Tyčový vysavač ErgoRapido lze postavit kdekoliv a mít jej hned po ruce.

Tyčový vysavač ErgoRapido lze postavit kdekoliv a mít jej hned po ruce. | foto: Electrolux

Nové tyčové vysavače a mopy nepotřebují sáčky, šňůry a někdy ani vás

  • 6
Rychle a s co nejmenší námahou. Takový by měl být úklid, a nejen v létě. V době, kdy převažují hladké podlahy, lze úklid zvládnout jen s tyčovým vysavačem nebo mopem. U vytírání už nemusíte ani být.

Už před deseti lety přišel Electrolux jako první s tyčovými vysavači ErgoRapido s elektrickým rotačním kartáčem. Tyčový bezdrátový vysavač stačilo postavit do dobíjecího stojanu. Od uvedení těchto přístrojů na trh v roce 2004 se prodalo více než devět milionů kusů tohoto výrobku, takže se staly jedním z nejprodávanějších vysavačů celé skupiny v historii.

Postupně se zvyšoval jak výkon těchto spotřebičů, tak také doba, po kterou jsou schopné pracovat bez dobíjení. Přibylo i osvětlení hubice LED diodami, které pomáhá osvětlit podlahu i v méně přístupných místech, takže nehrozí nežádoucí vysání drobných předmětů. Poslední inovace přinesly celkem dvě desítky změn, i díky nim získal vysavač ErgoRapido prestižní cenu Red Dot Award 2014 v kategorii produktový design.

„Stylový bezdrátový vysavač dokázal změnit úklidové návyky na celém světě," tvrdí Roman Šebl, obchodní manažer malých spotřebičů a vysavačů společnosti Electrolux.

Tyčové vysavače dnes nabízí více výrobců klasických vysavačů, například tuzemská ETA, značka Vorwerk, Bosch, Sencor, Dyson, Hyundai nebo Rowenta. Jen někteří však mají bezdrátové provedení. Při výběru je také důležitá hlučnost, kvalita vysávání, ale i objem nádoby nebo doba, po níž lze vysávat bez dobíjení. A samozřejmě kvalita baterií.

Cyklónový tyčový vysavač Ergorapido s elektrickým rotačním kartáčem a odpojitelným ručním vysavačem lze využít v domácnosti, ale také třeba v autě.

Poslední novinky od Electroluxu, modely ZB3010 až ZB 3013, mají už lithiový akumulátor 18 V a také rotační kartáč vybavený patentovaným systémem Brush Roll Clean. Stačí tak sešlápnout pedál a namotané vlasy nebo dlouhé psí chlupy na kartáči se s pomoci samočistící funkce přeříznou a rychle zmizí v nádobě.

Nečistoty pak stačí vysypat do popelnice, do nádoby o objemu půl litru špíny není potřeba žádný sáček. Vysavač je navíc o půl kilogramu lehčí než předchozí modely, má hmotnost pouhých 2 450 g, vysávat vydrží bez dobití 35 minut, první modely nabízely 20 minut.

Vytírání bez kbelíku

Obliba laminátových a vinylových podlah, o keramických nemluvě, si zase říká o častější vytírání. Jenže představa klasického kbelíku a hadru na podlahu moc neláká, zejména když je nutné často spěchat a vylitou limonádu nebo loužičku po štěněti je nutné zlikvidovat velmi rychle.

Společnost Philips se na „vytírací“ mopy zaměřuje už několik let. K posledním novinkám na trhu patří zametací parní mop Philips SteamPlus FC7020. Zatímco rotační kartáč sbírá nečistoty, parní mop, kde výstupní teplota páry dosahuje více než 100 °C, zase likviduje nečistoty a dokonce i bakterie a choroboplodné zárodky. A bez chemie.

Potřebné teploty se dosáhne během 30 sekund, takže vytírat lze velmi rychle. O odstranění nečistot se se stará „polštářek“ z mikrovlákna, který odstraňuje a absorbuje prach a nečistoty. Špinavý se snadno vymění za čistý, polštářky je možné prát v pračce.

Parní mop Philips SteamPlus FC7020 - parní čištění se spouští automaticky, jakmile přístroj nakloníte z vertikální parkovací polohy.

Jakmile se vytírání přeruší a mop postavíte, ukončí se vyvíjení páry, takže nemůže dojít k poškození podlahy.

Pomocník, který vytírá i bez majitele

Zatímco robotické vysavače jsou na trhu už poměrně dlouho, robotické vytírací mopy se objevují až v poslední době. iRobot Braava může buď zametat, k tomu slouží bílá utěrka, nebo vytírat. Aby nedošlo k záměně, má tato utěrka modrou barvu.

Vytírání je naprosto tiché, takže lze přístroj spustit klidně i v noci. Po bytě se robot pohybuje pomocíí vnitřní GPS. Tato navigace NorthStar byla vyvinuta výrobcem společně s americkou vesmírnou agenturou NASA.

Projekční kostka NorthStar vysílá signál, pomocí kterého Braava pozná svou aktuální polohu v místnosti a hlavně místa, která zbývá vytřít. Na konci vytírání se Braava vždy vrátí na místo, kde s úklidem začínala.

Robotický mop Braava nenaráží do nábytku, zaregistruje-li před sebou například koberec, zastaví se, otočí a vytře prostor kolem něj.

Vytírací mop vytře i pod velkou postelí na nožkách, takže není nutné se ohýbat, můžete jej ale také „vyslat“ na skříň, stejně jako se nevydá „po schodech“ dolů, tak se bude pohybovat pouze na ploše určené k úklidu.