Vhodné rozmístění funkčních zón nám může ušetřit až dvacet procent zbytečných úkonů

Vhodné rozmístění funkčních zón nám může ušetřit až dvacet procent zbytečných úkonů | foto: KOUBA INTERIER

Trendy v kuchyni: zásuvky se otevírají na zaťukání

  • 5
Nabídka na trhu kuchyňských linek je tak široká, že je těžko hovořit o trendech či směrech. Každý styl má své příznivce, a tím i pevné místo na trhu. Co ovšem můžeme pozorovat napříč všemi styly, je důraz na funkčnost a ergonomii. Souvisí to s dnešním životním stylem, kdy platí, že čas jsou peníze.

Chceme tedy i v kuchyni trávit svůj čas maximálně účelně a efektivně. Dá se říct, že hitem a trendem letošních kuchyní je účelnost a maximální využití prostoru.

Ergonomie a vnitřní vybavení
Abychom svou kuchyňskou linku využívali opravdu plnohodnotně, je dobré při návrhu respektovat několik zásad. Je až neuvěřitelné, že "pouhé" vhodné rozmístění funkčních zón nám může ušetřit až dvacet procent zbytečných úkonů.

Plánovat v zónách: zásoby, ukládání, mytí, příprava, vaření. Zóny by na sebe měly funkčně navazovat a v každé by mělo být přehledně uloženo, co tam patří. Mnohdy je to nelehký úkol, zvlášť v malých prostorech. Svěřte se tedy do rukou odborníka, určitě se to vyplatí.

Vyhnout se policím ve spodních skříňkách: Do polic se musíme ohýbat, a navíc zadní prostory jsou prakticky nepřístupné. Spodní skříňky vybavujeme výsuvy, ideálně pak plnovýsuvy, které umožní využít celý prostor skříňky.

Kuchyňskou linku rozdělit do zón i výškově: Nejčastěji používané nádobí a potraviny umístit do střední zóny. Tzn. těsně pod pracovní desku a do spodní části horních skříněk.

Kuchyňskou linku máme poskládanou, přesuňme se teď k vnitřnímu vybavení. Tato podstatná část kuchyně zůstává na první pohled skrytá, význam má však zásadní. Výrobci se předhánějí v nejefektivnějších a nepraktičtějších řešeních. Pojďme si probrat alespoň pár.

Obrázek
Výsuvné koše jsou pro rohovou skříňku ideální.

Novinka pro horní skříňky i spíž
Příkladem novinky je skládaný výklop pro horní skříňky s dvěmi horizontálně orientovanými dvířky. Výklop otevře obě dvířka najednou, integrované písty plynule podporují pohyb a pomůžou i těžším dvířkám. Celá horní skříňka je tak přístupná jedním pohybem. Zarážka zastaví čela v jakékoliv pozici, měkké a tiché dovírání je již samozřejmostí.
 
Změn doznala také spížní skříň. Klasické řešení, kdy se po výsuvu dveří zpřístupnily koše na potraviny výrobci vylepšují. Buď montáží otáčecího mechanismu, který po vysunutí otočí dvířka o 90 stupňů do strany, a tím jsou potraviny přístupné i zpředu. Nebo využitím vnitřních zásuvek. Ty, pokud zůstanou zavřené, umožní lepší přístup k věcem ve spodních výsuvech.

Rohová skříňka a prostor pod dřezem
Pro využití rohové skříňky se nabízí několik způsobů a mechanismů. Jedním z nich je tzv. Magic Corner. Důmyslným systémem výsuvných košů se rohová skříňka stane plnohodnotně využitelnou.

Zajímavá je také snaha o využití prostoru pod dřezem. Zásuvka upravená podle velikosti dřezu pojme nezbytné úklidové drobnosti.

Obrázek
Zásuvka pod dřezem.

Samozřejmostí se stalo vnitřní členění zásuvek, velký úhel otevření dvířek či tichý dovírací mechanismus dvířek.

Novinkou je bezúchytkové tzv. servootvírání zásuvek. Krátké poťukání na čílko bez úchytky nebo jemné zatažení za úchytku stačí, a zásuvky i čelní výsuvy se otevřou automaticky s elektrickou podporou.

Materiál, barvy, design
Vzhledu kuchyňských linek stále vévodí čisté funkcionalistické linie. Odlehčené horní skříňky jsou spíše horizontálně členěné. V barvách převládá bílá, šedá, sklo, nerez. Z dřevin vedou tmavší odstíny - ořech, třešeň, wenge, exotické dřeviny.

Barvy sledují návrat do let 50. a 60. Vidíme hnědou, kávovou, oranžovou, žlutou, olivovou či tmavě rudou. Stálicemi jsou pastelově žlutá, zelená, modrá, meruňková.

Obrázek
Pastelově žlutá kuchyňská linka je stálicí.

Úchytky se většinou volí hranatější a delších rozměrů - přes celá dvířka. Novinkou je používání zapuštěných úchytek či úchytkových lišt.

Inovace v materiálech - využití nových druhů umělého kamene, přírodního kamene či naprostých novinek je mnohdy spojeno s větší investicí. Potvrzuje se, že zákazník většinou raději investuje do kvalitního vnitřního vybavení a vzhled kuchyně ozvláštní ne tak nákladnými detaily.