Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Toužíte po koupelně z luxusních časopisů?

  9:43aktualizováno  9:43
O kvalitě obkladačů se říká ledacos. Podle některých je úroveň dobrá, podle jiných je tomu zcela naopak. Jaká je skutečnost? To se pokusili zjistit odborníci z Cechu obkladačů České republiky, kteří hodnotili koupelny několika čtenářů MF DNES. Oni i další specialisté v oboru se zamýšlejí nad tím, jak postupovat, aby výsledek byl co nejlepší.
Koupelnu udělanou stylem, který byl standardem před pěti lety, dnes nikdo nechce. Zákazníci požadují například seříznutí hran dlaždiček pod úhlem 45 stupňů namísto plastových či kovových hran. Vana má být podsazená pod obklad a nepatří kolem ní silikon. Jde sice spíše o detaily, ale na těch konečný dojem záleží nejvíce.

Vymizeli obkladači?
"Základní problém je v tom, že léta neexistoval samostatný učební obor obkladač," říká místopředseda Cechu obkladačů ČR Karel Pohanka. Ten zmizel kolem šedesátého roku. Od té doby bylo obkládání jen součástí učebního oboru zedník. Po roce 1989 se i do Česka dostalo mnoho nových technologií, takže šance, že absolvent zednického oboru bude také dobrý obkladač, je minimální. "Dnes již existuje učební obor obkladač znovu, zatím však jen na jediném místě - v Horní Bříze, v rámci keramičky," dodává Pohanka.

Jak vybrat dobrého řemeslníka?
Základem pro každého, kdo chce obložit koupelnu, je výběr firmy. Lze volit na základě několika kritérií: například podle ceny za práci, podle referencí či rozsahu nabízených služeb. Důležitým faktorem je, jak si firma účtuje práci - zda za hodinu, nebo za metry. "Rozhodně bych doporučil firmu, která si účtuje za metr čtvereční nebo běžný metr. Určitě ne za hodinu," říká Václav Ulrych ze společnosti Ročeň, která má několik koupelnových center.

Obkladačky, dlažbu i sanitární techniku by si měl vybrat každý podle svého vkusu, ale finančně je výhodnější, aby to koupila firma. Pokud půjde nakupovat sám zákazník, zaplatí za zboží 22 procent DPH. Nakoupí-li však věci firma, naúčtuje je zákazníkovi jako materiál pouze s 5 procenty DPH. Pokud někdo momentálně neví, na jakou stavební firmu se obrátit, a nemá žádné reference, může se dotázat na Cechu obkladačů ČR. Tam znají kvalitní pracovníky, kteří musí své řemeslo před přijetím do cechu prokázat.

Záleží na drobnostech
Důležitým krokem je vyřešení vzhledu koupelny do posledních detailů ještě před zahájením stavby. Tomu se říká kladečský plán. "Do něj obkladač vyznačí například - kde se bude obklad řezat, kde budou vzory, do jaké výše," vysvětluje Herbert Kraus z firmy RAKO. Pokud se někdo pustí do obkládání sám, platí pro něj totéž.

Tedy promyslet si vše důkladně předem. Jasno by mělo být i v ostatních materiálech - spárovacích hmotách, lepidlech, silikonech. "Například na izolační vrstvu, která se dělá u sprchových koutů, je nutné flexibilní lepidlo," upozorňuje Kraus. Neméně důležitá je kvalita těchto materiálů. "V kvalitě se jednotlivé výrobky velmi liší. Šetření peněz tady se nemusí vyplatit," tvrdí Kraus. Před samotným obkládáním by měl řemeslník udělat kontrolu podkladu, zejména rozvodu sítí, kvality provedení zabudovaných instalací (např. závěsné WC) a rovinnosti stěn.

"Potom by měl obkladač rozměřovat, aby mu spáry a dělené kachličky vyšly tak, aby byly schované," říká Roman Pommer, předseda Cechu obkladačů ČR. To znamená, že spáry by měly z podlahy navazovat do stěny, nikde by neměly být přerušeny. Obkladač by měl také vnímat dominantu prostoru. Při vlastní práci je potom důležité práci firmy pravidelně kontrolovat přímo na místě. Pokud koupelnu člověk staví sám, měl by si předem zjistit všechny potřebné odborné informace, například to, do jaké výšky umístit umyvadlo.

Atypické prostory můžeme vyplnit na míru vyrobeným nábytkem, nebo v nich uložit potřebné předměty. V tomto případě se našlo místo pro pračku

Ideální je sladit doplňky s vodovodními bateriemi.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Stále vládne 50 odstínů šedi. Trendy v keramice na příští sezonu

Textilní struktury nabízí nové kolekce Next od RAKO.

S nadsázkou lze říci, že v oblasti keramiky mají všichni výrobci všechno, ale málokdo vybočí zcela z řady. Designy a...

Nápady do malých koupelen šetří prostor a zvyšují i bezpečnost

Pro podkrovní koupelnu s vanou umístěnou pod šikmým stropem je velmi důležité...

Vymyslet funkční dispozici jakékoli místnosti na pár metrech čtverečních je oříšek i pro zkušené architekty. Podívejte...

Peníze se občas splachují do záchodu. Přesněji v něm mizí

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste...

Pitné vody neustále ubývá, přitom až 70 procent se využije pouze na splachování WC a v koupelně. Dne 22. března se...

Najdete na iDNES.cz