Střešní okna jsou zásadním architektonickým prvkem

Střešní okna jsou zásadním architektonickým prvkem | foto: Profimedia.cz

Tipy: jak vybrat nejvhodnější střešní okna

  • 3
Střešní okna mají kromě přívodu světla a čerstvého vzduchu i mnoho dalších důležitých funkcí, které byste při výběru neměli opomenout. Nabídka střešních oken je široká, a proto byste si měli zjistit, jaké by nová střešní okna měla mít parametry, aby se hodila právě do vašeho do podkroví.

Ještě než do Čech pronikla kvalitní střešní okna, byla většina půd odsouzena k sušení prádla a skladování věcí, které "by se někdy mohly hodit".

Střešní okno, jež by dostatečně odolávalo dešťové vodě nejen ve své konstrukci, ale zejména při montáži do střešního pláště, bylo neznámým pojmem. Dnes si bez jeho přítomnosti život pod střechou nedokážeme představit.

Podkroví jsou stále lákavým bytovým prostorem, na jejichž celkovém ztvárnění se z velké části podílejí okna. A jsou to právě většinou ta střešní, která dělají podkroví podkrovím. Jsou tak zásadním architektonickým prvkem, že ovlivňují konečný vzhled interiéru bytu a rovněž tak exteriér celého domu.

střešní okna, Velux

Proč vlastně střešní
Většina půd byla až do počátku dvacátého století využívána ke skladování nepotřebných věcí a sušení prádla.

Pak se lidstvo, možná pro nedostatek bytových prostor, rozhodlo ke zobytňování tajemstvím zahalených půdních prostor, a tak vznikl, i když zpočátku trochu těžkopádný a snižování tepelných ztrát absolutně nevyhovující, fenomén střešního okna.

Poněkud nefunkčnímu začleňováním střešních oken do střechy, které bylo spojeno s narušením střešní krytiny, se konzervativní stavebníci podivovali.

Sedmdesátá léta minulého století však s sebou přinesla nové výrobní technologie, a střešní okna tak dostala na stavebním trhu zelenou.

Jaká jsou ta dnešní
Architektonická modelace podkrovního bydlení klade velmi často důraz na zachování původního trámoví půdních prostor a není ani výjimkou jeho umělé dotvoření.
I to je jeden z důvodů, proč jsou běžně prodávaná střešní okna na našem trhu zhotovena většinou ze dřeva - zapadnou lépe do kontextu takto pojatých bytů. Tento materiál však výrobci volí především proto, že dřevo má dobré tepelně technické vlastnosti.

Většinou se jedná o borovicové dřevo opatřené základní impregnací chránící dřevo proti plísním a škůdcům, vrchní lazura pak zajišťuje ochranu před působením vody a povětrnostních vlivů, přičemž někteří výrobci ji nanášejí ve dvou vrstvách. Pro místnosti se zvýšenou vlhkostí jsou vhodná okna opatřená silnou vrstvou bílé lazury.

Méně rozšířenou alternativu k dřevěným oknům tvoří okna plastová, která se hodí do prostor, kde hrozí zaplísnění, které dřevěným oknům škodí.

Kompromisem jsou pak okna s dřevěným jádrem, jejichž vrchní vrstva je tvořena polyuretanem. Taková okna jsou pak vhodná rovněž do prostor, kde hrozí působení vlhka, a tam, kde bude světlá povrchová úprava ladit s interiérem.

střešní okna, Solára

Výklopná nebo kyvná
Ve světě střešních oken se můžeme při jejich výběru zorientovat podle mechanismu otvírání - základními okny jsou okna kyvná a výklopná, setkat se můžeme také s výklopně kyvnými a výsuvně kyvnými.

S kyvnými okny dosáhneme lepšího využití prostoru pod oknem, oblíbená jsou pro rychlou a snadnou montáž.

Okno se otáčí kolem středového čepu, přičemž jej lze otočit o asi 160 stupňů, což oceníme zejména při mytí.

Výklopná okna jsou vhodná pro střechy s mírným sklonem anebo do větších výšek. Jejich velkou výhodou je otevírání ven, které je zajištěno uchycením na čepech v horní části; skýtají tak neomezený výhled.

Výklopně kyvná okna pak kombinují vlastnosti obou typů, z čehož logicky plyne vyšší cena okna. Střešní okna jsou vybavena ventilační klapkou, která zajišťuje výměnu vzduchu i v případě, že je okno zavřené (například při dešti).

Klapky jsou dimenzovány tak, aby za hodinu dokázaly vyměnit vzduch o objemu poloviny místnosti. Navíc jsou vybaveny filtrem proti vniknutí prachu, hmyzu a sněhu.

Parametry skla
Sklo, průhledná bariéra zajišťující komunikaci prostoru se světlem, musí jako hlavní součást těchto stavebních prvků odpovídat určitým parametrům. Jediným, který můžeme s jistotou a bez problémů posoudit, je jeho průhlednost.

střešní okna, Fakro

Ta je u běžných oken s izolačním dvojsklem nebo trojsklem téměř shodná, ale například u oken lepených může být světelná propustnost snížena.

Komfort bydlení pod střechou však tkví také v dalších neméně důležitých aspektech, jako jsou dobré tepelně izolační vlastnosti vyjádřené hodnotou součinitele prostupu tepla U a v důsledku toho nízkých tepelných ztrát, hodnota zvukové izolace a třeba schopnost snížené kondenzace par v chladných klimatických podmínkách.

V hodnotách součinitele prostupu tepla se výrobci předhánějí, přičemž skla soudobých oken dosahují hodnoty okolo 1,1 až 0,7 W/m2K, u oken pak dosahují hodnoty 1,0 až 1,5 W/m2K (normou doporučená hodnota pro nízkoenergetické stavby je 1,1 W/m2K).

Kolik a kam
Přestože většina z nás touží při budování půdního bytu nebo třeba jen pokoje v podkroví po maximálně prosvětleném prostoru, je třeba vybavení střešními okny správně nadimenzovat.

Nepsaným, ale doporučovaným pravidlem výrobců tohoto oblíbeného stavebního artiklu je výpočet potřebných oken podle podlahové plochy místnosti, jež má být okny prosvětlena - prosklená plocha by měla tvořit zhruba deset procent podlahové plochy.

Pravidla jsou ale od toho, aby se porušovala, a tak zde samozřejmě hrají roli osobní preference přirozeného světla, celkového vzhledu a atmosféry podkroví a v neposlední řadě také finanční možnosti každého stavebníka.

Pak už stačí okna nakoupit a přenechat jejich montáž odborníkovi. Jen ten totiž zajistí jejich správné osazení a uživateli zaručí bezproblémové používání a využívání jejich vlastností.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 11/2007.