Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tipy do pronajatého bytu

  8:47aktualizováno  8:47
Bydlení v pronajatém bytě vyžaduje často určitá provizorní řešení, hlavně pokud jde o vybavení. Dát spoustu peněz do rekonstrukce totiž vyžaduje nejen souhlas majitele, ale také svým způsobem "vyhodit" peníze, protože investujete do cizího majetku. A to se chce málokomu. Proto bývá někdy vhodnější smířit se s určitými nedostatky a zaplatit jen to, co si můžete odnést.
Přenosná podlaha existuje
Pořizovat koberce na "míru" celé místnosti se nevyplatí. Vhodnější jsou kusové koberce, které můžete použít i v dalším bytě. Moderní a praktické pro daný účel jsou hlavně jutové, kokosové či sisalové koberce. Metr čtvereční přijde asi na sedm set padesát korun i méně.

Pro náročné existují i plovoucí zámkové podlahy, které lze položit - a pak odnést. Metr čtvereční včetně pokládky pořídíte už kolem 650 až 700 korun. Je tu však jeden problém - podlaha musí být položena přesně podle návodu, aby nedošlo k poškození "zámku", tedy žádné "sbouchávání" lamel pomocí kladívka a kusu dřeva.

Krásný solitér
Pronajatý byt nemá cenu vybavovat nábytkem na míru, radost si však můžete udělat nějakým oblíbeným kusem nábytku - solitérem. Designově zajímavé kusy najdou uplatnění v každém interiéru, ať už jde o stolek, stojan na CD, knihovnu, křeslo či lampu.

Doplňky do koupelny
Jednou z nejkrizovějších místností bývá koupelna. Tam pomůže i maličkost, jakou jsou třeba různé držáky, poličky či pojízdné regály na ručníky. Plastové doplňky pořídíte řádově ve stovkách korun, chrom je již dražší - tam se můžete pohybovat i v tisícikorunách. Své udělají i různé předložky k vaně či ke sprchovému koutu, zejména pokud je sladíte s ručníky a župany.

Kvalitní spotřebiče
Do podnájmu také není nutné kupovat pračku z druhé ruky. Totéž platí o sporáku či myčce. Spotřebiče snadno přestěhujete a využijete i jinde. I vestavné typy lze provizorně upravit tak, že mohou hrdě stát vedle staré panelákové linky. Takzvané podstavné typy to se týká hlavně myček - jsou zcela bez problémů.

Plakát & originál
Další investicí, která se ani v podnájmu neztratí, jsou nejrůznější artefakty, od grafiky, obrazů až po malé sošky. Pro ty, kteří ještě nevědí, co bude jednou zdobit stěny jejich bytu, může být dobrým řešením i plakát. V konečném součtu se včetně jednoduchého rámu - podle velikosti - lze vejít do pěti set až tisíce korun.

Drobné doplňky
Domácí prostředí v nevlastním bytě navodí i různé polštářky či přehozy. Zvláště pokud si je vyrobíte sami nebo je dostanete od osoby, na níž vám záleží. Pocit domova vyvolávají také různě poházené dárky od přátel či maličkosti připomínající dětství. Působivé jsou i různě po stěnách pověšené fotografie vašich blízkých. Mohou být i postavené v zajímavě řešených rámečcích.

Domácí dílna
To, co se vám také neztratí, je malá přenosná domácí dílna. Čas od času každý z nás potřebuje šroubovák, kladívko nebo hřebíky. Pokud patříte k lidem, kteří si hodně věcí umějí - a rádi - udělat sami, pak lze domácí dílnu rozšířit třeba i o vrtačku s příklepem.

Tu pořídíte asi od dvou tisíc a výš. A co vše můžete mít po ruce? Třeba různě velké ploché a křížové šroubováky, klíče, kleště, štípačky, pilky na dřevo či železo, kladívko, sady vrtáků do dřeva, zdiva a kovu, vodováhu, metr, to vše uschované ve velkém boxu na nářadí.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Postavili si dům v Dolním Rakousku. Mají rozumnější stavební předpisy

Jednoduchou, ale ne nezajímavou architekturu dřevostavby tvoří dvě na sebe...

Jaký dům vlastně člověk potřebuje? S dostatkem soukromí a prostoru pro rodinu, aby poskytoval pohodlí, útočiště a v...

Boj s plasty pokračuje, v Česku je problém hlavně s polystyrenem

Česko má největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě.

Kvůli zateplování budov je v Česku největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě, a stále stoupá. Jenže do roku 2030...Najdete na iDNES.cz