Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Lánech nebude bydlet jen prezident. Staví se zde celá nová čtvrť

  1:00aktualizováno  1:00
Současná finanční krize výstavbě příliš nepřeje. U bank mají developeři úvěrovou stopku a někteří své projekty pozastavují či úplně ruší. Přesto se v Lánech u Kladna staví nová obytná čtvrť, kterou podpořilo i zastupitelstvo obce.

Architekt Petr Šulc chtěl vytvořit ucelenou čtvrť | foto: Focus Agency

"Nechtěli jsme do Lán vpadnout jako někdo cizí, kdo pak není oblíbený. Proto jsme předem jednali se zastupiteli a také s radou obce," říká Markéta Francová, jednatelka společnosti Real Invest Franc.

Projekt U Lánské obory

Obývací pokoj vzorového řadového domu 3+kk.

Projekt U Lánské obory tak představuje rozvolněnou výstavbu i zelené plochy. Developer vyšel Lánům vstříc také plánovanou stavbou cyklostezky, knihovny, kavárny, fitness centra a pečovatelským domem.

Tak by se mělo zabránit problémům, které vznikají s nárůstem většího počtu obyvatel v obci.

U bytových domů vyroste náměstíčko s kaskádou

Projekt U Lánské obory, který vytvářel architekt Petr Šulc, plánuje v první fázi se stavbou 22 řadových a 11 samostatně stojících cihlových rodinných domů v dispozicích 3+kk až 5+kk s garáží na celkové ploše
25 193 metrů čtverečních. Letos v létě by mělo být dokončeno prvních 8 řadových domů.

Druhá fáze pak doplní projekt o dalších 45 000 metrů čtverečních, na nichž vyroste 19 řadových a 11 samostatných rodinných domů. Dále přibude rovněž 6 nízkopodlažních bytových domů. Zde ale firma čeká na stavební povolení.

Projekt U Lánské obory

V ložnici vznikl prostor pro případný pracovní kout. 

"Byty budou dispozičně od 1+kk do 3+kk. Ceny by měly začínat na 1 200 tisíc korun za 35 metrů čtverečních. Každý má terasu, nebo lodžii. U bytů v přízemí jsou plánovány předzahrádky," upřesňuje architekt Šulc.

U bytových domů je v plánu náměstíčko, kaskáda a plochy na volný čas. Veškeré komunikace a zeleň budou předány obci, která se o ně bude muset starat.

Domy by neměly být nudné

Architekt Petr Šulc vycházel při navrhování domů z představy ucelené čtvrti. A to především opakováním materiálů na řadových, solitérních či bytových domech. Fasády na domech by v žádném případě neměly být totožné a ani nudné.

Vycházel sice ze stejných dispozic jednotlivých typů domů, ale podařilo se mu je obměňovat právě na plášti.

V nabídce je řezaný pásek z klasické pálené cihly, který je lepený s přiznanou spárou. Dále pak exotické cedrové dřevo, jenž po čase získá určitou patinu, a pak cembonitové fasádní desky.

Ty jsou sice se dřevem či cihlou nesourodé, ale zato jsou bezúdržbové a vytváří tepelný štít domu. Cembonit se již řadu let používá například ve Švýcarsku a Japonsku.

Zákazník si tedy může vybrat ze dřeva, cihlových pásků nebo cembonitových desek a sám si určí, jak bude jeho dům vypadat. Vše může různě kombinovat a nebo si vybrat pouze jeden způsob obkladu.


Banky nepůjčují. Developeři mají stopku

Podle Markéty Francové získávají nyní zájemci o koupi bytu hypotéku mnohem obtížněji než třeba před rokem či dvěma. Když příjmy odpovídaly, tak nejpozději do měsíce byly peníze na účtě. Teď je ale vše jinak.

"Vyhlédnutý dům zájemci blokujeme a čekáme na vyřízení hypotéky. Ale běžně se stává, že mu banka peníze nedá, třeba jen proto, že v úvěrovém registru má nahlášenou nezaplacenou pokutu," vysvětluje Francová.

Tím se prodej domů prodlužuje, s čímž developerská společnost nepočítala. Mysleli si, že se nemovitosti budou prodávat rychleji. Přesto do budoucna se slevami nepočítají.

Projekt U Lánské obory

Celkový pohled na řadové domy a jejich zahrádky.

"Mám zkušenosti, že některé developerské firmy v Praze měly ceny nadhodnocené. Pro ně tedy nebyl problém dát 100 tisíc slevu, plazmovou televizi nebo auto. My jsme si ale žádnou rezervu nedávali."

Společnost se snaží nyní zvýhodňovat zájemce, kteří jsou ochotni zaplatit dopředu větší částku nebo zálohu. Ještě nedávno přitom šlo projekty profinancovat.

Projekt U Lánské obory

Na domech se opakuje cedrové dřevo, cembonitové desky a cihlový pásek.

"S novými projekty je to velmi obtížné. Na podzim jsme dostali úvěr na Nové Strašecí, kde se začínají už budovat inženýrské sítě, ale pak nám banky řekly zcela otevřeně, že máme zkusit požádat nejdříve v březnu. Situace je taková, že na developerský projekt nyní nepůjčí žádné peníze," popisuje situaci Markéta Francová.

Společnost přiznává, že finanční zajištění má na řadové a solitérní domy. "Na šest bytových domů chtěly banky nereálně vysokou spoluúčast a zajištění. Proto jsme se rozhodli projekt rozdělit do několika částí, tím snížíme požadavky banky a v březnu o úvěr opět požádáme," říká optimisticky Francová.

Autor:Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Několik let opravovali dům z 15. století, dnes je v něm i galerie

Odpočinkový kout obývacího pokoje pod křížovou klenbou je zařízen dvěma...

Na pohled nenápadný rohový domek v samotném srdci Tábora překvapí, jak je uvnitř prostorný a jak neobyčejně příjemné a...Další z rubriky

Dům, kde se neřešily náklady, ale pouze horko a soukromí majitelů

Kamenný obklad a uzavřená fasáda činí z domu na rohové parcele pevnost, do níž...

Vnitřní prostor maximálně otevřený do zahrady je hlavní mantra současného moderního bydlení. Představujeme vám dům,...

Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak...

Pod Tatrami vzniká ekologická vesnice, lidé budou žít i v domech z hlíny

Ukázka malé ekologické dřevěné stavby v Krásných Sadech, která ještě čeká na...

Unikátní projekt ožívá v podhůří slovenských Tater. Na zhruba stohektarovém pozemku vyroste šedesátka rodinných domů ze...Najdete na iDNES.cz