Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V ložnici prožijete třetinu života

aktualizováno 
Ložnice má v bytě zvláštní postavení. U všech ostatních místností včetně koupelny nebo WC se totiž počítá s tím, že musí sloužit i ostatním členům domácnosti nebo dokonce návštěvám. Ložnice by však měla odpovídat pouze vkusu a způsobu života těch, kteří ji obývají. V posteli - a tedy zpravidla i v ložnici - stráví člověk třetinu života.

Pro někoho je postel a ložnice pouze místem pro spánek či pro chvíle ryze intimní, ale řada lidí si zde čte, sleduje televizi nebo snídá. To ovšem znamená, že ložnicové komplety - postel, skříně a toaletní stolek - bývají tou nejméně vhodnou volbou bez ohledu na cenu, která se dnes pohybuje asi od dvaceti pěti do sto padesáti tisíc korun.

Každá místnost není vhodná
V ložnici chce mít většina lidí klid a soukromí. Proto by jí měl patřit pokoj v co nejklidnější části domu nebo bytu, orientovaný nejlépe na východ. Usnout v ložnici, která má okna na západ, lze v horkém létě jen pod podmínkou, že jsou na oknech žaluzie nebo závěsy se speciální podšívkou, která odráží sluneční paprsky.

Aby si totiž člověk v ložnici skutečně odpočinul, měla by se zde teplota pohybovat kolem 18 stupňů Celsia. Vlhkost vzduchu má být v rozmezí 40 až 50 procent. Na trhu jsou například kombinované teploměry a vlhkoměry, bohužel v cenách kolem několika set korun.

Pro ložnici bývá zejména v některých okamžicích příjemná i blízkost koupelny, ideální je přímý vstup z ložnice. V rodinných domcích by měla mít každá ložnice svou koupelnu nebo alespoň sprchový kout, případně i WC. Pokud tento ideál není možný, mělo by to platit alespoň pro pokoj pro hosty.

Prohlédněte si fotogalerii

Textil ložnici zútulní
V malých ložnicích jsou nevhodné velké vzory a tmavé barvy. I zde platí, že bílá a světle modrá barva prostor zvětšují a dodávají mu určitou lehkost. Naopak tmavý nábytek po babičce působí těžkým a mohutným dojmem. Ložnice, kde z bytového textilu zůstaly jen lůžkoviny, působí většinou studeným a chladným dojmem. To je také důvod, proč jsou v ložnicích příjemnější závěsy než žaluzie.

Tam, kde jsou parkety nebo korek, je však zbytečný celoplošný koberec. Mohou ho nahradit malé předložky, které lze pořídit již v cenách kolem dvou set korun. Ve světě je zcela běžné barevné sladění všech textilií, od jedné barvy se však používá několik odstínů a velikostí desénu, aby výsledný dojem nebyl příliš fádní. Módní je i barevné sladění textilu a nábytku.

Lůžkoviny se pořizují do barvy postele, tedy čela nebo obložení, které má mít "v hlavách" výšku alespoň 30 až 40 centimetrů, aby chránilo zeď. Obložení by mělo být na vlastním nosném rámu, aby je bylo při malování apod. možné snadno demontovat.

Pořiďte si do ložnice závěsy.
Místnost pak vypadá útulněji, než když máte žaluzie.

Zejména na dovolené v zahraničí se český turista často setkává i u dvoulůžka pouze s jedinou dekou, která "pokračuje" přes hranu postele až k zemi. Vedle určité intimní atmosféry má tento způsob stlaní i další výhody, funguje totiž jako deka i přehoz zároveň. Je iluzorní se domnívat, že v samostatné ložnici bude někdo každý den zastýlat lůžkoviny. S minimální námahou tak zůstává i po spěšném odchodu lůžko s jednou dekou upravené.

Minimální velikost deky pro dvoulůžko je 200 x 210 centimetrů. Pokud má nahradit i přehoz, je třeba připočítat ještě výšku postele. Velké deky stojí přibližně 1500 až 2000 korun, na trhu se pro ně nabízí už i vhodné povlečení.

Velká postel je pohodlnější
Základem ložnice je samozřejmě postel. Měla by mít kvalitní matraci a případně polohovací lamelové rošty. Důležitý je však i rozměr. Pro pohodlné spaní je třeba postel přibližně o 20 až 40 centimetrů delší, než je výška postavy.

Typizovaná lůžka s délkou 195 centimetrů tak stačí pro člověka vysokého maximálně 174 centimetrů. Šířka matrace by se měla pohybovat od 80 do 100 centimetrů. Doporučovaná výška postele včetně matrace je 42 až 45 centimetrů.

Nekupujte společnou matraci! Každý má mít svou vlastní, která odpovídá jeho hmotnosti.

Čím je postel vyšší, tím snadněji se na ni uléhá i vstává. Řada prodejců matrací už naštěstí přijímá objednávky i na atypické rozměry, cena takové matrace na objednávku se pak pohybuje od čtyř do osmi tisíc pro jednotlivce.

Pro manželské dvoulůžko není vhodná jedna společná matrace, svou vlastní by každý měl mít zejména proto, že výběr matrace a roštů závisí i na váze uživatele.

Dát si vyrobit na objednávku kostru postele nebo ji zakoupit samostatně sice znamená výdaj dalších osmi až patnácti tisíc, ale lůžko si takovou pozornost zaslouží. Více než sedmdesát procent naší populace si totiž stěžuje na problémy s páteří.

Na trhu existuje i nabídka samostatných čel postelí, která neslouží jen jako ochrana zdí. Chrání také před průvanem, a proto jsou v některých ložnicích příjemná nejen v horní, ale také v dolní části postele. Samostatně zakoupená čela lze přizpůsobit i barevnému řešení celé ložnice.

Například čelo postele z přírodního ratanu je možné namořit do barvy oblíbených lůžkovin. Samotné čelo stojí kolem tří až čtyř a půl tisíce korun, barevná úprava vyjde asi na tři sta korun. Pro šikovného kutila pak není problém vyrobit si samostatný rám, doplnit jej rošty s matrací a profesionálně vyrobeným čelem.

V ložnicích se nejen spí
Typickým kusem nábytku jsou v ložnici také skříně. Zejména v menších místnostech působí oproti klasické skříni s nástavcem mnohem méně robustním dojmem vestavěné skříně nebo skříně na míru, které navíc dokáží využít každý centimetr úložného prostoru.

Použijte raději vestavěné skříně. Nepůsobí robustním dojmem.

U těchto skříní je vhodné i barevné sjednocení s okolními stěnami, což u malých ložnic většinou znamená bílou barvu.

Ložnici bývá příjemné doplnit malým křeslem, věšákem na oblečení, kterému se říká němý sluha a malým pojízdným stolkem, na kterém se může servírovat snídaně nebo jídlo v případě nemoci.

Naopak toaletní stolky jsou dekorativní záležitostí, která praktický smysl příliš nemá. Většina žen se totiž líčí v koupelně. Je to však maličkost, která může vytvořit romantickou atmosféru.

Ložnice rodičů

Ložnice s dětskou postýlkou.

Ložnici s nábytkem od firmy Ranný architects a závěsy (Lord) charakterizuje oduševnělá jednoduchost. Na barevném pozadí se dobře vyjímají svítidla (Amber interiér)

Z ložnice vedou také dveře do šatny a do koupelny.

Ložnice Air Twin (Presotto).

Ložnice v patře není nijak velká, přesto nepůsobí stísněně. Je otevřená do krovu a francouzská okna působí zvenku jako důležitý charakteristický prvek a uvnitř dávají pocit otevřeného prostoru.

Prostá ložnice bez zbytečných doplňků.

V ložnici si lze odpočinout či přečíst pár řádků i v odpočivných křeslech z Ikea.

Za skleněnými posuvnými dveřmi je šatna a koupelna s toaletou

Ložnice manželů. Postel je vyrobena v kombinaci světlého dřeva a pískovaného skla. Útulnou atmosféru umocňuje barevná stěna a modré intimní osvětlení

Nad postelí jsou čtyři okna a nad nimi obloha

I do ložnice se hodí pojízdný TV stolek.

Postel New York (Chromo) o rozměrech 180x200 cm, cena včetně roštu 13 946 Kč, a tři varianty řešení čela postele. Cena nerez tyče 180 cm 2944 Kč, opěrek z transparentního kovu 3122 Kč, čela v kombinaci transparentní kov a buk 5501 Kč, CPM Prague

Rodičovská ložnice

Ložnice je laděná do bílé barvy, která místnost opticky zvětšuje.

Vybavení ložnice v kombinaci masivní borovice (postel a korpus skříně a stolku) a borovicové dýhy (výplň dveří u skříně PAX FURNES), úchytky jsou kožené. Ceny (skříň, 200x60x238 cm) 18 480 Kč, (kostra postele HOVIK, 160x200 cm) 7 535 Kč, noční stolek HOVLAND, 45x40x60 cm) 1890 Kč, IKEA

Lůžko působí lehce, a přesto je v jeho nitru ukryt docela velký úložný prostor

Ložnice manželů (Move) je navržena v teplých odstínech, závěsy a koberec zde dotvářejí útulný prostor

Ložnice je schovaná za posuvnými stěnami, pod nimiž jsou z jedné strany úložné prostory, z druhé knihovna. Umístění světel umožňuje prosklenou stěnu využít k nepřímému osvětlení

Ložnice v japonském stylu

Na ložnici navazuje šatna a koupelna

Ložnice ve dřevě

Světlo, které v noci spáčům neškodí, musí mít velmi nízkou intenzitu, pouze do 1,5 luxu

Šatna je skrytá za posuvnými dveřmi vyrobenými na míru

Postel Prado z dubového dřeva s rattanovým čelem zavěšeným na zdi

Útulná ložnice s romantickou atmosférou byla dříve polorozpadlou půdou

Ložnice

Také ložnice v patře dýchá prostorem

Postel Elfo ELQL 16

Zařízení ložnice doplňuje vestavěná skříň.

Ložnice

Autoři: ,


Nejčtenější

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....
Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak multifunkční prostor pro nejrůznější oslavy a...  celý článek

Pozvánka do neobvyklé cukrárny: dorty jsou vyrobené z odřezků dřeva z výroby...
Designblok bude ve znamení jídla. Třeba i dortů ze dřeva a laminátu

Jen za pár dní, 26. října, začíná v pražských Holešovicích už 19. ročník Designbloku. Jeho hlavním tématem je JÍDLO. K vidění bude hodně unikátních výrobků, od...  celý článek

Iveta je s proměnou spokojená. Všechny její požadavky návrhářka splnila.
Rodina cestovatelů má novou předsíň. Přeměna je vyšla na 30 tisíc korun

Iveta bydlí v domě na okraji Prahy se svým mužem a dospělým synem. Všichni milují cestování a velkou společnost. Dům je stále plný lidí a i proto se Iveta...  celý článek

Současné finské tvůrce zastupuje na výstavě Ville Harab a Anu Puustinen.
Nejlepší kousky z finského designu a architektury vystavuje Mánes

Finský design a architektura jsou hlavním tématem výstavy v pražském Mánesu, která je součástí oslav stého výročí založení Finska. Seznámit se můžete jak s...  celý článek

Původně gotický dům byl renesančně přestavěn v poslední čtvrtině šestnáctého...
V Krumlově koupili dům s podlahou z kostí. Proměnu stihli za 4 měsíce

Zuzana a Ladislav koupili zanedbaný historický dům z 15. století v centru Českého Krumlova. Chtěli vytvořit hotel, který bude lidi inspirovat. Obrátili se na...  celý článek

Další z rubriky

Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř shodovaly. Ale než k tomu došlo, byt se na...  celý článek

Opravený panský dvůr prodávají majitelé za 38 milionů korun.
Zachráněný panský dvůr v Neprobylicích opravovali pět let. Podívejte se

Statek ve středočeských Neprobylicích nedaleko Panenského Týnce roky chátral, než si jej vyhlédli majitelé, kteří hlavní budovy během pěti let kompletně...  celý článek

Iveta je s proměnou spokojená. Všechny její požadavky návrhářka splnila.
Rodina cestovatelů má novou předsíň. Přeměna je vyšla na 30 tisíc korun

Iveta bydlí v domě na okraji Prahy se svým mužem a dospělým synem. Všichni milují cestování a velkou společnost. Dům je stále plný lidí a i proto se Iveta...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.