Pro zjištění základních informací o nějaké stavbě stačí navštívit katastr nemovitostí přes internet

Pro zjištění základních informací o nějaké stavbě stačí navštívit katastr nemovitostí přes internet | foto: Profimedia.cz

Už nemusíte na úřad. Katastrální mapy najdete na webu

  • 19
Potřebujete si rychle zjistit údaje o nějakém domě či pozemku? Nebo se vám nějaká nemovitost zalíbila a chcete najít majitele a zeptat se, zda by nebyla na prodej? Chcete vědět, jestli už je zapsán váš nový dům? Podívejte se na internet.

Jak se vyznat ve výpisu z katastru nemovitostí si přečtete ZDE.


"Tím se výrazně zjednodušilo vyhledávání informací o nemovitostech,“ říká Jiří Fajkus z realitní kanceláře Real Spektrum.

Zatímco dříve musel zájemce znát katastrální území a číslo popisné nebo číslo parcely, dnes stačí dobrá orientace v mapě a zjistíte o majitelích i to, co by neradi zveřejnili.

Všechny informace, které obsahuje klasický výpis z katastru, zde však přece jenom nezjistíte. Omezující je také fakt, že přes internet ještě není dostupné celé území republiky.

"Navíc má tento výpis pouze informativní charakter,“ upozorňuje Ondřej Paclt ze stavební firmy Syner. Není jej proto možné použít jako podklad pro správní či soudní řízení ani třeba coby přílohu ke smlouvě.

Informace o řízení najdete rychle
Z údajů o nemovitosti se odkazem nebo přímým zadáním příslušného katastrálního pracoviště a čísla jednacího zobrazí stav probíhající změny vlastnických vztahů.

"Pomalost vyřizování změn a korupce byla prvotním důvodem zveřejnění údajů z katastru nemovitostí na internetu,“ tvrdí Jiří Fajkus.

Majitelé nemovitostí tak již v roce 2004 mohli kontrolovat, jak rychle se jejich podání změny v katastru vyřizuje a zda nejsou jiná podání vyřízena rychleji.

Další položky menu Přehled řízení a Seznam přijatých řízení zjednodušují práci institucím, které podávají katastrálním úřadům velké množství podání poštou, například obecním úřadům či geodetickým firmám.

Jak se hledá v katastru na webu
Potřebujete-li rychle zjistit informaci o nějaké budově či pozemku, najeďte si v levém sloupci do části nazvané Informace z KN. Zde si můžete vybrat, zda potřebujete získat informaci o budově, jednotce či parcele.

Poté, co si jednu z těchto možností zvolíte a kliknete na ni, zobrazí se formulář, který po vás bude vyžadovat zadání základních údajů ohledně dané nemovitosti.

"V katastru nemovitostí není možné vyhledávat nemovitosti podle jejich vlastníka,“ říká advokátka Vladimíra Knoblochová z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

"Abyste tedy mohli vyhledat požadované informace o nemovitosti, musíte o ní znát určité identifikační údaje.“
U budovy je to obec (například Hostivice), část obce (například Břve) a číslo popisné (například 2345), případně číslo evidenční, u parcely pak katastrální území (například Hostivice) a parcelní číslo (například 150/122).

U jednotky je třeba znát obec, číslo popisné budovy, ve které se jednotka nachází, a číslo jednotky. Po zadání příslušných údajů ohledně nemovitosti získáte informace o hledané nemovitosti.

Zmíněné informace můžete zjistit na stránce www.cuzk.cz, respektive na adrese http://nahlizenidokn.cuzk.cz/.

Hledání podle katastrální mapy
Pokud tyto údaje neznáte, můžete dnes již hledat také podle katastrálního území nebo přímo z přehledové mapy České republiky.

"Zadáte název katastrálního území - je shodné s názvem největší obce. V případě více území s podobným názvem, například Horní Lhota aplikace nabídne všechny možnosti s rozlišením okresů,“ říká Jiří Fajkus.

Zobrazí se vám mapa katastrálního území, ve kterém si hledané místo zvětšíme, až se zobrazí čísla parcel.
"Mapu můžete přepnout i do ortofotomapy, kdy vidíte letecký snímek lokality současně s katastrální mapou,“ popisuje dále Jiří Fajkus z realitní kanceláře ReaL Spektrum.

"Mapový prohlížeč umožňuje pomocí ikon ve spodní části okna zvětšování a zmenšování, posun, zobrazení informací k číslu parcely, měření vzdálenosti a plochy parcel, překreslení, přímou volbu měřítka, zobrazení definičních bodů - čísla popisná, evidenční a parcelní a zapnutí ortofotomapy."

Zjistěte si hranice parcely
Informace, které je možné z webu získat, jsou stručnější než ty, které se uvádějí na klasickém výpisu z katastru. Jinými slovy - dozvíte se třeba, že na nemovitosti vázne například zástavní právo smluvní, ale už se neuvádí, v čí prospěch a kdy bylo zřízeno.

"Mapa je velmi užitečná při zjišťování hranic parcel, kdy třeba můžete zjistit, že příjezdovou cestu vlastní soukromá osoba, která nám může komplikovat přístup, nebo že je náš dům umístěn zčásti na cizí parcele,“ upozorňuje Jiří Fajkus.

Tyto nesrovnalosti jsou dobře vidět na ortofotomapě, která se však přesně nepřekrývá s katastrální mapou z důvodu nepřesnosti leteckého snímkování.

V případě pochybností je třeba porovnat katastrální mapu se skutečností, případně provést geometrické zaměření stavby nebo hranic parcely.

Jinak jsou údaje v aplikaci Nahlížení do katastru nemovitostí identické s údaji, se kterými pracují katastrální úřady, a jako takové by měly být přesné.

Pozor na možné zneužití informací
Kupující tohle všechno jistě ocení. Ne již tak majitelé nemovitostí. V katastru nemovitostí je velké množství informací, které lze snadno zneužít.

Z kupních smluv je například možné vyčíst kupní i odhadní ceny a z nich pak majetkové poměry smluvních stran.

"V minulosti takto skupina nespokojených voličů prozkoumala a na internetu zveřejnila seznamy nemovitostí vlastněných politickými špičkami," připomíná jeden ze známých případů Fajkus.

Ty se pak bránily a za pomoci zákona o ochraně osobních údajů dosáhly postihu. V poslední době se proto diskutuje o omezení rozsahu údajů obsažených v listinách evidovaných katastrálními úřady.

,