Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tíživé ticho neléčí

aktualizováno 
- K lidské komunikaci patří stejně tak Hamletův monolog jako rána pěstí. Člověk dokáže švitořit, rozmlouvat, řešit i nadávat. Umí i výmluvně mlčet - ať už z pocitu pohody, lhostejnosti či smrtelné urážky. Ostatně ticho vypovídá o rodinných vztazích víc než temperamentní hádka. Získá-li "nemluvení" za vašimi dveřmi nadvládu, je načase seznámit se s pojmem rodinná krize.

Podle psychologů se "dobrá" rodina pozná od té nepříliš funkční snadno. Ne že by se v ní lidé nehádali, ale s následky slovního šermu umějí nakládat. Vědí totiž, že pověstné ticho po bouři by nikdy nemělo trvat příliš dlouho. Jen tehdy nepřeroste do stavu dlouhodobé mlčenlivé rezignace, kdy už lidé sice zapomněli, proč hádka vznikla, zbyly však po ní kukaččí vajíčka nespokojenosti, napětí a nechuti spolu mluvit.
Ukazatelem nepořádku v komunikaci je však i stereotyp usmiřování. Pokud se zelenou ratolestí míru přichází pravidelně pouze jeden z páru, měla by na partnerském semaforu začít blikat výstražná červeň.

Chodící němá výčitka
Sklon k dlouhodobému zarytému mlčení a nafouklým tvářím po banální hádce si podle pražské psycholožky Nadi Verecké lidé přinášejí do manželství ze svých původních rodin. Je to podobný zlozvyk jako kousání nehtů.
"Pokud se nejedná o obranu slabšího před slovním agresorem, je dlouhodobější mlčení nedůstojné: zavání ješitností a vydíráním," soudí psycholožka. "K uraženému by se měl partner chovat normálně a věcně. Pokud je vina na něm, nechť dá přiměřeným gestem najevo lítost. Když však má máslo na hlavě ten druhý, je lepší nenutit ho k slovnímu bičování. Mnohé dokáže vyřešit omluva nebo obligátní květiny."
Promluvit si o problému, který tak rozbouřil hladinu manželského soužití, a snažit se co nejlépe vžít do pocitů druhého, je nezbytně nutné. Pokud se však chcete vyhnout nové hádce na staré téma, rozhodně počkejte, až horké hlavy vychladnou.

Kdo se bojí, útočí
"Po svatbě jsme dokázali s mužem mluvit o všem možném celé hodiny. Dneska jsem ráda, když se dohodneme o tom nejnezbytnějším. Něco se změnilo, a já vlastně nevím co a proč," přiznává pětatřicetiletá kosmetička Gabriela M. Rozhodně není jediná, která má po deseti letech soužití takový pocit.
Růžové období, kdy spolu manželé sladce cvrlikají a mají toho neustále tolik na srdci, totiž skutečně netrvá příliš dlouho. I hormony, původci onoho vzrušeného zájmu, se časem unaví. Tehdy se muž, který se mnohem důsledněji projevuje akcí než slovy, začne schovávat před přívaly ženských dojmů za těžko prostupnou hradbou novin. Manželku rozhovor s vypnutým přijímačem časem unaví. Mluví-li dál, činí tak většinou z citového hladu po normálním rozhovoru či z úzkosti, kterou v ní vzbuzuje partnerova odtažitost. Pokud se dvojice právě v této chvíli nedokáže bez emocí a laskavě informovat o důvodech svého jednání, o vzájemných pocitech a obavách, je zle a vezměte jed na to, že bude hůř. Právě pocit strachu potom diktuje ženě, aby s vytrvalostí foxteriéra útočila dokola omílanými výčitkami. Následné pocity naštvanosti lze při pohledu zvenčí muži jen těžko vyčítat. Bludný kruh se tak uzavírá.
"Jestliže se některý z manželů bojí, jak se bude vztah v budoucnu vyvíjet, projeví se jeho úzkost v podtextu rodinné komunikace," konstatuje brněnský psycholog Ivo Plaňava. "Rodnou sestrou strachu je totiž agresivita, a právě ta žene lidi ke zbytečným útokům i obraně."

Jak se pozná krize
Žijete-li v rodině, kde se nanejvýš operativně řeší, ale už dávno nerozmlouvá či nevypráví, může být na obzoru či přímo v obýváku manželská krize. Poznáte ji celkem snadno: devět z deseti běžných rozhovorů se zvrhne v hádku. Jako by oběma partnerům seděl za krkem mizerný překladatel. Například prostý dotaz "Kdy dnes přijdeš domů?" může způsobit ničivou explozi, protože je partnerem vnímán jako výčitka, vměšování či agrese.
Americký psycholog Daniel Goleman doporučuje manželům především jedno: před konflikty neuhýbat, ale naopak je řešit, tedy nedovolit, aby se nahromadily. Jen tak nebude mít zlověstné ticho šanci. Ženskou nespokojenost pak nemusí muži vnímat jako cílený útok na svůj majestát, ale pouze jako postoj k tomu či onomu problému. Ostatně, ženy by na tomto poli měly skutečně krotit své vášně a pokusit se vcítit do pocitů druhého.
"Komu se podaří včlenit do kritiky ještě ujištění o své lásce, ten má naději na větší úspěch," tvrdí Goleman ve své knize Emoční inteligence (Columbus 1997).

Nic dobrého pro děti
"Otec natažený u televize jednou vynadal bratrovi, když stál před otevřenou lednicí. Vyčetl mu, že se domů chodí jenom najíst a vyspat," vyprávěla v pražské rodinné poradně, kam přicházela se svými úzkostmi, sedmnáctiletá gymnazistka Andrea. "'A co jiného se tady dá dělat?'" zařval bratr, práskl dveřmi od lednice a za chvíli i od bytu... Uvědomila jsem si, že má pravdu. U nás vlastně nikdo s nikým pořádně nemluví. Hlavně otec si ničeho nevšímá. Doma se prostě jenom potkáváme."
Pokud domácí komunikaci obstarávají pouze potomci, pocítí po jejich odchodu zbytek rodiny ničivé ticho zvlášť citelně. Mnohem horší bývají ale jiné následky. Některé děti mohou před lhostejným mlčením svých rodičů utéct do pouliční party. Ještě víc je však takových, které za pár let zopakují podobně neradostný model soužití se svými vlastními partnery. Komunikační zlozvyky jsou totiž bezednou a nebezpečnou pastí. Jedinou účinnou pomocí je rodinná psychoterapie. Není však ani snadná, ani krátká.

Co vzkazují muži ženám
- mluvte s námi laskavě
- povzbuzujte nás
- oceňujte naše činy
- rozmlouvejte nám černé pocity životního selhání

Co vzkazují ženy mužům
- mluvte s námi laskavě
- pozorněji poslouchejte, co se vám snažíme sdělit
- pokuste se více vcítit do toho, co prožíváme
- hovořte s námi o citech a alespoň občas řekněte: Mám tě rád...

 

Komunikace v některých rodinách po letech vázne.

Autor:


Nejčtenější

Současné finské tvůrce zastupuje na výstavě Ville Harab a Anu Puustinen.
Nejlepší kousky z finského designu a architektury vystavuje Mánes

Finský design a architektura jsou hlavním tématem výstavy v pražském Mánesu, která je součástí oslav stého výročí založení Finska. Seznámit se můžete jak s...  celý článek

Iveta je s proměnou spokojená. Všechny její požadavky návrhářka splnila.
Rodina cestovatelů má novou předsíň. Přeměna je vyšla na 30 tisíc korun

Iveta bydlí v domě na okraji Prahy se svým mužem a dospělým synem. Všichni milují cestování a velkou společnost. Dům je stále plný lidí a i proto se Iveta...  celý článek

Původně gotický dům byl renesančně přestavěn v poslední čtvrtině šestnáctého...
V Krumlově koupili dům s podlahou z kostí. Proměnu stihli za 4 měsíce

Zuzana a Ladislav koupili zanedbaný historický dům z 15. století v centru Českého Krumlova. Chtěli vytvořit hotel, který bude lidi inspirovat. Obrátili se na...  celý článek

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....
Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak multifunkční prostor pro nejrůznější oslavy a...  celý článek

Pozvánka do neobvyklé cukrárny: dorty jsou vyrobené z odřezků dřeva z výroby...
Designblok bude ve znamená jídla. Třeba i dortů ze dřeva a laminátu

Jen za pár dní, 26. října, začíná v pražských Holešovicích už 19. ročník Designbloku. Jeho hlavním tématem je JÍDLO. K vidění bude hodně unikátních výrobků, od...  celý článek

Další z rubriky

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Využijte 50procentní slevy a nakupujte s Ona Dnes. Tipy pro byt a dům

V pondělí 16. října startuje týden zlevněných nákupů s Ona Dnes. V tento den najdete v MF DNES více než stovku kuponů, s nimiž se můžete vypravit pro vybavení...  celý článek

V této kuchyni se žije. Rodina usedá na teakové židle okolo masivního teakového...
Do bytu v domě z roku 1860 použili mix starého a nového nábytku

V malebném domě, jehož kořeny sahají až do roku 1860, v lázeňském městě Teplice se Martin narodil. Svého času dům využíval i hrabě Esterházy jako své letní...  celý článek

Opravený panský dvůr prodávají majitelé za 38 milionů korun.
Zachráněný panský dvůr v Neprobylicích opravovali pět let. Podívejte se

Statek ve středočeských Neprobylicích nedaleko Panenského Týnce roky chátral, než si jej vyhlédli majitelé, kteří hlavní budovy během pěti let kompletně...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.