Obývací pokoj a kuchyně v druhém podlaží

Obývací pokoj a kuchyň v druhém podlaží | foto: Jaroslav Kvíz

Útulný půdní byt má tři podlaží, kuchyni z Ikey a vlastní výtah

Úžasný výhled, klidná čtvrť, spousta zeleně. Takové bydlení hledali manželé v Mariánských Lázních několik let. Pomohla náhoda: družstvo vlastníků nemělo na fasádu, tak bylo kvůli získání financí ochotné odprodat půdu.

Tip, který manželům dala stavební firma, byl sice úžasný, ale při projektování a konečné realizaci stavby se vynořovaly stále nové a nové problémy. Ačkoliv dům pochází ze začátku 20. století a není architektonicky cenný, nepovolili například památkáři ve třetím podlaží bytu další okno, jedna část tak zůstala poměrně hodně tmavá. 

Třetí podlaží bytu není omyl, když totiž spočítáte všechna patra tohoto půdního bytu, dojdete opravdu k číslu tři. A to má podkroví jen 120 m2! V prvním podlaží je výstup z výtahu, tedy jakási malá předsíň, po schodech se světlovody vyjdete do druhého podlaží s kuchyní, obývákem, koupelnou a ložnicí, po dalších schodech pak do třetího patra. Sem umístili majitelé pracovnu, relaxační část a prostor pro hosty včetně druhé koupelny s klozetem.

Sklo, za nímž je varná deska, odděluje kuchyňskou část od obýváku.

Nejoblíbenější místo v bytě? Rozhodně terasa s výhledem na historické centrum a Přimdu. "Když si dáme po ránu kávu na terase, jen tak v županu, den hned lépe začíná," říká majitel.

Výtahem rovnou do bytu

Majitele potrápily především dvě věci: nízká pochozí výška, která by při svém zachování nedovolila využívat značnou část interiéru, a také umístění bytu v 5. nadzemním podlaží (nepočítaje podlaží samotného bytu).

První komplikaci vyřešilo zvednutí střechy o 60 centimetrů, a to s pomocí heverů. Stavebně poměrně náročnou záležitost však zvládli řemeslníci na výbornou. A patra? Ta vyřešil výtah.

"Výtah má jedinou zastávku, a to u nás. Mrzí mě to, celou stavbu výtahu jsem financoval sám. Ostatním obyvatelům domu jsem nabídl, že si mohou zaplatit jen náklady na zastávku, ale nikdo nechtěl. Pro majitele bytů ve druhém či třetím patře, na každém jsou tři, by byl přitom výtah určitě přínosem, nikdo z nás nemládne. Nikdo nechtěl, a tak máme soukromý výtah," popisuje investor.

Na schodišti s loveckými trofejemi nechybějí světlovody.

Ačkoliv není stavař, velkou pozornost věnoval především stavebním parametrům rekonstrukce. "Nejsem moc velkým příznivcem klimatizace, i když ji tu také máme, pro nejhorší případy. Jinak jsme raději trochu předimenzovali tepelnou izolaci. Místo zpravidla standardních 16 centimetrů máme orsil s tloušťkou 24 centimetrů. Klimatizaci díku tomu téměř nepoužíváme," popisuje majitel.

Teplé barvy a krajiny

Trofeje na prvním schodišti prozrazují, že jejich majitel rád cestuje hlavně do teplých krajin, ale vydává se i na cesty do Kanady nebo na Aljašku. Toulavá povaha je také důvodem, proč ho neláká dům se zahradou: o ty je nutné se pravidelně starat.

Kuchyni si sestavil majitel z běžné nabídky IKEA sám.

Raději dává přednost funkčnosti. Nevidí ani důvod, proč platit obrovské částky za značkový nábytek. "Kuchyni jsem si vyskládal sám z nabídky IKEA. A jsem spokojený," prohlašuje. Digestoř umístil tam, kde byl nejkratší přímý odtah. To ovšem znamenalo instalovat varnou desku do skřínky, za níž stojí hned pohovka.

Majitel si však snadno poradil: použil skleněnou přepážku, která chrání obývací část jak třeba před prskajícím olejem z pánve, tak "zastavuje" odér z vaření. Přitom ten, kdo vaří, má přímý kontakt s lidmi v obývací části.

Krb slouží zejména pro atmosféru, byt se vytápí hlavně plynem.

Jediné, na co si majitel netroufl, byl konečný výběr barev pro výmalbu a tapety. To svěřil raději Dagmar Křížové ze studia bytového textilu Orsei. "Má rád teplé barvy, proto jsme zavrhli bílou výmalbu. Prostor není příliš velký, a tak jsme zejména v obývací části omezili množství dezénů. Vystačili jsme s jednoduchými grafickými motivy," říká Dagmar Křížová.

Tapety od firmy Marburg od Luigi Colaniho a Ulfa Moritze použila díky speciálním lepidlům klidně i na stěnu, do níž je zapuštěná krbová vložka. Od stejného výrobce jsou i tapety na schodišti. Prostory pro hosty oživují tapety s florálním vzorem od značky Texdecor.

Jinak barevně decentní interiér oživují tapety s florálním dezénem.

Tapety se snadno udržují, lze je snadno omývat. Prostě jsou praktické. Půdní prostory s atypickými okny přinášejí někdy problém se zastíněním, ale i to lze dnes snadno vyřešit. "Zvolili jsme plisé, které lze přizpůsobit i trojúhelníkovým částem. Není problém je přitom snadno vyprat," upozorňuje na výhody Dagmar Křížová. Na závěsy zde totiž nebylo místo.