Takzvané sektorové centrum v ústecké čtvrti Severní Terasa má zmizet do tří měsíců

Takzvané sektorové centrum v ústecké čtvrti Severní Terasa má zmizet do tří měsíců | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ústí demoluje socialistické sektorové centrum. Vedlejší ruina hotelu Máj zůstává

  • 16
Dvacet let byla ruina nedostavěného sektorového centra, obřího obchodního domu, vředem na tváři města Ústí. Koncem srpna začali dělníci s demolicí. Stejně poničený hotel Máj v jeho těsném sousedství ale dosud obývají bezdomovci.

Z mapy krajského města konečně začíná mizet stavba, která ho roky hyzdila - v pondělí se po létech sporů a tahanic začalo bourat takzvané sektorové centrum na sídlišti Severní Terasa. Za necelé tři měsíce by po nevzhledné ruině nemělo být ani památky.

"Předpokládané datum ukončení demolice sektorového centra je 23. listopadu letošního roku," informovala mluvčí ústeckého magistrátu Ivana Solničková.

Nápad postavit na zdejším sídlišti centrum, které by místním zajišťovalo občanskou vybavenost, se zrodilo v hlavách socialistických plánovačů. Stavět se začalo v 80. letech - podle velkorysého plánu tu mělo být kino, knihovna, obchody, pošta ale i protiatomový kryt.

SEKTOROVÉ CENTRUM

Proč se mělo postavit a proč se nyní bourá

Občanská vybavenost
Se stavbou sektorového centra v Ústí nad Labem se začalo na konci 80. let minulého století. Podle socialistických plánovačů měl areál sloužit k občanské vybavenosti obyvatel sídlišť Severní Terasa, Skřivánek a Dobětice. Měly zde být obchody, restaurace, kino, pošta či knihovna. Po změně režimu v listopadu 1989 byla stavba kvůli nedostatku peněz přerušena.

Soudní spory
V roce 1994 prodala radnice ústeckého centrálního obvodu nedostavěný komplex firmě PK Real. Ta ale kupní cenu 40 milionů korun nezaplatila. V následujícím roce začal vleklý soudní spor. Soudy teprve loni pravomocně rozhodly, že je sektorové centrum stále majetkem města. Objekt byl mezitím zcela zdevastován.

Příliš drahé bourání
Loni v září vedení města rozhodlo, že centrum nechá zbořit. Zakázku na jeho odstranění dostala firma AZ Sanace. Opoziční zastupitelé ale tendr kritizují. Nelíbí se jim cena 83 milionů korun, kterou město za demolici zaplatí. Zastupitelstvo ale vítěze soutěže schválilo a v firma AZ Sanace mohla v pondělí začít s bouráním.

Po listopadové revoluci však dělníci staveniště opustili a už se sem nikdy nevrátili. Vystřídali je bezdomovci a narkomani.

"Ten objekt se mohl využít, a nejen proto, že se tam prostavělo sto padesát až sto šedesát milionů korun. Bylo to téměř hotové i s vnějšími obklady mramorem, dokončovaly se pouze vnitřní práce. A pak přišla změna politického režimu, nebyly peníze," komentoval v Deníku bourání stavby Václav Krejčí, architekt, jenž se podílel na projektování centra.

Centrum začalo postupně chátrat a stalo se předmětem tahanic města a soukromých vlastníků. Spory se podařilo vyřešit teprve před rokem -soud rozhodl o tom, že centrum je majetkem města. To se ho kvůli značné zchátralosti rozhodlo zbourat a nabídnout tuto lokalitu lidem k trávení volného času.

"Naším záměrem je na ploše vybudovat veřejně přístupná hřiště, jako například volejbalová či fotbalová. Požádáme o finance na tento projekt Evropskou unii a současné připravujeme projekt využitelnosti plochy. Pokud se nám podaří finance získat, orientačně by mohla být sportoviště dobudována koncem příštího roku," popsala Solničková.

Zakázku na demolici sektorového centra získala společnost AZ Sanace, náklady vyčíslila na 83 milionů korun. Město je bude hradit převážně z evropských dotací, z vlastního rozpočtu dá jen 7 procent.

Co bude s hotelem Máj?

Sektorové centrum však není jediným strašákem na Severní Terase. V jeho těsné blízkosti totiž leží budova bývalého hotelu Máj - i ta už řadu let zeje prázdnotou a jediní, kdo se tu "ubytovávají", jsou bezdomovci a sběrači kovů.

"Při běžných kontrolách tu za poslední rok a půl strážníci vždy našli bezdomovce, ty odtud obvykle vykážou. Na základě podnětů od občanů tu městská policie zasahuje tak třikrát až čtyřikrát do měsíce," sdělila Jitka Koutná, mluvčí ústecké městské policie.

Hasiči tu každou chvíli likvidují požáry, celkový stav objektu je beznadějný. "Lidé pohybující se v oboru stavebnictví se shodují na tom, že v tomto stavu je budova už jedině ke zbourání," uvedl Josef Macík, místostarosta městského obvodu Severní Terasa.

Podle jeho slov se stav budovy nejvíc zhoršil zhruba v posledních dvou letech. "Do začátku loňského roku byl hotel ještě jakž takž zabezpečený. Pak se ale někomu povedlo se do něj nabourat, hasilo se tu pak nespočet požárů. Konstrukce celé budovy zkrátka dostává zabrat," popsal Macík.

Problematický majitel

Město se již léta snaží situaci kolem hotelu Máj vyřešit - vše ale vázne na jeho majiteli. Ten s městem v poslední době vůbec nekomunikuje. Budovu koupil v první polovině 90. let, kdy ještě fungovala jako hotel. "Majitel, pan Houžvička, ho pak ještě několik let provozoval," informoval Petr Vlasák, tajemník radnice Severní Terasy.

V době, kdy byl dům ještě v relativně neporušeném stavu, město Houžvičkovi nabídlo, že si objekt za korunu měsíčně pronajme a bude se o něj starat. Majiteli se to ale zdálo nevýhodné a nabídku odmítl. Podobně dopadlo i jeho vyjednávání s ústeckou univerzitou, která uvažovala o tom, že by zde zřídila koleje.

"Pan Houžvička nepřebírá poštu, nezdržuje se na své adrese. Asi před dvěma měsíci jsme mu udělili 100 tisíc pokuty za to, že se o objekt nestará. Vymáhání této částky však bude zřejmě velmi složité," dodal Vlasák. Podle jeho slov Houžvička podobným způsobem nakládá i s dalšími nemovitostmi v různých částech republiky.