Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V koupelně vládne kov

Může koupelna fungovat bez použití kovu? Těžko. Vyrábějí se z něj veškeré armatury, vodovodní i vanové baterie, rámy sprchových koutů, je součástí koupelnových doplňků, umyvadel i van. A pokud chcete držet krok s módními trendy, zauvažujte také nad metalickým povrchem podlahy.

Kov si coby koupelnový materiál vydobyl úplně jinou pozici, než v jaké dnes stojí plast: bez něj se současná koupelna také obejde jen stěží, ale kde to jen trochu jde, snaží se plast tvářit jako kov. Právě kov je totiž materiálem, s nímž hojně pracuje moderní design.

Mosaz & spol.
Mosaz, slitina mědi a zinku s malou příměsí dalších kovů, bývá nejčastějším materiálem pro výrobu vodovodních armatur. Její výhodou je snadnost pochromování, proto taky baterie v provedení chrom bývají nejlevnější.

U designových baterií mosaz někdy nahrazuje elegantní a v poslední době módní nerezová ocel.

Ocel se uplatňuje nejen u armatur, ale stále častěji i jako materiál pro odpad umyvadla. Tam, kde se tento instalatérský prvek cudně dříve skrýval do spodních umyvadlových skříněk, se dnes hrdě hlásí ke svému pravému účelu a zároveň působí jako designový prvek.

Pro lepší funkci
Vnitřek kartuše klasických vodovodních baterií tvoří většinou plastový obal se vsazenými plochými keramickými destičkami, které zajišťují vlastní funkci kartuše – přísun a regulaci proudu tekoucí vody. Ale nemusí tomu tak být vždy: existují také kartuše s mosazným obalem, kde keramickou kartuši nahrazuje nerezová koule.

„Jde o patentovanou technologii, kterou v Evropě používají jen dva výrobci. Jeden z nich – dánská firma Damixa – dováží tuto specialitu i k nám,“ tvrdí Jiří Řehořka z firmy Armati a ochotně předvede, jak lehce se baterie s kulovou kartuší ovládá.

„Výhodou je i úspora vody a mimořádně dlouhá životnost: kartuše totiž není náchylná k poškození nečistotami. Jediné, co se časem opotřebuje, je gumové těsnění, které lze bez problémů vyměnit.“

A jak kulová kartuše šetří vodu? Rychlou a plynulou regulací teploty, ale především tím, že běžná poloha ovládání má nastaven úsporný proud. Plného průtoku docílíte jen tehdy, když při otevírání tlakem ruky překonáte zabudované stavítko.

Termostatické baterie využívají kov uvnitř zcela běžně: tělo armatury bývá z mosazi, teplotu vodního proudu reguluje roztažnost voskového termoprvku a pružina uvnitř mosazného těla je nerezová.
 
Hliník versus ocel
Sprchové kouty s plastovou výplní mívají rámovou konstrukci nejčastěji z hliníku. Je totiž lehký a zároveň pevný. Výrobci nabízejí různou povrchovou úpravu - od eloxovaného hliníku (lehký mat) přes leštěný, lakovaný až po chromovaný hliník (nejvyšší lesk).

Dáváte přednost nízké ceně? Pak se budete muset spokojit s eloxovaným povrchem. Panty často bývají z chromované mosazi. Důvod je ryze praktický: na mosazi chrom nejlépe drží.

Zdatným konkurentem hliníku a mosazi je zejména v designových koupelnách opět nerezová ocel. Při cenovém srovnání s mosazí ovšem musíte počítat sumu zhruba dvojnásobnou. Podobně jako u baterií může být povrch broušený, kartáčovaný nebo leštěný.

Povrchová úprava a celkové barevné ladění koupelny pochopitelně záleží na vás, každopádně jak u baterií, tak i u doplňků lze pozorovat ústup bílé a zlaté. Přednost jednoznačně dostává jednoduchý chrom nebo nerez v různých povrchových úpravách.

Stará dobrá vana
Pamatujete si ještě na smaltované vany? Zdaleka jim neodzvonilo. Na mnohé výrobky dostanete dokonce záruku třicet let, podle tvrzení například firmy Kaldewei, která takto ručí za stálobarevnost a odolnost povrchu vůči poškrábání.

Nejkvalitnější vany zmíněné firmy mají tloušťku materiálu 3,5 milimetru: 2,9 mm tvoří speciální ocelový plech (hlubokotažný, za studena tažený), zbývajících 0,6 mm vrstva povrchového smaltu. „Kvalitu seženete v ceně od 6000 korun výše,“ tvrdí Jiří Řehořka.

„Můžete mít samozřejmě i vanu pod tři tisíce, jenže pak na vás čeká materiál podstatně menší tloušťky (celkem 2,3 mm) a jen dvouletá záruka.“

Ceny akrylátových van začínají zhruba na částce 4000 korun a stoupají až do padesáti tisíc. Cenový střed smaltovaných van je v rozmezí 6 až 20 tisíc korun. A pokud myslíte na životní prostředí, má smaltovaná vana jednu velkou přednost: na rozdíl od akrylátové je stoprocentně recyklovatelná.

Nový design
Jsou společnosti, které na bohatém využití kovu doslova postavily svůj moderní koupelnový design.

Z kovu nabízejí takřka všechno: klasické i podomítkové baterie (chromovaná mosaz či nerez), umyvadla (zpravidla nerez nebo hliník), elegantní chromované či nerezové vyústění odpadu, esteticky zdůrazněný kovový závěs nebo rám umyvadlové desky, koupelnové skříňky (volně stojící, podumyvadlové i závěsné), nožičky a úchyty koupelnového nábytku, věšáky na ručníky či odlehčené hliníkové odkládací stolky.

Na kompletní kovový program se specializuje například koupelnové studio Aqua Plus, které prodává sortiment německé společnosti Alape.

Zvláště její umyvadlový program pracuje s kovem velmi intenzivně: umyvadla můžete mít jak z hliníku, tak z nerezové oceli, některá ještě s politurou, můžete si vybrat umyvadlo volně stojící, zápustné do zdi nebo do desky shora či zdola. A sifon odpadu je tu vysloveně designová záležitost.

Metalická dlažba
Samostatnou kapitolu tvoří novinka posledního roku – metalická dlažba. Jde o klasickou keramickou dlažbu, která však má místo glazury povrchovou vrstvu z kovu.

Náš trh začala dobývat takřka okamžitě, a to hned ze dvou zemí: z Itálie a Španělska. Zatímco italská pokovená dlažba společnosti Iris se poprvé představila začátkem října 2003 na veletrhu Cersaie v Bologni, španělská metalická dlažba Tau se letos v březnu stala žhavou novinkou firmy Tauell na veletrhu Cevisama ve Valencii. Už o měsíc později budila zaslouženou pozornost v Praze na veletrhu Art & Interior.

Čím se dlažby navzájem liší? „Italská je sofistikovanější, působí klidným dojmem. Vzhled španělské dlažby je spíš surrealistický – její reliéfní povrch záměrně budí zašlý, místy až zarezlý dojem,“ hodnotí Renata Kotálová ze společnosti Keramika Praha, která oba zmíněné typy dlažby prodává. Obecně lze říci, že italská dlažba je o něco dražší.

„Zájem o metalickou dlažbu jasně dokazuje, jak módním materiálem je dnes kov,“ tvrdí Renata Kotálová. „Ale myslím, že nejde o krátkodobou módu – elegance kovu se bude v koupelně uplatňovat i nadále.“

Více článků o bydlení: LIVING

Řez baterií Damixa: kulovou kartuši z nerezové oceli kryje mosazný obal.

Bez kovu se koupelna neobejde.

Kovové umyvadlo

Bez kovu se koupelna neobejde.

Koupelna bez použití kovu může jen těžko fungovat.

  • Nejčtenější

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z maringotky je chata na kolečkách, ke které lze zapřáhnout i koně

28. dubna 2024

Nedaleko jihočeského Husince, v blízkosti Šumavy, stojí stařičká maringotka, kterou si její nový...

Dům sexsymbolu 60. a 70. let Raquel Welchové vás překvapí útulností

1. května 2024

V kopcích Bel Air, jedné z nejdražších čtvrtí Los Angeles, je právě na prodej dům legendární a...

Kreslíř Rychlých šípů Marko Čermák je nejšťastnější na chatě v horách

1. května 2024

Zakládající člen skupiny Greenhorns a kreslíř Rychlých šípů Marko Čermák miluje Krušné hory už od...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

Inspirují mě sexualita a móda, říká autorka cen Interiér roku i medailí pro MS v hokeji

30. dubna 2024

Premium Autorkou letošních cen pro soutěž Interiér roku se stala umělecká ředitelka sklárny Rückl a kmenová...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...