Když už si člověk, který se někam přistěhuje, vyřídí trvalý pobyt, čeká ho celá řada výhod.

Když už si člověk, který se někam přistěhuje, vyřídí trvalý pobyt, čeká ho celá řada výhod. | foto: Profimedia.cz

Trvalé bydliště v pronájmu? Bez souhlasu majitele žádný problém

  • 82
Prahou se nezadržitelně šíří řada mýtů o trvalém bydlišti. V souvislosti s plánem rozšířit modré zóny se množí dotazy, jaká mají práva ti obyvatelé Prahy, kteří bydlí v nájemním bytě a nemají v něm hlášené trvalé bydliště.

"Odstěhoval jsem se od rodičů z Radotína na Vinohrady do podnájmu. Vlastník bytu mi teď tvrdí, že mi nedá souhlas, abych si tam přihlásil trvalé bydliště," stěžuje si pětadvacetiletý Michal Král. A není sám, takové problémy řeší tisíce lidí a patří mezi ně i ti, kteří se do české metropole stěhují z celé země.

"Rozhodla jsem se pronajmout jeden pokoj. Nájemník však trvá na tom, aby se v bytě přihlásil k trvalému pobytu. Ráda bych mu vyhověla, ale bojím se, že když mu to povolím, mohu se v budoucnu dostat do problémů," obává se Věra Slezáková z Nuslí. Přitom poukazuje na případné problémy s exekutory, strach z toho, že se pak nájemníka roky nezbaví a podobně.

To jsou dva sice odlišné, ale nejrozšířenější příběhy. V prvním případě na to nemá vlastník bytu, pokud to už není vysloveně uvedeno v nájemní smlouvě, právo. V druhém jsou obavy zbytečné.

První problém Majitel bytu mi nechce povolit trvalý pobyt

"Řada lidí si myslí, že bez souhlasu pronajímatele bytu nemá na trvalý pobyt nárok. Podle zákona se přitom k němu může přihlásit každý, kdo má uzavřenou řádnou nájemní smlouvu. Souhlas oprávněné osoby je potřebný jen v tom případě, když osoba hlásící se k trvalému pobytu nemá nájemní smlouvu," vysvětluje mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický. Zákon tím jednoznačně boří nejčastější mýtus o tom, že v tomto ohledu o svých nájemnících rozhodují vlastníci bytů.

Druhý problém Nájemník se odvolává na trvalý pobyt a nechce odejít

Majitelé si zase často do smlouvy prosazují klauzuli, která přihlášení k trvalému pobytu znemožňuje. Pokud ji nájemník poruší, má majitel právo ho z bytu vyhodit.

"Ani vlastníci se však nemusí ničeho bát. Pakliže je smlouva na dobu určitou, jak to také ve většině případů bývá, po jejím uplynutí se může přihlášení k trvalému pobytu zrušit ve správním řízení," vysvětluje advokátka Olga Preclíková. Pokud se nájemník odmítá odstěhovat i po uplynutí platnosti smlouvy, majiteli stejně nezbude nic jiného než podat žalobu na vyklizení.

Třetí problém V pronajatém bytě mám vybavení a přišel exekutor

A pak je tu ještě jeden poměrně častý problém. Co když pronajmu byt i se skříněmi či pračkou a na nájemníka si náhle posvítí exekutoři? "Je nutné, aby bylo ve smlouvě, pokud možno v příloze, vyjmenováno veškeré zařízení. Sice to nevylučuje, že by exekutor ten majetek nepostihl, ale pak to lze řešit žalobou či to exekutor po doložení vlastnictví (účtenek) sám vyjme," tvrdí Preclíková.

Čtvrtý problém Mohu volit, parkovat, dostat dotace?

Když už si člověk, který se někam přistěhuje, vyřídí trvalý pobyt, čeká ho celá řada výhod. "Ať už je to parkovací karta na modrou zónu, která je v centru opravdu výhodou, tak kvalitní mateřské a základní školy, které patří k nejlepším v celé Praze," vyjmenovává mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Její kolega z Prahy 7 Martin Vokuš pak přidává i právo volit nebo si v místě zažádat o voličský průkaz. Příslušný zákon dále uvádí i právo na výkon mandátů v obecních zastupitelstvech, poskytování sociálních dávek či příspěvku na bydlení.

Můj boj s neplatičem

S vystěhováním neplatiče bývá problém. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti s nájemníky, a zda jste někdy museli řešit vystěhování a za jakých podmínek. Budeme rádi i za případné rady a vaše zkušenosti, jak se vyhnout nepříjemným problémům. Pište na e-mail: bydleni@idnes.cz.

"Také jenom lidé s trvalým pobytem mohou mít možnost přidělení bytu v domě s pečovatelskou službou či umístění seniorů v ošetřovatelském domě. V našem případě na Jarově. Další výhodou trvalého pobytu v Praze 3 je, že majitelé domů, kde je více než 75 procent trvale bydlících nájemníků, mohou žádat o dar od městské části do 500 tisíc korun na opravu exteriéru domu," říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Mluvčí Prahy 5 Luděk Sefzig upozorňuje, že se radnice též setkala se zkušeností a názory lidí, že pokud nejsou přihlášeni k trvalému pobytu v místě, kde skutečně žijí, mají problémy zaevidovat se u některých lékařů.

Ovšem jen výhody na "nové občany" té které městské části nečekají. Mají i povinnosti. Z těch, které mnohdy člověka ani nenapadnou, je například poplatek za svoz a likvidaci odpadu. Ve většině obcí je povinen ho zaplatit každý, kdo tam má trvalý pobyt, a je přitom jedno, jestli tam skutečně bydlí a odpad produkuje.

Máte nahlášený trvalý pobyt v místě, kde skutečně bydlíte?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 neděle 25. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1135
NE
NE 1105