Termostatická baterie laciná není, ale za rok ušetří spoustu peněz

- Zatímco rady o omezení kouření jsou pro většinu lidí jen vzdáleným bzučením mouchy, rady o šetření s vodou začínají padat na úrodnou půdu. Důvod je jasný. Účty za vodné a stočné stoupají k víc než nepříjemným výšinám.

Náklady na pitnou vodu se za osm let zvýšily průměrně o 430 procent! A tak není divu, že denní spotřeba vody klesla ze 62,4 litru v roce 1990 na 41,2 litru v roce 1997. A jak ušetřit, aniž by se člověk přestal mýt?
Výrobci sanitární keramiky spočítali, že jen koupáním a sprchováním „odteče“ přibližně 27 procent veškeré spotřebované vody v domácnosti. Upřímně řečeno, sprcha je v tom dost nevinně, protože při sprchování (myšlena běžná sprcha, nikoliv půlhodinové „louhování“ pod proudy vody) se spotřebuje jen asi osmina až desetina vody v porovnání s koupáním ve vaně, ale lidé bývají konzervativní. „Požitku z polehávání ve vaně se vzdá jem málokdo, ale i tady je možné ušetřit,“ tvrdí Jiří Štekr z firmy Sanitec, „například takzvané tvarově úsporné vany, které jsou určené do malých koupelen nebo tam, kde potřebujeme získat místo třeba právě pro sprchový box, spoří vedle centimetrů i vodu. K naplnění úsporné vany Renova Nr. Comprimo dlouhé 160 centimetrů potřebujete téměř o třetinu méně vody než u klasické vany.“ Tvarově úsporné vany mají část zkosenou tak, aby se vedle nich vešlo ještě umyvadlo apod.

PENĺZE SE DO ZÁCHODU SPLACHOVAT NEMUSĺ
Oblíbeným „žroutem“ vody bývá také klozet. Neúprosná statistika tvrdí, že čtvrtina denní spotřeby vody zmizí tam, kam musí občas všichni. Většina výrobců značkové sanitární keramiky už proto poslední dva roky nabízí klozety vybavené dvojitým splachovacím systémem, který umožňuje spláchnutí šesti nebo třemi litry vody. Další možností je varianta „start“ a „stop“. Druhé tlačítko zastaví splachovací proces ještě před tím, než vyteče určených šest litrů vody. Staré typy klozetů používají ovšem dodnes devítilitrové nádržky.
„Pro čtyřčlennou domácnost, pokud použije nové typy kombinačních klozetů se Stop tlačítkem, se odhaduje denní úspora na 84 litrů, což je téměř 31 tisíc litrů ročně,“ tvrdí Jiří Štekr, „vzhledem k tomu, že ceny vody neustále stoupají, ušetříte za pět let minimálně pět tisíc korun.“
Tlačítka pro úsporné splachování nemají ovšem nic společného se spořiči vody, které se do nádržek instalují dodatečně. Spořiče nebývají dobrým řešením. V kanalizaci skončí jen část toho, co v ní mělo zmizet, ale hlavně zde zůstane značná část mikroorganismů. Ty se velmi rychle množí - a rodina i známí se pak diví, kde a jak se stihli tak rychle nakazit střevní chřipkou či jinou chorobou. Pro rodiny s více muži nebo tam, kde bývá spousta návštěv, doporučuje Petr Janoušek z pražské firmy Sanitární technika pořídit si pisoár. Urinál, jak jej označují výrobci, může být vybaven i poklopem. Tady stačí na spláchnutí třeba jen jeden a půl litru vody.

SPRCHOVÁNĺ ŠETŘĺ KAPSU
Pro sprchování mluví všechna čísla, protože vanová koupel spotřebuje mnohonásobně více vody, ale i ve sprše je možné ještě ušetřit. Petr Janoušek spočítal, že pokud se v loňském roce sprchovala čtyřčlenná rodina pomocí kohoutkové baterie (vycházelo se z toho, že se člověk stihne vysprchovat během dvou minut), spotřebovala za rok téměř třikrát tolik vody, než kdyby používala termostatickou baterii. Než si totiž „připravíte“ odpovídající teplotu vody, uběhne 18 sekund, kdy voda zbytečně mizí v kanalizaci. Podobně je tomu na závěr koupele. Množství vody pak samozřejmě odpovídají i náklady. Zatímco „kohoutky“ ve sprše přišly na 4747 korun za rok a páková baterie na 3693 korun, provoz termostatické baterie přišel jen na 1630 korun. „Zvýšené náklady na termostatickou baterii se tak vrátí za dva až tři roky, protože opravdu kvalitní typy už dostanete za sedm tisíc,“ tvrdí Petr Janoušek.
Pro umyvadlo (samozřejmě i dřez v kuchyni) či sprchu doporučují odborníci používat baterie s takzvaným omezovačem maximálního průtoku a horké vody. Tato „zarážka“ snižuje průtok vody například na pět litrů za minutu, což představuje padesátiprocentní úsporu.

Jak ušetřit vodu v koupelně
- místo vanové koupele dát přednost sprchování, při kterém použijete termostatickou baterii
- u umyvadel používat moderní pákové baterie s omezovačem maximálního průtoku a horké vody
- klozet by měl být vybaven dvojitým splachovacím systémem nebo tlačítkem Stop