Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Udělejte si doma jaro

aktualizováno 
Hadičky, stříbrné a zlaté drátky, barevné bavlnky a korálky skleničky nejrůznějších tvarů a velikostí - to všechno mohou použít ti, kteří si chtějí udělat v bytě radost.
to všechno mohou použít ti, kteří si chtějí udělat v bytě radost. Když totiž k tomuto možná neobvyklému aranžmá přidají to podstatné - tulipány modřence či narcisy, prostě spoustu žlutých, oranžových, červených, modrých či světle zelených květů - budou mít doma jaro.

Narcis

Tak dlouho se krásný mládenec jménem Narcis vzhlížel ve vodní hladině, až se proměnil v květinu. Tolik řecká mytologie. Pravdou je, že narcisy pěstovali už staří Římané. Zářivě žluté květy mají široké uplatnění hlavně v jarních kyticích. Nemusíte jich mít obrovskou kytici, stačí, když na vodě v širší nádobě poplave i několik samotných květů, odříznutých od stonku těsně pod hlavičkou. Aby vám narcisy vydržely co nejdéle, neřízněte konce stonků šikmo dolů a do vody přidejte výživu pro řezané květiny. Pozor na to, že čerstvě uříznuté narcisy vylučují šťávu, která může jiným květinám škodit. Pokud je chcete kombinovat třeba s tulipány nebo šeříkem, pomůže speciální výživa, která brání "sporům", nebo aranžovací hmota, s jejíž pomocí lze libovolně kombinovat cokoli.

Tulipán

Tulipány jsou vyšlechtěny do neskutečného množství barev i tvarů. Můžete tak kombinovat odrůdy plnokvěté se štíhlými květy podobajícími se liliím, zářivé barvy s jemnějšími smetanovými odstíny. Doplnit je mohou i jiné druhy květin, třeba gerbery, šenk či forzýtie. Tulipány nechte dobře napít hned poté, co je přinesete domů. Stonky potom seřízněte asi o dva centimetry a vložte do čerstvé vody. Výživa pro řezané květiny jejich život ještě prodlouží. Ve váze většinou povyrostou, což je třeba mít při jejím výběru na paměti.

Sasanka

Anemone, což je latinský název sasanky, byla v řecké mytologii krásnou vílou. Její krása uchvátila boha Zefyra, a tak ji jeho žárlivá manželka Flora proměnila v květinu. Sasanky mají květy nejen bílé, ale i růžové, červené a nachové. Hodí se i do smíšených kytic - ladí nejlépe s květy modřence, tulipánu či pryskyřníku. S úspěchem můžete přidat různobarevné bavlnky a vlny. Sasanka, stejně jako ostatní řezané květiny, potřebuje čerstvou vodu, šikmo neříznutý stonek a výživu pro řezané květiny. Ve váze ještě povyroste.

Forzýtie - zlatice

Forzýtie pocházející z Číny se s oblibou pěstuje na zahradách a v parcích. Svazek kvetoucích větviček je ideálním doplňkem mnoha jarních květin. S větvičkami, uštípnutými zahradnickými nůžkami, se zachází stejně jako s řezanými květinami, potřebují tedy čerstvou vodu a výživu. Vydrží déle, pokud je umístíte na chladnějším místě a uchráníte od přímého slunce.

Modřenec

Modřenec je zajímavý nejen barvou svých květů, ale i jejich tvarem a seskupením. Je vyšlechtěn do mnoha odrůd, v současnosti existuje už i bílá varianta. Nejlépe vynikne v menší kulaté váze či ve vyšším džbánku s úzkým hrdlem. Hrdlo, které drží stonky pohromadě, můžete nahradit i barevným provázkem. Dárečkem, který vždy potěší, je veselá miniaturní kytička z modřence, bílého pryskyřníku a žluté gerbery. Pokud je venku chladno, měli byste modřence nechat chvíli "aklimatizovat" na chladnějším místě. Dejte je do vody ještě zabalené a do tepla přenášejte postupně. Odřízněte konce stonků a do vody přidejte výživu pro květiny. Řezaným modřencům nesvědčí přímé slunce a blízkost tepelných zdrojů.


Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Katastrofy českých domácností. Co všechno dokážou naše zlaté ručičky

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně...

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně zfušovanou práci, nekvalitní provedení a někdy...

Překvapení pro přítelkyni. Niky je z pokoje za 200 tisíc nadšená

Niky je z nově zařízeného pokoje nadšená. Jakuba vyšla proměna na necelých 200...

Jakub bydlí v Praze na nábřeží. Své přítelkyni a herečce Niky uvolnil v bytě pokoj se secesními kachlovými kamny a...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

Další z rubriky

Usedlost v Krkonoších postavili za tři dny. Už sedm let dobře slouží

Plechová falcovaná krytina tmavě šedé barvy a lomenice, tedy dřevem obložený...

Útulná usedlost v Krkonoších na první pohled splývá se zdejší architekturou. Při bližším zkoumání ovšem nezapře dům z...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...

Splněný sen. Bydlet můžete na vlastním zámku i v podhradí pod věží

Encovany, Polepy, okres Litoměřice. Renesanční zámek vznikl v 16. století...

V České republice jsou na prodej zámky vhodné ke kompletní rekonstrukci, případně i již částečně opravené. Milovníci...Najdete na iDNES.cz