Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stavby Kaplického jako dárek, nebo kurzy bydlení? Zkuste si vybrat

  1:00aktualizováno  1:00
První adventní neděle. A tradiční otázka: už máte vánoční dárky pro své nejbližší? Pokud se zajímají o architekturu nebo design, případně se právě zařizují, máme pro vás několik netradičních tipů.

Kalendáře Jana Kaplického v limitované edici 2 000 kusů jsou k dostání na vybraných knihkupectvích a galeriích nebo prostřednictvím e-shopu společnosti Presco Group.

Architekt, který nikoho nenechá chladným. Unikátní kalendář staveb architekta Jana Kaplického "The Originals" představuje vůbec první kalendář přibližující nadčasové dílo tvůrce, který se dočkal mnohem většího uznání ve světě než doma. Jeho největší kritici přitom o architektuře nic nevěděli, často jim šlo jen o velmi sporné "politické" body.

Kalendář zachycuje tvůrčí cestu autora od prvotní skici po konečnou realizaci stavby. Průsvitné listy obsahují také dvouměsíční, neutrální kalendárium, které bylo navrženo samotným Janem Kaplickým pro vlastní užití.

Nástěnný velkoformátový kalendář o rozměrech 64 × 48 cm tvoří listy s fotografiemi staveb vytištěnými na luxusním papíře a doplněné stránkami se skicami na průsvitném podkladu. Vznikly tak netradiční grafické efekty a možnost srovnání původní vize autora a následné realizace.

Kalendáře Jana Kaplického v limitované edici 2 000 kusů jsou k dostání na

Kalendář Jana Kaplického byl vytištěn v limitované edici 2 000 kusů.

Kalendář nabízí fotografie nejznámějších staveb Kaplického: Lord´s Media Centre (Londýn), Floating Bridge (Londýn), Selfridges (Birmingham), Museum Casa Enzo Ferrari (Modena), Hauer King House (Londýn) i návrh nerealizované Národní knihovny v Praze.

Móda na podlaze

Limitovaná exkluzivní kolekce koupelnových koberečků Osmany Laffita for Grund patří k novinkám na trhu. "Tvorba v oblasti užitého designu mě velmi zajímá a konkrétně tuto spolupráci jsem si velmi užil. Hlavní inspirací pro limitovanou kolekci byla příroda. Moře a mušle mého rodného města Havany, ale i české lesy a jejich listy. Dále vůně jasmínu či kytice růží. K jednomu vzoru mne inspirovala i Rubikova kostka," vysvětlil Osmany Laffita.

Kobereček Jasmín od Osmany Laffity pro českou značku Grund

Kobereček Jasmín od Osmany Laffity pro českou značku Grund.

Kobereček Baroque od Osmany Laffity pro českou značku Grund

Kobereček Baroque od Osmany Laffity pro českou značku Grund.

Kolekce obsahuje dvanáct různých vzorů v několika barevných variantách. Koberečky, které jsou šity na nejmodernějších strojích, originální ruční metodou či kombinací obou způsobů, jsou k dostání exkluzivně v internetovém obchodě společnosti Grund. Podle velikosti a náročnosti provedení stojí od 629 do 3259 Kč.

I bydlení se lze učit

Může se hodit

Originální designérské kousky můžete poptat z pohodlí domova na AAAPOPTAVKA.CZ. Ušetřete při nákupu až 30% z původní ceny.  

Velká móda kuchařských kurzů ukazuje, jak moc se u nás změnil vztah k vaření. Ale co bydlení? Existuje řada škol pro designéry, ale pro člověka, který se zařizuje a hledá zajímavé tipy pouze pro vlastní potřebu, moc šancí není.

I proto vznikl Institut bytového designu. S nápadem přišel Petr Tschakert, člen Akademie designu a dlouholetý šéfredaktor časopisu Moderní byt a dalších časopisů. Opustil média a nyní se v kurzech snaží zájemcům ukázat nejen nové trendy a důležitá pravidla při zařizování, ale také je upozornit na hlavní chyby, kterých by se mohli dopustit.

Učebna v Institutu bytového designu běžnou třídu opravdu nepřipomíná.

Učebna v Institutu bytového designu běžnou třídu opravdu nepřipomíná.

Institut spolupracuje s architekty, designéry, fotografy, historiky umění, ale i výrobci a prodejci nábytku, zařizovacích předmětů a svítidel. A protože se blíží Vánoce, nabízí institut i možnost zakoupení dárkových voucherů právě na tyto kurzy (2 490 Kč).

"Skoro každý řeší problémy s podobou vlastního bydlení. Mnohé školy designu sice pořádají rozličné semináře, ale ty mají spíš ambice vychovávat profesionální dekoratéry a designéry. V tom se lišíme. Snažíme se pomáhat laiků, naše kurzy jsou určeny široké veřejnosti," říká Petr Tschakert.

Fotogalerie

Designové sklenky

Dopřát si typický český likér lze i z limitované designové sklenky. Becherovka Original uvádí na trh vítěznou likérovou skleničku 3. ročníku soutěže Becherovka – Pohár českých designérů, jejímž autorem je známý český designér Petr Mikošek.

Svým blízkým ji můžete na Vánoce pořídit pouze včetně nápoje, prodává se totiž jen jako příbal s lahví becherovky.

Vítězné sklenky z prvních dvou ročníků, jejichž autory jsou Marcel Mochal a Veronika Černá, slavily v České republice i v zahraničí velký úspěch právě díky svému výjimečnému designu, který podtrhl jedinečnost bylinného likéru.

Autorem skleničky, kterou spotřebitelé vybrali prostřednictvím veřejného hlasování ve 3. ročníku soutěže Becherovka – Pohár českých designérů, je Petr Mikošek ze studia BOA Design.

Petr Mikošek, vítěz 3. ročníku soutěže Becherovka – Pohár českých designérů

Petr Mikošek, vítěz 3. ročníku soutěže Becherovka – Pohár českých designérů

Svůj výtvor popisuje takto: "Sklenička je vytvořena z lisovaného skla. Spodní část sklenice je masivní s velkou hmotou skloviny, která směrem vzhůru ubývá. Dva protilehlé brusy vytváří průhlednou čočku, jež dává vyniknout zlatavému likéru uvnitř." Sklenky vyrobila česká sklárna Crystal Bohemia v Poděbradech.

Do nového ročníku soutěže se letos přihlásil rekordní počet designérů. Porota tak neměla jednoduchý úkol, musela totiž vybrat ze 172 návrhů pět "becherek", které ve finále bojují o přízeň veřejnosti. Hlasovat lze až do 15. ledna 2014. Mezi finalisty letošního ročníku soutěže byly odbornou porotou vybrány návrhy Jaroslava Bejvla, Tomáše Hovorky, Ladislava Průchy, Martina Přibíka a Adama Turečka.

Vybírejte v designSupermarketu

Od 5. do 8. prosince proběhne pro veřejnost v Kafkově domě u Staroměstského náměstí v Praze 1 už sedmý ročník tradiční prodejní přehlídky designSupermarket. Letos nabídne 80 autorů a značek toho nejlepšího z českého i zahraničního mladého designu.

Můžete zde vybrat dárek v podobě šperku, grafiky, oblečení i produktového designu, ale třeba si také jen zajít na zajímavou přednášku, výstavu nebo posedět v kavárně.

Letošního superDesignmarketu se zúčastní kolem 80 designérů a značek. Ukázka

Ukázka designového nádobí Dana Gonzalese

Letošního superDesignmarketu se zúčastní kolem 80 designérů a značek. Ukázka

Šperky od Blueberrie

Garanci nad letošním výběrem designérů mají Liběna Rochová, Jan Čapek a Veronika Ruppert. Své prodejní prezentace zde vystaví designéři z devíti států, svou účast potvrdilo mnoho zahraničních hostů, například holandská šperkařka Katja Prins nebo norské studio Andersen & Woll. Více zde.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Další z rubriky

Dům muže, který nezažil MeToo. Ve své posteli měl dvacet tisíc žen

Dům si nechal Wilt Chamberlain postavit ve stylu  brutalismu.

Wilt Chamberlain patří k nejlepším basketbalistům v historii NBA. Byl velmi svérázný a takový je i jeho dům postavený...

Dům, kde bydlel prezident Reagan, původně patřil bohatým Rusům

Pohled na dům ze zahrady

Kdo je bohatý, chce, aby to bylo vidět i na jeho domě. Příkladem jsou v Los Angeles stavby, které se zde objevily kolem...

Americké Versailles má 58 pokojů a 476 oken. Prodává se za miliardu

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu,...

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu, posilovnu, vinný sklep i promítací sál....Najdete na iDNES.cz