Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Termostatické pomáhají domácímu

aktualizováno 
Používáním termostatických baterií, na kterých si lze dlouhodobě nastavit požadovanou teplotu, je možné ušetřit třicet až padesát procent vody a energie nutné k jejímu ohřevu oproti kohoutkovým bateriím.
Používáním termostatických baterií, na kterých si lze dlouhodobě nastavit požadovanou teplotu, je možné ušetřit třicet až padesát procent vody a energie nutné k jejímu ohřevu oproti kohoutkovým bateriím. U nich totiž trvá téměř dvacet sekund, než si člověk namíchá teplou a studenou vodu tak, aby mu vyhovovala. A než se otočí kohoutkem a voda se zavře, mizí zbytečně další litry.

Návratnost investice se u termostatických baterií pohybuje kolem jednoho až tří let. "Průměrná cena kvalitní termostatické baterie v chromovém provedení se pohybuje kolem čtyř až šesti tisíc korun," říká Jiří Janoušek z firmy Sanitární technika, "pokud se lidem zdá, že jsou některé výrobky drahé, měli by vědět, že například jednodušší typy baterií mohou být na jedné straně nepříjemně horké, zatímco na druhé straně jsou chladné. To proto, že horká voda přitéká jen jednou stranou. Kvalitní výrobky mají například protiproud, kdy po celé délce tělesa protéká horká voda a proti ní studená. Tím se baterie ochlazuje. Tato konstrukce je však docela složitá a znamená rozdíl v ceně až dva tisíce korun." U jiných typů zabrání opaření vzduchová mezera mezi mosazným tělem baterie a jejím vnějším krytem.

A jak to vlastně funguje

V termostatických bateriích se podle teploty a tlaku přiváděné vody automaticky zmenšuje nebo zvětšuje přitékající množství teplé či studené vody. Tím dochází k jejímu smíchání na požadovanou teplotu. To zaručují dva silové komponenty pružina a termostatický regulační prvek. Současná technologie termostatických baterií mimo jiné využívá roztažnosti látky na bázi vosku. Tento systém je velmi spolehlivý a má dlouhou životnost. Jiné typy těchto baterií mají pružinu pro zapamatování dané teploty ze slitiny nikl-titan, která byla vyvinuta ve vesmíru. Zaručuje bateriím bezporuchovost a dlouhou životnost. "Některé termostatické baterie si poradí dokonce i se změnami teplot a tlaku plynových průtokových ohřívačů," vysvětluje Jan Fišer z finské firmy Oras, která je jedním z největších evropských výrobců vodovodních baterií. Další možností, jak šetřit vodu, je používání takzvaného EKO knoflíku (tím mohou být vybaveny nejen termostatické baterie). Díky němu lze omezit průtok vody baterií a zamezit opaření.

Jsou bezpečné

"Nemohla jsem pouštět syna, když byl malý, samotného do koupelny, protože si dost často pustil teplou vodu na plno a měla jsem strach, že se opaří," vzpomíná Eliška Pekárková z Plzně. "Termostatické baterie jsou bezpečné nejen pro děti, ale i pro dospělé," vysvětluje Jan Fišer. Existují i umyvadlové termostatické baterie, ale jejich použití není tak široké. U umyvadel se často mění požadavek na teplotu vody, protože zejména po ránu vyhovuje každému členu rodiny něco jiného. Kvalitní termostatická baterie odborně připojená vydrží patnáct až dvacet let.

DVĚ KAPKY ZA VTEŘINU

ztráta za 1 min 18 ml
roční ztráta 9,5 m3

KAPKY PŘECHÁZEJÍCÍ DO SOUVISLÉHO PROUDU

ztráta za 1 min 59 ml
roční ztráta 31 m3

DVOUMILIMETROVÝ PROUD

ztráta za 1 min 277 ml
roční ztráta 146 m3

Všeobecné zásady

* Kupovat baterie s kvalitní kartuší (vnitřní část baterie, kde se mísí voda na požadovanou teplotu). Měla by mít záruku delší než půl roku.

* Při nákupu si ověřte, zda byl na výrobek vystaven certifikát pro náš trh od akreditované zkušebny. Jaká je délka záruky, jaký poskytují záruční a pozáruční servis, jaká jsou reklamační pravidla a způsob údržby.

* Před montáží je vhodné propláchnout vodovodní potrubí, protože při manipulaci s ním se mohou uvolnit usazené nečistoty a ty by mohly baterii zanést. Při nákupu dražších baterií je proto dobré se zamyslet nad výměnou starého kovového potrubí za plastové.

* Montáž by měl provádět odborník nebo alespoň přesně dodržte návod výrobce

* Životnost baterie se prodlouží pravidelnou údržbou. Na jejich čistění se používají pouze tekuté prostředky, u kterých výrobce uvádí hodnotu pH 6-9. Je možné používat i obyčejnou mýdlovou vodu. Po každém čištění je vhodné vytřít povrch baterie do sucha.

typ baterií spotřeba spotřeba spotřeba úspory vůči kohoutkové
studené teplé baterii (%)
vody (I) vody (I) celkem (I)

kohoutkové I 8851,0 5779,0 1 4630,0
Kč 309,8 664,6 974,4
pákové I 5970,0 3935,0 9905,0
Kč 208,9 452,5 661,4 32,3 %
pákové a I 5120,0 2710,0 7830,0
termostatické Kč 179,2 311,7 490,9 46,5 %

Poznámka: Hodnoty v tabulce byly změřeny v rodinném domě obývaném šesti osobami. Měřilo se po třicet dní. Poté se kohoutkové baterie vyměnily za pákové a nakonec za pákové (dřezy, umyvadla) a termostatické. A znovu se měřilo třicet dní. Vycházelo se z ceny za studenou vodu 35 korun za metr krychlový (vodné a stočné) a za teplou vodu 115 korun za metr krychlový.
Pramen: OKAS

Autor:Nejčtenější

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Rodina deptaná psychickými nemocemi dostala novou kuchyň i dívčí pokoj

Nová kuchyň dostala tvar písmene L.

Dcera paní Lenky Nikola se třikrát pokusila o sebevraždu, počtvrté ji už lékaři nezachránili. Zdrcená matka se nyní...

Další z rubriky

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Najdete na iDNES.cz