Toužíte po domě s výhledem do všech stran?

  • 15
Po Berlíně a Amsterdamu mají návštěvníci již pátého ročníku pražské akce Designblok 03, probíhající na sedmdesáti místech od 7. října do 12. října, šanci zhlédnout vysoce aktuální designérský počin německého tvůrce Wernera Aisslingera, známého především ze spolupráce s prestižní milánskou firmou Cappellini.
Jeho nejnovější kreace nese název "loftcube" a je určena, jak se můžeme dočíst na skvělých webových stránkách (www.aisslinger.de), lidem, kteří neustále cestují a chtějí mít v každém velkoměstě své hnízdo s výhledem tři sta šedesát stupňů. Podobné snahy o nalezení netradičních způsobů bydlení nejsou ničím novým, například několik desítek let starý projekt skupiny Archigram s názvem Suitaloon řešil bydlení na malém prostoru pomocí nafukovacích stěn.

Aisslingerův netradiční loftcube je v zahuštěné městské zástavbě jakousi buňkou, která vám může být dopravena pomocí helikoptéry na pronajatou střechu mrakodrapu, v našich podmínkách spíše na panelovou zástavbu. Ze čtyř stran prosklený, v rozích zaoblený bílý domek stojí na čtyřech asi jeden metr vysokých sloupovitých nohách. Dominantou exteriéru jsou dřevěné posuvné okenní žaluzie.

Vnitřní prostor "buňky" o rozměru 36 metrů čtverečních je členěn pomocí mobilních paravánů a je vybaven kompaktní kuchyní, minikoupelnou umístěnou uprostřed obytného prostoru, ložnicí i obývacím pokojem. Na tak miniaturní ploše je nutné každý milimetr dokonale rozplánovat a využít, přesto se zde najdou překvapivě velkorysé interiérové prvky, jako je vanička sprchového koutu, která je obložena bílými oblázky, odpočinkové části dominuje obří lampa…

Prototyp této "maringotky budoucnosti" je vyroben z vakuově tvarovaného bílého plastu, exotického dřeva Bankirai, akrylového různobarevného skla. V interiéru je použita celá řada "nových" materiálů, jako například vysoce kompaktní a odolný Corian na kuchyňské lince. Celá tahle legrace přijde (zatím pouze podle předpokladů) na 55 tisíc eur (asi 1 760 000 korun), pochopitelně bez dopravy a přípravných prací na střeše určeného objektu. Výstavu německého designéra najdete spolu s dalšími akcemi Designbloku ve vile holešovického pivovaru.

Co je Olgoj Chorchoj

Architektonické studio Olgoj Chorchoj bylo založeno Michalem Froňkem (1966) a Janem Němečkem (1963) v roce 1990 v době jejich studií na pražské Vysoké škole umělecko-průmyslové, kde v současnosti vedou ateliér designu produktů.

Ve studiu dnes pracuje průměrně osm spolupracovníků, kteří se věnují architektuře, interiéru a designu nábytku, užitkových předmětů a šperků.

Michal Froněk studio Olgoj Chorchoj

Věnuje se architektuře, interiéru a designu nábytku, užitkových předmětů a šperků

Lidé, kteří hodně cestují a chtějí mít v každém velkoměstě své hnízdo s výhledem tři sta šedesát stupňů, si mohou pořídit "buňku" německého designéra Wernera Aisslingera.