyrobit z materiálů dostupných po celém světě a nemusí se přepravovat na dlouhé vzdálenosti.

Prototyp stavby se skládá z obytné místnosti s osmi vestavěnými postelemi, policemi a stolem, uvnitř jsou i vodovodní trubky. Stěna, kde se nachází prostor pro kuchyni, se dá rovněž otevřít, čímž má být zajištěno kvalitnější odvětrávání.

Dům z recyklovaného papíru

Dům má i terasu.

První papírová čtvrť vznikne v Zimbabwe

"Lidé zpravidla nechtějí dobrovolně opouštět své domovy. Nutí je k tomu vnější okolnosti, jako jsou války, chudoba nebo přírodní katastrofy. Většina uprchlíků přitom žije ve slumech či táborech ve známých příbytcích z vlnitého plechu," uvádí Niemoeller pro britský deník The Times.

"Domníváme se, že v důsledku globálního oteplování bude počet migrantů růst, a my nabízíme alternativu ke stanům a kovovým přístřeškům," dodává.

Tvůrci domu z papíru si zvolili v rámci rozvojové pomoci následující strategii. Nejdříve se nezbytné výrobní zařízení zhotoví v severním Německu a pošle se do cílové země.

Dům z recyklovaného papíru

Stavba domu.

Tam se již vyrobí samotný materiál Swisscell a z něho se posléze postaví budovy. Tím mají být zajištěny pracovní příležitosti pro místní lidi a zároveň zredukovány přepravní náklady.

Každý dům je určen pro početnou rodinu s dětmi a je navržen tak, aby se zde mohla v hygienických podmínkách zpracovávat potrava. Na verandě si rodina podle tvůrců projektu může vykuchat zvíře, posléze ho vevnitř umýt a dál rozporcovat.

Objednávky na 2 500 domů už přišly z Nigérie a další z Angoly; zájem prý projevily i některé latinskoamerické státy.

Podle serveru Spiegel Online mají nicméně první papírové čtvrti vyrůst v Zimbabwe, kde velký počet lidí uprchl před epidemií cholery.

Dům z recyklovaného papíru