Přírodní rezervaci bude dominovat soustava vzájemně propojených klínovitých skleníků

Přírodní rezervaci bude dominovat soustava vzájemně propojených klínovitých skleníků | foto: Samoo Architects & Engineers

V Jižní Koreji vyroste futuristické botanické centrum připomínající řeku

  • 26
Jihokorejci zveřejnili plány na vybudování futuristické přírodní rezervace. Do projektu Ecorium se rozhodli investovat v přepočtu přes dvě miliardy korun. Bombastickým projektem chtějí vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody a vytvořit optimální podmínky pro výzkum světových ekosystémů.

Přírodní rezervaci o rozloze 33 000 m2 bude dominovat soustava vzájemně propojených klínovitých skleníků, které budou z ptačí perspektivy připomínat vlnící se řeku.

Na jejich výstavbu má být použito kovových desek, dřeva a speciálního skla se sníženým obsahem železa, které propustí více slunečních paprsků a uzamkne je uvnitř. Úsporu energie zajistí moderní systémy schopné samoregulovat vnitřní klima v závislosti na venkovních povětrnostních podmínkách.

Přírodní rezervace Ecorium

Sponzorem projektu je jihokorejský Národní ekologický institut, který v areálu, jehož místo zatím nebylo oficiálně zveřejněno, plánuje vybudovat rezervaci pro divoce rostoucí flóru, rašeliniště, školící středisko pro veřejnost i centrum pro odborný výzkum životního prostředí. Institutu bude poskytovat zázemí pro výzkum rozsáhlého ekosystému.

Významnou prioritou je však i bezpečnost, rovnováha a harmonie v soužití člověka s přírodou. Podle mluvčího institutu sehraje plánovaný projekt důležitou roli v expertní rovině výzkumu a při stanovení přístupů k ochraně životního prostředí. Navíc by měl prostřednictvím vzdělávacích programů a výstav prohlubovat zájem veřejnosti a zdůrazňovat význam ochrany životního prostředí.

Přírodní rezervace Ecorium

Ecorium bude jakousi asijskou obdobou britského projektu Eden, který je světovou raritou svého druhu a bývá někdy označován za "osmý div světa". V roce 2001 vyrostl v anglickém Cornwallu v místech bývalého kaolínového dolu komplex gigantických skleníků, jejichž útroby skrývají například tropický deštný prales, vinice či starý olivový háj.

Dvanáct hektarů venkovních zahrad v projektu Eden představuje návštěvníkům rostliny z celého světa a vysvětluje proměny ekosystémů. Návštěvnické centrum je pak přivede k zamyšlení nad rolí, kterou rostliny hrají v jejich životech.

Přírodní rezervace Ecorium

V České republice je nejvýznamnějším skleníkem Fata Morgana v pražské Botanické zahradě. Přestože jeho rozloha nepřesahuje dva tisíce m2, patří k nejbohatším rostlinným expozicím v Evropě, která realisticky napodobuje skutečná přírodní společenstva vybraných oblastí. Nechybí zde dřeviny, liány, zástupci nejtypičtějších čeledí, epifyty, cibuloviny, trávy ani parazitické rostliny.

Vnitřní expoziční prostor skleníku je rozdělen stěnami na celkem tři části s odlišnými teplotami a vlhkostí. První část je polopouštní, druhá představuje flóru nížinného tropického deštného lesa a poslední, speciálně chlazená, zase rostlinný život vysokých tropických hor.

skleníky

Eden Project

Britský Eden Project

Místo: Velká Británie, Cornwall
Otevření: březen 2001
Rozloha skleníkové expozice: 22 300 m2
Návštěvnost: 2 miliony návštěvníků ročně
Počet rostlinných druhů: 2 144

Fata Morgana

Skleník Fata Morgana

Místo: Botanická zahrada Praha
Otevření: červen 2004
Rozloha skleníkové expozice: 1 750 m2
Návštěvnost: 130 000 návštěvníků ročně
Počet rostlinných druhů: 5 000