Navrhl si skvělý kachlový kamnosporák. Vytopí mu celý dům za pár korun

  • 239
David Frank by se mohl živit navrhováním kamen. Do svého rodinného domu na okraji Prahy si totiž sám nakreslil velmi účinná kamna s pecí a sporákem. Kamnář mu jeho nápad postavil, ale nejdřív musel Frank podepsat reverz.

„Vše začalo stavbou domu o velikosti 160 metrů čtverečních, ve kterém jsme chtěli topit levně a efektivně. Přáli jsme si, aby kamna vytápěla celý dům, dalo se v nich péct a vařit. A také, abychom mohli koukat do ohně,“ říká David Frank, který si nakonec po roce a půl příprav navrhl kamnářský hybrid, jenž v sobě spojuje kachlový kuchyňský sporák s klasickými kachlovými kamny s vyhřívaným ležením. 

„Ohniště v mých kamnech není ale přímo pod litinovým tálem (plotnou), ale je v tělese kobky a žár se pomocí klapky překlápí buď přímo pod tál, na kterém se vaří, nebo výš na troubu a dál pro vytápění,“ vysvětluje autor kamen.

Kamna vytápí celý dům

Aby kamna dokázala vytápět celý dům, bylo potřeba udělat rozvody teplého vzduchu na principu hypokaustu. Jde o uzavřený systém - okruh, ve kterém cirkuluje ohřátý vzduch. Taková akumulační kamna vytápí další místnosti v domě včetně pokojů v patře.

„Kamnář ale tvrdil, že to fungovat nebude a že bude pouze na mně, zda mu podepíši reverz. Pak mi taková kamna postaví, ale rozhodně mi nezaručí funkčnost,“ říká Frank, který nyní kamny vytápí celý dům a vše funguje naprosto perfektně.

TIP: Hledáte rodinný dům?

Vybírejte v jedné z největších databází rodinných domů v ČR na Reality.iDNES.cz.

Dole v kamnech je topeniště vyzděné šamotovými cihlami, přívod vzduchu je vedený externě z venkovního prostředí, aby se vzduch neodčerpával z obytných místností. Žár z topeniště pak stoupá buď přímo do kobky a na troubu, nebo může oběhnout tál a pak jde znovu na troubu, což znamená, že ta peče za všech okolností, když se topí.

Následně horko a spaliny klesají zpátky zhruba o půl metru dolů do vyhřívaného ležení. Celková délka tahů je 11,5 metru, díky tomu dům využije bezezbytku téměř všechno teplo, které se vytvoří v topeništi. „Když to viděl kamnář, prohlásil, že stvořil perpetuum mobile,“ prohlašuje hrdě Frank. 

Součástí kamen je i vyhřívané ležení. Nikdo se nemusí bát, že se spálí.

Pokrm z trouby chutná dle slov majitele úplně stejně, jako z trouby elektrické či plynové. Doba pečení je také stejná.

V kamnech se topí dřevem a dochází v nich k perfektnímu spalování. Popel je nutné vybírat jen dvakrát až třikrát za topnou sezonu od září do května.

Stavba kachlových kamen včetně hypokaustových rozvodů, kdy se musely udělat průrazy do horního patra, vyšla na 270 tisíc. Výrazná úspora je ale při samotném topení. Od září 2014 do poloviny února 2015 spálili Frankovi 1,3 kubíku dřeva. Za celou topnou sezonu, tedy do května, spálí celkem 2 kubíky.

„Hlavní výhodou těchto kamen je jejich maximální úspora při topení. V okolních domech sousedé většinou spálí 8 až 15 kubíků dřeva za topnou sezonu. Spočítali jsme si, že kdybychom v našem zatepleném domě topili, vařili a pekli na elektřině, vyjde nás to ročně na 30 tisíc korun. Díky našim kamnům nás vše stojí 3 tisíce korun ročně, protože si kupujeme již naštípané dřevo,“ dodává Frank.

Kamna dokážou ohřát v tzv. kamnovci užitkovou vodu na mytí nádobí.

V tomto vyzděném soklu je schovaný hypokaustův okruh v horním pokoji.

Technické údaje:

  • Akumulační hmota kamen je přes 2 tuny
  • Četnost přikládání při denních venkovních teplotách, pokud není potřeba na kamnech vařit. Vaří se a peče většinou, když se chystá topení. Průměrná teplota v domě je 20 stupňů Celsia:

* 10 - 15 stupňů Celsia: 1× za tři dny 7 kg dřeva
*  5 - 10 stupňů Celsia: 1 × za dva dny 7 kg dřeva
*  0 - 5 stupňů Celsia: 1 × denně 6 - 10 kg dřeva (jedno zatápění + jedno přiložení). Do topeniště se vejde maximálně 8 kg dřeva.
* -1  až - 10 stupňů Celsia:  2 × denně 7 - 10 kg (20 kg denně je ale extrém)

  • Dům má nejmenší okna na jih, největší na sever, východ a západ.
  • Je dobře zaizolovaný: stěny 18 cm, prodyšný polystyren, stropy paropropustná pěna 20 cm, podlaha 15 cm. Okna mají izolační trojskla.
  • Komínový ventilátor slouží pouze k roztápění zcela vychladlých kamen, u kterých je možné, že nebudou táhnout a kouř se bude vracet zpět.
  • Dům je klasický a zateplený, nikoliv pasivní. Díky kvalitnímu spalování ve spalovací komoře kamen a využívání tepla z kamen a izolaci se stavba chová jako nízkoenergetická.