Rekonstrukce panelového bytu trvala zhruba měsíc. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Už jsme nechtěli žít jen v kuchyni, říká architekt Machač

  • 11
V nevyhovující panelákové kuchyni a miniaturním jídelním koutě už architekt Machač žít nechtěl. Jeho starý byt 3+1 na Praze 5 již léta volal po razantní rekonstrukci, na kterou nakonec padlo 360 tisíc.

Rodině architekta Miloše Machače už nevyhovovalo původní uspořádání bytu v nízkém paneláku ze sedmdesátých let.

"Nelíbilo se nám, že žijeme jen v jídelním koutu. Když přišli přátelé na návštěvu, seděli jsme všichni natěsnaní v kuchyni," vysvětluje architekt Machač. Rozhodli se proto pro kompletní renovaci, při níž se změnila i dispozice bytu.

Zhruba měsíc trvající rekonstrukci začali majitelé tím, že strhli příčku mezi jedním z pokojů a jídelním koutem v kuchyni. Novou pak postavili na jiném místě tak, aby se pokoj o něco zvětšil.

Jak bydlí architekt Miloš Machač

Půdorys panelového bytu 3+kk po rekonstrukci.  

Ze zbytku někdejší jídelního koutu vznikla praktická komora, oddělená od kuchyně další novou příčkou. Mezi kuchyní a obývacím pokojem se naopak bouralo, aby se obě místnosti spojily.

Byt měl od začátku zděné jádro, takže majitelé nemuseli řešit, co s vysloužilým umakartem. Do tmavé koupelny se díky rekonstrukci podařilo dostat denní světlo z kuchyně.

"Nechal jsem horní část stěny prosklenou, zhruba od výšky 190 centimetrů až ke stropu," vysvětluje architekt. "Prosklená plocha je poměrně úzká, ale přivádí dostatek světla, takže ráno ani nemusíme svítit." Stejný prosklený pruh je i ve stěně spojující kuchyň s komorou.