Stropní osvětlení doporučují odborníci doplnit několika nástěnnými, stojanovými či stolními svítidly.

Stropní osvětlení doporučují odborníci doplnit několika nástěnnými, stojanovými či stolními svítidly. | foto: IKEA

Světla v bytě: kam se hodí úsporky, halogenky či LED žárovky

  • 78
Trendem je mít v jednom pokoji hned několik svítidel. Základem každé místnosti je závěsná nebo stropní lampa s teplým světlem. Ideálně s kompaktní úspornou zářivkou nebo LED žárovkou v hřejivé barvě. Čtěte, které žárovky se hodí právě do vašeho bytu a jak je doma nejlépe využijete.

1. Obývací pokoj

Centrální svítidlo by mělo mít kompaktní zářivku (úsporku), případně LED žárovku, v teplé barvě světla. Stropní osvětlení doporučují odborníci doplnit několika nástěnnými, stojanovými či stolními svítidly, v nichž mohou být úsporné zářivky, tentokrát slabšího příkonu.

Při sledování televize je vhodné mít zapnutou lampičku se slabším příkonem (pět až sedm wattů). Nesmí se odrážet na obrazovce a neměla by ani oslňovat. K osvětlení zdi za televizí jsou ideální speciální televizní světelné zdroje nebo pásy LED.

2. Dětský pokoj

K celkovému osvětlení je ideální závěsné nebo stropní svítidlo. Také sem se hodí teplé světlo, ať už z kompaktní zářivky nebo LED žárovky.

Dále nesmí chybět polohovatelné svítidlo umístěné na pracovním stole na opačné straně, než kterou rukou dítě píše. Kompaktní zářivka, tentokrát v bílém světle (kolem 5 000 kelvinů), by z lampičky neměla vyčnívat, aby dítě neoslňovala.

"Výhodou zářivek oproti žárovkám při osvětlení pracovního stolu je i jejich teplota, bývá obvykle do 70 stupňů, u žárovek kolem 220 stupňů," říká Vojtěch Letko z Pražské energetiky. Dítě bude potřebovat ještě polohovatelnou lampičku nad postelí, umístěnou za hlavou nebo z boku. Ideální volbou je opět kompaktní zářivka.

3. Ložnice

Stropní svítidlo musí být zespodu zakryté, aby neoslňovalo, když budete ležet na zádech. Ideální je použití kompaktních zářivek s teple bílou barvou. Pro intimní atmosféru můžete využít regulaci pomocí stmívače. V tom případě je třeba zvolit speciální stmívatelné zářivky.

Svítidla pro čtení by měla být polohovatelná s neprůhlednými stínidly, aby nedocházelo k oslnění druhých. Použít můžete opět kompaktní zářivku (7 až 11 wattů). K osvětlení toaletního stolku lze zvolit jak halogenovou žárovku, tak kompaktní zářivku.

4. Kuchyně, jídelna

Jako hlavní zdroj ve stropním svítidle dobře poslouží lineární (trubicové) zářivky, kompaktní zářivky nebo LED žárovky. Ideálně v bílém nebo teple bílém odstínu. Jedno centrální osvětlení však nestačí. Pod kuchyňskou linku je vhodná menší lineární zářivka, případně svítidlo s pásem LED.

Pro věrné zobrazení barev, které je důležité především při zpracování potravin, můžete na nasvícení pracovní plochy použít halogenové žárovky. Dobré jsou také halogenové bodové zdroje – bodovky.

"Svítidlo nad jídelním stolem by mělo být co nejníže, ale tak, aby si sedící lidé viděli do tváře. Jeho vnitřní strana by měla být bílá, jinak by se barva přenášela na jídlo," vysvětluje Michal Staša ze společnosti SEVEn. Do svítidla nad jídelní stůl se hodí kompaktní zářivky (úsporky) nebo LED žárovky v teplém odstínu bílé.

5. Chodba, předsíň, schodiště

"Chodba by neměla být osvětlena výrazně méně než místnosti, které spojuje. Při přecházení se totiž oko musí změněným světelným podmínkám neustále přizpůsobovat, což je pro ně únavné," radí Michal Staša.

Na chodbu nebo do předsíně, kde se svítí často, je vhodná kompaktní nebo lineární zářivka s dlouhou životností a rychlým náběhem na plný světelný výkon (do 60 vteřin). Případně můžete použít i LED žárovku, která má dlouhou životnost a časté spínání jí nevadí.

Naopak na místa, kam chodíte jen výjimečně, se více hodí halogenová žárovka. "Ze zkušenosti víme, že správci objektů volí do společných prostor bytových domů raději levnější variantu světelných zdrojů kvůli častým krádežím nájemníky," říká Vojtěch Letko.

6. Koupelna, toaleta

Na toaletu je vhodné umístit světelný zdroj, který má rychlý náběh a odolá častému spínání. Vzhledem ke krátkému časovému využití postačí halogenová žárovka. Svítidlo by mělo být umístěné nad vchodovými dveřmi nebo na stropě.

V koupelně je důležitá ochrana před úrazem elektrickým proudem. "Svítidla by měla být odolná proti vodním párám a stříkající vodě. Vhodné je krytí IP44 a vyšší. Rozmístění svítidel a jejich krytí musí kvůli bezpečnosti odpovídat zónám daných normou," upozorňuje Michal Staša.

Pro celkové osvětlení se hodí kompaktní zářivka v bílém odstínu světla umístěná na strop. Zrcadlo můžete osvětlit kompaktními či lineárními zářivkami nebo halogenovými žárovkami, nejlépe po obou stranách. Halogenky mají oproti zářivkám stoprocentní zobrazení barev, a proto jsou k nasvícení zrcadla i lidí nejvhodnější.

7. Sklep, půda, spíž

Do prostorů, které se využívají spíše nárazově a na krátkou dobu, se hodí zdroj s nízkými pořizovacími náklady. Tedy obyčejná nebo halogenová žárovka.