Druhá varianta bytu

Druhá varianta bytu - Pohled do obývací kuchyně. | foto: Kateřina Mlejnková

Tři varianty řešení malého bytu pro mladé manžele

  • 21
Mladí manželé si přáli zařídit nově zakoupený malý byt tak, aby vyhovoval jejich specifickým požadavkům. Již nyní by chtěli dětský pokoj přesto, že děti zatím nemají. Majitelé upřednostňují jednoduchost a preferují spíše méně nábytku.

Manželé již položili plovoucí podlahy v desénu ořechu a pořídili si interiérové částečně prosklené dveře v barvě javoru. V koupelně a na toaletě zkombinovali žluté obklady se světle hnědou dlažbou. Majitelé zaslali fotografii křesel a pohovky, které si plánují pořídit. Upřednostňují spíše světlejší odstíny. V bytě již nelze realizovat žádné stavební úpravy, proto jsem musela zadaný půdorys dodržet.

První varianta bytu

Oblíbenost obývacích kuchyní
Manželé si přejí umístit prostor na spaní v tzv. obývací kuchyni, což není příliš vhodné. Oblíbenost tzv. obývacích kuchyní nyní vzrůstá, ale již se málo počítá s prostorem pro dostatečně velký jídelní kout. Nemluvě o tom, že obývací pokoj je určen pro odpočinek a komunikaci, dnes spojený s televizí a jinými médii, a kuchyně splňuje naprosto jinou funkci.

Rovněž se objevují názory o nevhodnosti elektroniky a výpočetní techniky v ložnici a v prostorech pro odpočinek, s ohledem na jejich zdraví škodlivé vlivy. Rovněž kuchyně vyžaduje jisté technické vybavení a náročnost prostoru se s relaxací v obývacím pokoji příliš neslučuje.

První varianta bytu

Vždy pak platí, že každé takové řešení je na úkor něčeho jiného, kde se poté musí ubrat. Výsledkem je nedostatek soukromí, nemožnost v bytě dostatečně relaxovat, funkční omezenost některého vybavení, nemluvě o hluku a jiných rušivých elementech, které doprovázejí různé činnosti, jež pak obtěžují okolí. Nakonec zákazník zjistí, že zakoupil sice malý zajímavý byt, který aktuálně vyhovuje maximálně dvěma osobám, ale do budoucna je pro čtyřčlennou rodinu naprosto nevyhovující.

Tři varianty řešení
Majitelům bytu jsem navrhla tři řešení. První vychází z jejich zadání a požadavků. Ve druhém a třetím jsem se pokusila alespoň částečně vyřešit oddělené spaní s minimálními stavebními úpravami, které lze provést.

Dle plánku jsou mezi jednotlivými pokoji jen příčky, které by neměl být problém odstranit a vytvořit stěny mírně posunuté. Problém by neměl nastat ani u plovoucí podlahy, kde lze objednat totožný barevný odstín a navázat i na vzorek.

První varianta bytu

První varianta řešení
Tato varianta vychází ze současného barevného provedení. V předsíni je ve výklenku vestavná skříň pro uložení šatstva, a jelikož je v chodbě několik dveří, zbývá jen minimum místa pro další nábytek. Do chodby jsem proto umístila jen věšák a malý botník. Aby celá místnost nebyla v kombinaci se světlým nábytkem úplně bílá, použila jsem na stěny světlou pastelově zelenou barvu.

Dětský pokoj obsahuje standardní vybavení. Na spaní jsem použila etážovou postýlku s výsuvnou spodní částí, která přes den může sloužit i jako relaxační lůžko. Pracovní stolek a skříně na šaty jsou v kombinaci světlého javoru se zelenou a žlutou barvou, aby byl dětský pokoj veselejší.

První varianta bytu

Kuchyňská linka je v obývací kuchyni co nejmenší, aby nezabírala mnoho prostoru, spotřebiče jsou všechny vestavné a vedle kuchyně je i jídelní stůl pro čtyři osoby.

Obě křesílka jsem umístila do výklenku k oknům s malým odkládacím stolkem. Ve středu pokoje, mezi oběma okny, je pohovka, která by měla mít kvalitní rozkládání pro trvalé spaní. V místnosti je pak již jen nábytek pro umístění televizoru a příslušenství.

Druhá varianta řešení
Druhá verze se odvíjí od odděleného spaní namísto klasické ložnice. Bylo by nutné odstranit stěnu mezi obývacím pokojem a dětským pokojem, následně by se vytvořila nová, posunutá jen o rozměr dvoulůžka. Přístup z obývacího pokoje by byl oddělen posuvnými dveřmi se sklem, aby nevznikl tmavý kout.

Druhá varianta bytu

Třetí varianta řešení
Ve třetí verzi jsem vytvořila miniložnici, kterou jsem začlenila do dětského pokoje. Ložnice je přístupná přes posuvné dveře a má i přístup na balkon. Dětský pokoj je tím pádem ale menší a lze do něj umístit jen jeden pracovní stolek. Barevné řešení v obou případech vychází z požadavků čtenářky.

Za týden 26. října vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala bytová designérka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz - Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5-Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde