Lounge křeslo Dowel získalo prestižní titul Interior Innovation Award –...

Lounge křeslo Dowel získalo prestižní titul Interior Innovation Award – Selection 2015. | foto: Katalog TON

Nejlepší české židle a křesla obdivuje celý svět. Podívejte se

  • 8
Ocenění pro křesla Dowel i Merano, ale hlavně pohodlí pro uživatele. A také stříbrná medaile za nejlepší evropský produktový katalog, v Česku první místo za firemní katalog. To je výsledek, jakým se může letos pochlubit bystřická společnost TON.

Jen před pár dny získalo lounge křeslo Dowel titul Interior Innovation Award – Selection 2015. Novinku z letošního veletrhu IMM v Kolíně nad Rýnem navrhlo italské Lime studio designérů Panose Vasilia a Oscara Tangeho. Porotu křeslo zaujalo výrazným polstrováním, netradičně řešenou konstrukcí a oblými tvary. Pokud se do křesla posadíte, první slovo, které vás napadne, je jasné: pohodlí.

„Inspiraci jsme našli při cestování Indií, kde jsme si všimli ohýbaných součástek postelí, typických pro většinu domácností. Právě tento prvek vyvolal původní návrh lounge křesla. Výsledkem jsou exponované konstrukční detaily, popruhy, které drží čalounění, přirozený výběr materiálů a velmi pohodlná forma,“ říká Panos Vasiliou, jeden z tvůrců křesla.

Mísa Hoop od studia Olgoj Chorchoj

TON, který se už delší dobu netají tím, že už mu nestačí vyrábět jen židle a stoly, tak vstoupil více než úspěšně do další „zóny“. Vedle křesla Dowel letos uvedl na trh i svůj první interiérový doplněk, a to mísu Hoop od studia Olgoj Chorchoj, tedy Jiřího Froňka a Jana Němečka.

Pro křeslo Dowel však nemusí být cena Selection 2015 jediná, 18. ledna 2015, v předvečer zahájení veletrhu IMM v Kolíně nad Rýnem, se budou vyhlašovat ještě celkoví vítězové tohoto ročníku Interior Innovation Award. A Dowel má velké šance.

Soutěž vznikla v roce 2002 a pořádá ji German Design Council za podpory veletrhu IMM v Kolíně nad Rýnem. Dnes už patří mezi nejvýznamnější světová ocenění v oblasti průmyslu zaměřeného na vybavení interiérů.

Lounge křeslo Dowel získalo prestižní titul Interior Innovation Award – Selection 2015.

Dowel najde uplatnění v hotelových lobby, chillout zónách, kavárnách, ale také v domácnostech. „Ještě před časem by asi nikdo nečekal, že se v našem portfoliu objeví takovýto produkt. Dowel je svými tvary opravdu unikátní. Velmi dobře jej však můžete také zkombinovat s našimi dalšími letošními novinkami, lavicí Goofy a stolky Delta Coffee,“ vysvětluje Jan Juza, marketingový ředitel společnosti TON.

Žádný z tuzemských výrobců nábytku se nemůže pochlubit takovou sbírkou ocenění, jako „posbíral“ výrobce z Bystřice pod Hostýnem.

Zase to Merano

Židlové křeslo Merano od italského designéra Alexe Guflera obdrželo prestižní „červený“ puntík neboli Reddot Design Award už v roce 2011. Letos přibyl i „puntík černý“, neméně hodnotný.

Nejstarší a nejprestižnější ocenění Good Design tomuto modernímu křeslu udělilo americké muzeum architektury a designu The Chicago Athenaeum ve spolupráci s Evropským střediskem pro architekturu, umění, design a urbanistické studie.

Pro Merano, které dostalo název podle rodiště mladého italského designéra, jsou typické dominantní dvě osově se křížící ohnuté překližky, sloužící jako sedák a zádová opěrka. Nohy však (na rozdíl od jiných židlí TON) zůstaly zcela rovné.

Židlové křeslo Merano a stůl Jutland

Použité materiály zaručují stabilitu a pevnost. Základní provedení je v buku, tedy „klasické“ dřevině pro výrobky z bystřické továrny (další možností je dubové dřevo, ale také ořech), kde se vyrábějí ohýbané židle už od roku 1861, tedy už 153 let.

Tak dlouho zde vkládají dřevo plné syté páry do formy, na kterou pak přikládají takzvanou kovovou pasnici. Pak se vše suší a kompletuje. Ohýbaný nábytek začal v Bystřici pod Hostýnem vyrábět Michael Thonet. Od roku 1953 se zde nábytek vyrábí pod značkou TON, což je zkratka pro Továrny ohýbaného nábytku.

Ke dřevu patří papír

I v době internetu si lidé rádi prolistují papírový katalog. Produktový katalog společnosti TON pro rok 2014 až 2015, který má 250 stran, uspěl hned ve dvou soutěžích. V klání Zlatý středník, hodnotící tuzemské firemní periodické i neperiodické tiskoviny, zvítězil v kategorii Nejlepší firemní katalog. Stříbro v kategorii Produktový katalog si odnesl z mezinárodní soutěže European Design Awards.

„Katalog vznikal více než rok a na jeho podobě se podílel tým více než dvaceti lidí. Jen snímky měly na starost tři týmy fotografů,“ prozrazuje zákulisí vzniku Jan Juza, „chtěli jsme výrobky prezentovat v prostředí, ve kterém vznikají. Série snímků od Václava Jiráska je proto zaměřená na okolí Bystřice pod Hostýnem během čtyř ročních období. Krajina je zachycena samotná či v souhře s produkty. Ty pak fotil ještě Martin Chum v prostorách našeho starého výrobního závodu.“

Za grafickým zpracováním stojí známé pražské studio Marvil, Pavel Zelenka, Jiří Karásek, Tereza Pavelková a Erika Huptychová.

Titul Good Design 2013 získala židle Mojo od mladého slovenského designéra Michala Riabiče. Na fotografii z katalogu se stolem Delta.

Titul Good Design 2013 získala židle Tram navržená rakouským designérem Thomasem Feichtnerem.

Bystřičtí dali ve svém katalogu prostor i doplňkům od řady českých designérů a firem. Můžete zde vidět nápady takových tvůrců a značek, jakými jsou Daniel Pirsč, Rony Plesl, Maxim Velčovský, František Vízner, Lucie Koldová, Jan Plecháč & Henry Wielgus, Martin Žampach, Brokis, Lasvit a mnoho dalších.

„Chtěli jsme, aby finální výsledek nepřipomínal propagační brožuru, ale spíše knihu s příběhem našich produktů, ve které si každý najde to svoje,“ dodává Jan Juza.

TON získal v posledních letech řadu prestižních ocenění: titul Good Design 2013 získala židle Tram navržená rakouským designérem Thomasem Feichtnerem a židle Mojo od mladého slovenského designéra Michala Riabiče. Židle Tram a křeslo Merano obdržely titul German Design Award Nominee 2014. Jde o mezinárodní ocenění pořádané German Design Council. 

"Odlehčené" Merano od mladého designéra Alexandera Guflera uvedla společnost TON poprvé v Miláně v roce 2014. Po velkém úspěchu první židle tohoto jména se autor rozhodl vytvořit i jednodušší verzi.

V seznamu cen nesmí chybět ani Reddot Honourable mention pro němého sluhu Petalo od italské návrhářky Eugenie Minervy, Interior Innovation Award pro barovou židli Rioja (design Ronny Eysser a Alexander Grimm) či titul Výrobce roku 2010 v rámci soutěže Czech Grand Design.