K polohovacímu roštu jsou vhodné pouze pěnové matrace

K polohovacímu roštu jsou vhodné pouze pěnové matrace | foto: archiv Alphadream

Toužíte po kvalitním roštu? Někdy stačí jen navrtat díry

  • 2
Pro naše zdravé spaní není důležitý jen správný výběr kvalitní matrace, o kterém jsme psali v předchozím díle, ale také zvolení vhodného roštu, jenž zaručí matraci dlouhověkost a její správnou funkčnost.

                   O MATRACÍCH ČTĚTE ZDE

"Položíme-li i tu nejkvalitnější matraci na pevný nepružný podklad, bude se namáhat mnohem víc, než když bude ležet na pružných lamelách," říká Vítězslav Hájek ze studia Alphadream a dodává, že někteří výrobci postelí používají sololitové desky, které ale neumožní odvětrání vlhkosti. Z tohoto důvodu bude během krátkého času matrace nejen vlhká, ale i plesnivá. Lze tomu předejít alespoň provizorním řešením. "Můžete vzít vrtačku a do desky navrtat díry," prozrazuje Hájek nápad českých kutilů.

Dnešní člověk je vlastně lazar
Určitě si každý pamatuje na radu svých babiček, že nejzdravější je spaní na tvrdém. I když tento názor panuje dodnes, pravdou je, že tvrdé spaní není až tak ideální. Lidé byli dříve méně nároční, spali po celodenní namáhavé práci tvrdě i na tvrdém. Ovšem stačí si jen vzpomenout, jaké problémy měli a mají staří lidé se zády. Průměrný lidský věk se prodlužuje, tak proč trávit dlouhé stáří v bolestech? Hájek také připomíná, že jsme kdysi nebyli tak náchylní na alergie, lidé nebyli vystaveni takovému náporu cizích látek v ovzduší a zdravý imunitní systém se s nějakými roztoči z matrace vypořádal celkem snadno.

Obrázek
Dnešní materiály a technologie umožnily vyrobit matraci i rošt uzpůsobený anatomii lidského těla.

Jaká jsou pravidla při výběru roštů?
U lamelových roštů platí pravidlo: čím více lamel, tím lépe. U postelí pro mládež do 60 - 80 kg najdeme rošty s 13 - 16 lamelami. Mezera mezi lamelami by měla být maximálně 4 cm. Když je větší, matrace se může v mezerách propadat a deformovat.

Předně záleží na tom, jakou vahou je matrace zatížena a z jakého materiálu je vyrobena. Obyčejná pružinová matrace snese větší rozestupy lamel než měkká pěnová. "Když na posteli s levným roštem leží lehké dítě, může to být celkem v pořádku. Jakmile si k němu ovšem lehne stokilový otec, aby mu přečetl pohádku, lamely začnou praskat," říká Hájek.

Počet lamel se uvádí na základní délku roštu dva metry. U prodloužených roštů výrobci přidávají lamely tak, aby byly dodrženy správné rozestupy. U levných roštů jsou rozestupy šest i více centimetrů.

Pevné laťkové rošty se vyrábějí ze smrkového dřeva, pružné lamelové z vrstveného březového dřeva, namáhané vzpěry ze dřeva bukového. Žádné dřevo ale nesmí být sukovité.

Je rošt příliš drahý špás?
Pevný rošt, který by měl ve standardní kvalitě obsahovat alespoň dvacet osm lamel, se dá pořídit pod dva tisíce korun. Ruční polohování hlavy a nohou prodraží rošt zhruba o tisíc korun. Je na zvážení každého, jak často jej budete používat. Podle mého názoru se vyplatí spíše investovat do kvalitnějšího nepolohovacího roštu," říká Hájek a upozorňuje, že k polohovacímu roštu jsou vhodné pouze pěnové matrace.

Polohování manuální, nebo elektrické?
Pro lidi dlouhodobě nemocné nebo ty, kteří tráví v posteli více času, je vhodný rošt polohovací. Můžeme vybírat ze dvou druhů. Polohování manuálního, nebo elektrického.

"Opravdovou lahůdkou je elektrické polohování, jakmile si na něj člověk zvykne, nebude ho již chtít měnit za žádný jiný," tvrdí Hájek. "Tato funkce není důležitá pouze pro komfort, ale také pro zdraví. Odpočinková poloha v polosedu se zdviženýma pokrčenýma nohama uleví srdci."

Cena těchto roštů začíná někde na sedmi tisících. Kvalitnější rošty mají čtyřicet dva lamel, které jsou umístěny nad rámem - pruží opravdu po celé šířce a pružinové úchyty lamel se tak lehce netrhají.

Lamely lze v dnešní době nahradit výkyvnými křidélky. Ta umožní roštu reagovat na tlak přímo na místě a ne po celé délce lamely, jak je tomu u roštů klasických. Jejich cena se pohybuje u nepolohovací varianty kolem šesti tisíc korun.

Nejlepší je trojkombinace
Ideálním řešením je pořídit si postel skládanou, tj. rám postele, rošt i matraci pořídit zvlášť. "Kdykoliv mi totiž něco přestane vyhovovat, stačí vyměnit jen určitou část. U pevně čalouněných postelí s matrací a roštem je pak nutné vyměnit vše a nebo si pozvat truhláře," upozorňuje Hájek.

Pokud uvažujete o roštech do manželské postele, dejte přednost dvěma roštům spíše než jednomu širokému. Tvrdost si tak nastaví každý podle sebe, nebudou nás rušit partnerovy pohyby a případná výměna prasklé lamely bude levnější.

Není to zbytečná investice?
Investice do kvalitního roštu se zdá mnohým lidem zbytečná, je to vidět na prodejních statistikách velkých obchodů, kde se prodá zhruba čtyřikrát více matrací než roštů. Problém bude i v tom, že mnozí prodavači nedokážou důležitost roštu vysvětlit. Jako kdybychom si koupili drahé auto a pak se nestarali o jeho údržbu. Za pár let budeme nadávat a říkat, kolik peněz auto stálo a že vydrželo tak krátce."