Mnozí lidé, kteří se stěhují z města na venkov, volí místo novostavby starší domy v dobrém stavu v obcích, kde je všechno potřebné. Na fotografii Jesenice u Prahy

Mnozí lidé, kteří se stěhují z města na venkov, volí místo novostavby starší domy v dobrém stavu v obcích, kde je všechno potřebné. Na fotografii Jesenice u Prahy | foto: Martin Mráz

Trendy na realitním trhu: starší dům za Prahou a větší byt ve městě

  • 91
Kdo se stěhuje za Prahu, tak nejdál čtyřicet kilometrů. Žádané jsou hlavně starší domy v dobrém stavu v obcích, kde je všechno potřebné. Výstavba nových satelitů je na ústupu.

Manželé Brožovi opustili Prahu a přestěhovali se na chalupu. Přestože mají hlavní město rádi, už by se nevrátili. "Bydlel jsem v Praze sedmnáct let a na hluk, smog, dopravní zácpy, nedostatek parkovacích míst, pravidelně vykradené auto a přeplněnou MHD jsem si zvykl. Na druhou stranu jsem byl u všeho podstatného, co se dělo, měl jsem to kousek do kina, divadla i restaurace," říká Jan Brož.

Na vesnici bydlí už čtyři roky a z výše uvedeného mu nechybí nic. A kdyby ano, autem je ve městě za čtyřicet minut. Podobně jako Jan Brož smýšlelo dřív víc lidí. Dnes už jich tolik není.

Realitní server - Reality.iDNES.cz

"Důkazem je i utlumení výstavby nových satelitních městeček," potvrzuje Jaroslav Jírek z realitní kanceláře RE/MAX Alfa. Město vyhledávají hlavně mladí lidé a ti, kteří budují kariéru. Bydlení mimo Prahu zase rodiny s dětmi a starší lidé preferující bydlení v rodinném domě se zahradou.

Mladí lidé do malého bytu

Když si mladí lidé vybírají bydlení ve městě, zajímají se většinou o levnější menší byty 1+1 nebo 2+1, třeba i v novostavbách. Později, až budou chtít založit rodinu, je prodají a pořídí si větší.

Nejlevnější malý byt - garsoniéru či 1+kk - dnes v Praze pořídíte zhruba za 1,4 milionu korun. "Budeteli chtít novostavbu, na 2+kk s lodžií či garážovým stáním si připravte kolem 3,2 až 3,5 milionu korun," informuje Dagmar Szlauerová z realitní kanceláře Sting.

KDE CHCETE BYDLET?

Byt v Praze

Výhody: velká nabídka pracovních míst; maximální občanská vybavenost: školy, školky, MHD, divadla, kina; vyšší životní standard; pravděpodobnost v budoucnu prodat nemovitost za více peněz; možnost byt okamžitě pronajmout

Nevýhody: vyšší životní náklady; horší životní podmínky (smog, prach...); méně soukromí; přehuštěná doprava a špatné parkování; výrazně vyšší ceny nemovitostí než jinde

Dům na venkově

Výhody: klidné a čisté ovzduší; lepší prostředí pro děti; nižší náklady na život; soukromí; menší provoz; propojení s přírodou; nižší kriminalita

Nevýhody: horší dostupnost do práce, školy a školky (často potřeba více aut pro rodinu); menší šance získat práci; horší občanská vybavenost a infrastruktura; menší možnost kulturního a sportovního vyžití; nutnost dojíždění na úřady či k lékaři

Pokud mladí nemají dost vlastních peněz a nedosáhnou na hypoteční úvěr, volí obvykle pronájem.

Roste poptávka po větších bytech pro více spolubydlících přátel a studentů, kteří pak za bydlení platí méně, než kdyby si pronajímali každý svůj byt.

"Průměrné ceny nájmů v Praze se pohybují kolem 15 tisíc korun, v regionech okolo osmi," informuje Aleš Budín, ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz.

Rodiny chtějí komfort

Dalším trendem, který je ve městech vidět, je stěhování rodin s dětmi do větších bytů. Opouštějí stísněné "dvoupokojáky" a dopřávají si větší pohodlí za cenu jen o málo vyšší.

Podle Aleše Budína jsou nejvíc v kurzu starší byty o velikosti kolem 70 metrů čtverečních, v cihlové zástavbě, do dvou milionů korun. "O novostavby je teď zájem menší, je obtížnější získat hypotéku," doplňuje Dagmar Szlauerová.

Rodinný dům za Prahou - koupit, nebo postavit?

"Největší zájem mají lidé o Čelákovice, Jílové u Prahy, Jesenici a Říčany," upřesňuje Dagmar Szlauerová. Žádané jsou hlavně starší domy v dobrém stavu, v obcích, kde je všechno potřebné, a to do čtyřiceti kilometrů od hlavního města.

"Ve Středočeském kraji přijdou takové domy na jeden až tři miliony korun," říká Jaroslav Jírek. A také levnější nové rodinné domy, často řadovky z developerských projektů. "Staví se i dřevěné domy na klíč - nejsou drahé a jsou postavené rychle," doplňuje Aleš Budín.

Hodně se obchoduje i s parcelami v okolí hlavního města. Mnozí lidé si totiž raději postaví dům podle svých představ, než by kupovali hotový. Větší poptávka je po zasíťovaných parcelách na místech, odkud se pohodlně dostanete do Prahy.

Metr čtvereční takového pozemku pořídíte průměrně za 2 tisíce korun. Ceny parcel bez inženýrských sítí se pohybují mezi 350 a 1 400 korun za metr čtvereční.