Jednoduchou architektonickou kompozici oživuje kombinace dřevěného obkladu ze...

Jednoduchou architektonickou kompozici oživuje kombinace dřevěného obkladu ze sibiřského modřínu (na východní fasádě a fotoateliéru) a umělého kamene imitujícího břidlici (na garáži). | foto: Robert Virt

Mladá rodina si vybrala typový dům, po úpravě mají skvělé bydlení

  • 36
Typový projekt rodinného domu z katalogu mladí manželé proměnili v nadstandardní moderní bydlení. Pomyslnou třešničku přidává fotografický ateliér stále připravený zachycovat měnící se podobu hlavní modelky, malé dcery.

Bydlení v rodinném domě si budoucí investoři nejprve vyzkoušeli v pronájmu o pouhé dvě ulice níž pod současným domovem. Ten vyrostl na stavební parcele situované do nové zástavby nad okresním městem.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům

Vysněný dům měl mít jednoduchý tvar a rovnou střechu, místní stavební regulativy však uskutečnění tohoto přání nakloněny nebyly. Investoři se smířili se sedlovou střechou se sklonem pouze 25 °, která uzavírá stavbu v čistě pravoúhlých liniích.

Ploché střechy se ale úplně nevzdali, dokonce jich mají hned několik. Jednak uzavírá kostku přistavěné garáže, která je součástí typového rodinného domu Iveta z projektového ateliéru Thermo Plus, tak i druhou kostku ukrývající fotografický ateliér, jímž na přání investorů Ing. Karel Peterka svůj projekt doplnil. Majitelé tím ke komfortnímu bydlení získali navíc zázemí pro své hobby, jež jim může závidět nejeden profesionál.

Fasáda domu je řešena kombinací omítky a dřevěného obkladu ze sibiřského modřínu v přírodním odstínu, podezdívka je obložena umělým kamenem v břidlicovém zbarvení, který se opakuje na fasádě garáže. Kostku ateliéru s domem opticky spojuje modřínový obklad.

Vzdušný interiér

Dispoziční řešení odpovídá představám majitelů, kteří vycházeli ze svých zkušeností z pronájmu a současně z nároků na prostor, jež vyžaduje nepřehlédnutelný domácí mazlíček, bernský salašnický pes.

Příjemně rozptýlenému dennímu světlu sekunduje promyšlené umělé osvětlení – lineární LED svítidla zapuštěná v podhledu a zavěšená nad stolem.

Praktické zádveří s vestavnými skříněmi poskytuje dostatek úložného prostoru a tvoří spojnici mezi obytným prostorem a fotoateliérem.

Levými dveřmi se vchází do centrální chodby ve tvaru písmene „L“, které vymezuje prostor pro schodiště spojující společensky řešené přízemí se soukromou zónou v patře. Na konci jeho kratšího ramene je vstup do technické místnosti, z níž lze vyjít na zahradu.

Druhé rameno „elka“ ústí do centrální obytné části s jasně vymezenými, ale zároveň na sebe plynule navazujícími zónami. Z kuchyňského koutu a jídelny je přímý vstup na venkovní terasu krytou zastřešenou pergolou.

Dispozici patra určuje středová chodba, z níž je vchod do ložnice rodičů s navazující vlastní šatnou a koupelnou s WC, do dvojice dětských pokojů, domácího fitness, rodinné koupelny a samostatného WC.

Interiéru vládne střízlivá kombinace bílé, hnědé dýhy a odstínů antracitové. Celek působí útulným uklidňujícím dojmem a design je nadčasový.

Za to majitelé domu projektantovi připisují pomyslnou hvězdičku, protože se nenechali strhnout nesmyslnou módou společného rodinného hygienického zázemí, o jehož hygieničnosti, estetičnosti a praktičnosti lze s úspěchem pochybovat.

Pod návrhem interiéru je podepsaný architekt Vojtěch Peterka. Prostor zaujme zejména čistým, jednotným stylem bytového zařízení. Toho majitelé dosáhli tím, že zvolili jediného dodavatele: nábytek si nechali kompletně vyrobit na míru truhlářstvím Penta. Dominantou společenského prostoru není tradičně krbové těleso, ale impozantní akvárium.

Může se hodit

Domy Herink

Domy Herink, levné typové domy na okraji Prahy již od 3,2 milionu Kč.

Více na Reality.iDNES.cz.

Garáž je řešena samostatně se vstupem z kryté schodišťové podesty vedoucí k hlavnímu vchodu do domu. Dům je hotový, zařízený a majitelé se nyní zaměřují už jen na relaxační prvky zahrady. Přibude v ní například bazén. Venkovní terasa se testuje, zda ji vzhledem k velké větrnosti nebude vhodnější zasklít, na což je od počátku prozíravě připravena.

Stavba s dobrými parametry

Již při plánování stavby bylo nutné zohlednit drsnější klima podhorské oblasti Krkonoš. Z toho důvodu pro výstavbu, která trvala zhruba rok a skončila loni v březnu, zvolili investoři jako konstrukční řešení zdicí systém Porotherm.

Konkrétně pro obvodové zdivo broušené cihly Porotherm 42,5 T Profi (u = 0,16 W/m2K) s vnitřní izolací hydrofobizovanou minerální vatou a tenkovrstvou celoplošně nanášenou maltu Porotherm Profi, hliníková okna Vekra s izolačním trojsklem (u = 0,9 W/m2K) a pro střechu s hliníkovou krytinou Prefa tepelnou izolaci Isover o tloušťce 36 cm (u = 0,16 W/m2K).

Tepelná ztráta objektu tak činí celkem cca 8,8 kW (pro výpočtovou venkovní teplotu minus 18 °C), měrná spotřeba energie na celkovou podlahovou plochu EPA = 31,6 kWh/(m2.rok).

Vzhledem k použitému stavebnímu materiálu a kvalitní realizaci samotné výstavby má dům nejen status nízkoenergetické stavby, ale řadí se svými výbornými tepelněizolačními vlastnostmi a energetickou náročností budovy (EP =23,5 GJ/rok) do třídy energetické náročnosti budovy A = mimořádně úsporná.

Rodinný dům navrhl Ing. Karel Peterka, zahrada je dílem Šárky Taláckové, která společně s majiteli vybírala rostliny vhodné pro dítě, jako jsou brusinky a lesní jahody, aby je mohlo rovnou ochutnávat. Travnatou plochu výtvarně dotvářejí přírodní skulptury z kamenů a osázené pařezy, které dodávají celku originalitu i oduševnělost.

Moderně a především efektivně je řešeno i vytápění a výměna vzduchu. Jako hlavní zdroj vytápění slouží tepelné čerpadlo země/voda Buderus WPS 9K, zdrojem nízkopotenciálního tepla je zemní výměník tepla se zemním vrtem do hloubky 170 m, které doplňuje jednotka s pasivní rekuperací tepla s vysoce účinným protiproudým výměníkem tepla.

Je nasnadě, že při těchto parametrech si dům snadno poradí i s tuhými horskými zimami.

Technické údaje

Dispoziční řešení: 6 + kk
Zastavěná plocha: 125,55 m² (bez ateliéru a garáže)
Obytná plocha: 77,5 m²
Konstrukční řešení: betonové základové pasy, obvodové zdivo broušená cihla Porotherm 42,5 T Profi plněná hydrofobizovanou minerální vatou (u = 0,16 W/m2K), tepelněizolační omítka PorothermTO ve dvou vrstvách o celkové tloušťce 30 mm, vnější omítka silikonová, část fasády tvoří dřevěný palubkový obklad ze sibiřského modřínu v přírodním odstínu, garáž má obklad dekorativním umělým kamenem v barevném odstínu břidlicově narezlý, schodiště betonové monolitické s obkladem a zábradlím z dřevěného masivu
Střecha: krov vaznicový dřevěný, střešní krytina a klempířské prvky hliníkový plech
Výplně otvorů: hliníková okna s izolačním trojsklem (u = 0,9 W/m2K)
Vytápění: tepelné čerpadlo země/voda Buderus WPS 9K, zdrojem nízkopotenciálního tepla je zemní výměník tepla – zemní vrt do hloubky 170 m; podlahové vytápění Rehau, v koupelnách žebříkové radiátory
Větrání: jednotka s pasivní rekuperací tepla Genvex Energy

Šaty dělají člověka, stejně tak upravená zahrada dotváří vzhled domu. Jednoduché schéma, použití gabionů pro uliční část plotu i opěrné zídky, příjezdová cesta ke garáži a chodníčky jsou vydlážděné klasickými „kočičími hlavami“.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.