Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V koupelně má být blaze každému

  13:53
- Stále větší počet bytů v panelových domech se dostává do osobního vlastnictví jejich obyvatel. Přestavba takzvaného bytového jádra pak bývá prvním místem v bytě,které si chce majitel předělat k obrazu svému. Krásná a pohodlná koupelna nemusí být nesplnitelným snem ani v paneláku. Při rekonstrukci lze uvažovat o několika nejběžnějších variantách. Buď se vybourá původní jádro a vestaví nové příčky z pórobetonu či sádrokartonu. Rozvody vody a elektřiny, stará vana, umyvadlo a ostatní zařizovací předměty se nahradí novými.
Pak je nutné počítat s investicí přinejmenším 60 tisíc korun a stavbu musí povolit stavební úřad. Pokud se původní jádro pouze obloží speciálními panely,které napodobují vzhled obkladů, může si obnovu udělat každý sám i bez stavebního povolení - samotný materiál obkladových desek lze koupit zhruba za 20 tisíc korun. Před stavbou si však každý musí položit několik otázek.

S povolením, či načerno?

Co se získá tím, že bude stavba oficiálně povolená? Není jednodušší obejít úřední mašinerii? »Když jsme se do přestavby chtěli pustit, rozmýšleli jsme se podobně,« vzpomíná Jitka Zámečníková, když pyšně stojí mezi »futry« nové koupelny. »Pak jsme si uvědomili, že bydlíme v domě, kde nemůžeme čekat, že by se někdo ze sousedů »nepřeptal« na stavebním úřadu, jak je to s tou naší koupelnou. Podle hesla: Neudám vás, ale ohlásit to musím,« usmívá se Jitka Zámečníková. Při rekonstrukci se totiž nelze vyhnout pracím, které mohou obtěžovat i ostatní obyvatele domu. Musí se vybourat a zlikvidovat staré jádro, do nově postavených příček se sekají drážky pro nové instalace elektřiny a vody, vrtá se do zdí - všichni vědí, jak snadno se domem postaveným panelovou technologií přenášejí zvuky od sousedů. Oficiální povolení má ovšem i opačný efekt. Kdo je dostane, rozjíždí úřední mašinerii, která může být zakončena jen kolaudací stavby. Každý se musí připravit na to, že komisi stavebního úřadu bude muset předložit doklady o tom, že se stavělo odborně. Revizní zpráva potvrdí, že je elektřina připojená podle současných požadavků na bezpečnost a že na stavbu dohlížel odborník stavař. Některé stavební úřady požadují i tlakovou zkoušku vodovodních rozvodů.

K přestavbě bývá nutné i povolení statika

Samy formality povolování přestavby bytového jádra nejsou zase tak složité. Mnoho firem, které se na podobné práce specializují, zajistí i vypracování projektu, který je potřeba předložit stavebnímu úřadu. Ten požaduje i souhlas majitele, tedy obce nebo družstva. »Za projekt účtujeme kolem 1500 korun. Pokud se nehýbá s příčkami, obvykle úřadu stačí ujištění, že nedojde k porušení současných nosných konstrukcí. Když chce někdo změnit dispozice bytu, aby si zvětšil prostor,požaduje většina stavebních úřadů i statický posudek,« uvádí Miroslav Pospíšil z firmy Unistav. Pokud nemá firma svého statika, je možné se zeptat přímo na stavebním úřadě,kde by měli nabídnout kontakt na odborníka, který má s panelovými domy zkušenosti. V každém městě je jenom několik typů paneláků, takže se dispozice opakují. I v Praze s milionem obyvatel se vyskytuje něco přes deset typů běžných koupelnových jader. Specialista, který je zná, je schopný nabídnout statické posouzení levnějí než ten, kdo bude pracně vyhledávat na ústředí družstva či v archivu stavebního úřadu plány. Průměrná cena se pohybuje kolem 2500 korun.

Zahrát si na dispečera?

Určitou variantou na pomezí zákona se zdá možnost nezadávat zakázku celou jediné firmě takzvaně na klíč, ale sezvat si podle připraveného harmonogramu jednotlivé řemeslníky. Má to jediný zádrhel: ke stavebnímu povolení je potřeba dodat podpis a potvrzení od takzvaného stavebního dozoru. To je osoba, která má oprávnění provádět občanské stavby. »Když to drasticky zjednoduším, tak pro jednoduché stavby do tří podlaží to může být stavař středoškolák, pro vyšší dům se vyžaduje stavební dozor od absolventa stavební fakulty,« upozorňuje Vladimír Mařík z firmy Bytový servis. »Podle stavebního zákona se tak zajišťuje odborné provedení stavby a tento člověk pak také zodpovídá za dokonalost provedení, aby nemohlo dojít třeba k porušení statiky. Obecně se ví, že lidi uprosí známé nebo kamarády stavaře jen kvůli podpisu. Stavař,který na podobný postup přistupuje, může být v případě havárie trestně stíhán,« varuje Vladimír Mařík.

Rozdíly nejsou tak velké

Zkušenosti z praxe ukazují, že rozdíly v cenách pro variantu »na klíč« a s vlastní účastí nejsou tak ohromující. Nejnižší průměrná cena za kompletní přestavbu jádra na klíč se pohybuje kolem šedesáti tisíc korun (ve velkoměstě je vyšší a naopak). To v případě, kdy se použijí běžné zařizovací předměty - vana do 3000 korun, umyvadlo či baterie do dvou tisíc a nejlevnější obklady a dlažby za 200 až 300 korun za metr čtvereční. Když se sečtou náklady za materiál, dojde se k částce blížící se 30 tisícům korun. Když by na stavbě pracovali dva lidé osm hodin denně po dobu šesti dní, zaplatí se jim za práci 24 tisíc korun. Za hodinu práce řemeslníka je totiž potřeba počítat kolem 250 korun (v běžném neznačkovém autoservisu se tomu nikdo nediví). Z tohoto srovnání je vidět, že rozdíly mezi objednáním na klíč a »domácí« tvorbou nejsou tak velké. Dosáhne se toho jednoduše: firmě se za materiál zaplatí jen 5% DPH, velkoodběratelé dostávají navíc množstevní slevy, pokud nakupují (a pravidelně platí) u stálé firmy.

CO JE POTŘEBA KE STAVEBNÍMU POVOLENÍ:

* jméno a adresa
* účel a místo stavby
* termíny započetí a dokončení stavby
* název, sídlo a oprávnění zpracovatele projektové dokumentace
* samotná dokumentace včetně technické zprávy
* kopie oprávnění dodavatele stavebních prací
* seznam a adresy účastníků stavebního řízení
* souhlas majitele domu se stavbou

Obvyklý harmonogram stavebních prací
(při použití porobetonu)

1. den dopoledne bourání, odpoledne se vyzdí do poloviny
2. den dozdí se do stropu, vypění spára mezi příčkou a stropem, přípravné práce k rozvodům
3. den rozvody vody a elektřiny, usazení vany
4. den zazdění vany, začne se obkládat a štukovat
5. den dokončení obladů a dlažeb
6. den usazení zařizovacích předmětů, baterie, zásuvky, vypínače, ventilátor

NA CO NEZAPOMENOUT PŘI BUDOVÁNÍ KOUPELNY:

* spojení toalety s koupelnou povolí stavební úřad jen u bytů do dvou místností

* ve smlouvě by kromě běžných bodů, jako jsou termíny zhotovení a plateb, neměla chybět povinnost firmy zajistit úklid v domě

* pravidelně kontrolovat řemeslníky: nejčastěji se objevuje usazení baterie našikmo, zásuvky nejsou ve stejné výšce, málo zasekané kabely »vylézají« ze stěny, zapomene se uzemnit vana (dodatečně je to velký problém, uzemnění je na opačné straně než vanová dvířka), vana není v rovině, v rozích se pak usazuje voda

* firma nesmí zapomenout na konci každé směny přimontovat záchodovou mísu tak, aby byla funkční

Pokud požijete sanitární keramiku určenou do malých koupelen, máte šanci, že se vám sem vejde i bidet. V případě řady Olymp vás tento doplněk přijde asi na 1600 korun.

Rohová vana Rosa je vybavena čelním panelem, sedátkem, podhlavníkem i madlem. Přesto se vejde i do panelákové koupelny. Jejímu optickému zvětšení pomohou i zrcadla.

Mozaika ze zrcátek, úlomků bílých obkládaček, mušlí a kamínků je na zdi za vanou a bidetem do výše témeř dvou metrů.

Duroplastová sedátka mohou na rozdíl od výrobků z měkkého plastu naprosto věrně kopírovat barvu keramiky.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...