Na nábytek vyrobený na míru je doporučena teaková dýha.

Na nábytek vyrobený na míru je doporučena teaková dýha. | foto: Vizualizace: AMIS Architekti

Toužili po teakovém stole a koloniálním stylu. Jak dopadl jejich sen

  • 61
Manželé, kteří bydlí v novostavbě 3 + kk, si zařídili ložnici i dětský pokoj sami. "U obývacího pokoje nám po pořízení kuchyně prostě došly nápady," píše čtenářka, "proto jsme požádali o pomoc architekty."

Největší problém vidím v dispozičním řešení obývací části propojené s prostorem kuchyně. Místnost je sice krásně prosvětlena díky okenní stěně s dvoukřídlými dveřmi vedoucími na lodžii, pro umístění knihovny a úložných prostor však zbývá poměrně málo místa.

"Přestože už máme bílou kuchyňskou linku v moderním stylu, naší slabostí je 'koloniální' styl a nábytek z masivního dřeva. Obecně se nám ale líbí i moderní interiéry," napsali manželé do zadání.

Jejich velkým přáním je krásný masivní stůl z teakového dřeva, ale neumějí si představit, jak lze tyto rozdílné materiály a styly sjednotit v jednom prostoru. Do pokoje by rádi umístili kromě jídelního stolu ještě velkou knihovnu, pracovní místo a úložné prostory.

Upozornění pro čtenáře: k článku byly použity vizualizace, nikoli fotografie!

Proměnu připravili: Tomáš Janáček a Amis Architekti

Velký jídelní stůl byl přáním majitelů, kteří mají rádi "koloniální" styl.

Nábytek v teaku

Novou kuchyni bylo nutné ponechat, a to včetně nevhodného umístění dřezu v rohu. Změna by byla finančně náročná. Je škoda, že čtenáři neřešili pokoj najednou jako celek. K moderní kuchyni však nelze navrhnout "klasický koloniální styl", taková kombinace by vypadala směšně. Pokud budou majitelé chtít, mohou pro interiér použít dekorace v koloniálním stylu podle svého přání.

Dispoziční, materiálové a barevné řešení zbývající části prostoru  jsem volil tak, aby bylo možné místnost opticky propojit v jeden celek, ale jednotlivé funkční zóny zůstaly fakticky odděleny.

V obývací místnosti jsem tak umístil blok nízkých skříněk, které oddělují prostor stávající kuchyně a hlavní komunikace od obytné části. Nízké skříňky slouží jako úložné niky z prostoru kuchyně a zároveň tvoří spojovací prvek s obytnou zónou.

V obývací části navazuje na nízké skříňky otevřená knihovna doplněná o úložné prostory s plnými předními plochami. Součástí knihovny je průběžná deska, jejíž část může fungovat jako pracovní plocha.

Rohové umístění dřezu architekti nedoporučují, z finančních důvodů však kuchyni ponechali v původním stavu. Nízké skříňkové prvky tvoří odkladní plochu a společně se sedačkou oddělují kuchyň od obývací části.

Sedací souprava je v centru místnosti, nízké skříňkové prvky vytvářejí souvislou odkladní plochu za sedačkou. U protilehlé stěny stojí nízká komoda pro televizor.
Jídelní stůl jsem situoval k okenní stěně, aby stolování bylo spojeno s výhledem do volného prostoru s lodžií. Stůl doporučuji rozkládací. Toto řešení umožňuje zvětšit jídelní plochu, a rozšířit tak kapacitu míst pro stolující.

Při volbě materiálového a barevného řešení jsem bral v úvahu již použité materiály, tak také přání manželů uplatnit v interiéru masivní teakové dřevo, které mají spojené s koloniálním stylem.

S ohledem na finanční stránku věci jsem na nábytkových prvcích použil teakovou dýhu. S robustními rámovými obvodovými konstrukcemi, jež navozují dojem použití masivních fošen, dojem masivního dřeva evokují docela dobře.

Strohé linie jsou uplatněny na čelních plochách dvířek a zásuvek. Ty lze řešit i bez úchytek, pak by otevírání zabezpečil systém kování push-to-open.

Velký jídelní stůl byl přáním majitelů, kteří mají rádi "koloniální" styl.

V kontrastu s jednoduchým výrazem nábytkových prvků jsem zvolil reliéfní kamenný obklad čelní stěny. Sedací prvky a jídelní židle jsou čalouněny silnou bílou kůží s hrubým proševem.

Osvětlení v kuchyňské části již majitelé mají, stejný typ halogenových osvětlovacích těles jsem proto použil i ve zbývající části místnosti. Lokální osvětlovací tělesa patří už do řady nabízející tvarově bohatší typy.