Nové korutanské lázně ve Warmbad Villach

Nové korutanské lázně ve Warmbad Villach | foto: Dana Emingerová

Termální lázně vypadají jako špičaté alpské vrcholky a ledovce

  • 0
Skalní stěny, jeskyně, rokle, ledovcové pukliny i krasové rozsedliny. To vše se odrazilo v podobě futuristického projektu rekonstrukce starých termálních lázní v Korutanech.

Tým rakouských architektů pod vedením Tituse Pernthalera z Grazu jako by přenesl krajinu, jíž vévodí táhlý horský masiv Dobratsch (2 167 m), do křivek odvážné prosklené stavby.

V interiérech odrážejících alpskou přírodu se staly nejpoužívanějším stavebním materiálem (vedle nosných konstrukcí z oceli a betonu) stříbřitý křemenec, lasturový vápenec a dřevo.

Proměna přírody v architekturu

Areál termálních koupelí z počátku 19. století, patřící už osm generací stejné korutanské rodině, prošel zásadní metamorfózou, která termální bazény a k nim přiléhající lázeňské domy změnila k nepoznání.

Warmbaderhof s jezírkem s oblázky, kterým protéká pramen.

Z původních staveb zůstal jen luxusní hotel Warmbaderhof, zatímco sousední Karawankenhof se v rámci rekonstrukce lázeňského resortu přerodil v moderní čtyřhvězdičkový palác, z jehož prosklených amfiteátrů jsou vidět panoramata okolních hor.

Hosté z obou hotelů však mohou bez dalších poplatků využívat jak část "starých" lázní, které si zachovávají v kontrastu s moderní novostavbou svůj historický ráz, tak v loňském roce nově otevřené Kärnten Therme.

Od Keltů k Napoleonovi

Denně tryská ze země u Villachu 40 milionů litrů termální vody bohaté na radon. První písemná zmínka o warmbadenských teplých vřídlech mluví o "Fontes Salinarum", tedy "Slaných pramenech".

Jejich léčivé účinky objevili už staří Keltové a po nich Římané, kteří zdejší území dobyli a vyhnali Kelty z domovů i z teplé vody. Úřední záznamy z pozdního středověku pak dokumentují svedení termálních vod do uměle vytvořené nádrže.

Tak byl položen základ budoucích lázní, založených v 16. století lékařem a přírodovědcem Paracelsem. O prameny se zajímal dokonce i Napoleon, který chtěl u Villachu vybudovat lázeňské centrum světového formátu.

Památka na Napolena

Dnes éru francouzského císaře, který chtěl u Villachu vybudovat honosné lázeňské centrum, připomíná jen název: Napoleonská louka, na níž jsou nové lázně postaveny.

Z louky zbylo jen jméno cesty, tvořící architektonický předěl mezi novým hotelem Karawankenhof a tradičním Warmbaderhof, v jehož chodbách visí historické fotografie s rodokmeny majitelů, rodin Mayerhofer a Lukeschitsch.

Právě uprostřed hotelu Warmbaderhof vyvěrá největší ze šesti vydatných místních pramenů. Původní bazén zůstal zachován, ale obklopují jej prosklené chodby vedoucí k dalším lázním. Dno původního koupaliště pokrývají oblázky, přes něž proudí z hlubin země teplá voda (29,5 °C). Díky její přirozené přírodní cirkulaci se obsah bazénu každé tři hodiny kompletně vymění.

Dojezd toboganu

Hosté sem nejraději chodí plavat časně po ránu, protože po otevření lázně je voda zaručeně dokonale čistá. Mohou sem chodit přímo z pokojů v županech, stačí si obléci plavky a hurá do akvaparku na tobogany, do sauny, na masáže, do fitcentra či na léčebné procedury.

V županech všude

Hotely propojuje prosklený koridor ve třetím patře. Přes renovovaný Karawankenhof pak vede visutá lávka v prvním patře do nových termálních lázní Kärnten Therme, které nabízejí svým hostům nespočet atrakcí ve čtyřech patrech na 11 000 m² plochy, což je o třetinu víc, než měly lázně původní.

Koncept lázní KärntenTherme je postaven na třech pilířích, charakterizovaných jako fit, fun a spa. Proto architekti museli vybudovat jednotlivé sektory tak, aby dovolovaly prodávat vstupenky do jednotlivých prožitkových prostorů dohromady, ale i zvlášť.

Skleněné stěny a otevřené, navzájem se křižující prostory, dovolují vstoupit dennímu světlu i okolní přírodě přímo do bazénů akvaparku. Fun-sektor, kde řádí milovníci plavání, klouzaček a toboganů, je největší. Stupňovitá pláž s lehátky se zvedá přes dvě patra.

 Proti všem tradičním pravidlům lázeňství postavili pětadvacetimetrový plavecký bazén se šesti drahami ve druhém patře přímo pod střechou. Z nejvyššího bodu se točí do suterénu rourové tobogany.

V "ledovcové puklině" pod plaveckým bazénem teče proti všem přírodním zákonům vzhůru Bláznivá řeka (Crazy River), kde vás proud katapultuje s nafukovacím kruhem do kopce. Další termální koupaliště s vířivkami a umělým vlnobitím je celoročně otevřeno venku.

Posilovna s drátěnými sochami cvičenců

Fit-sektor ve druhém podlaží nabízí nejen špičkové posilovací stroje, ale i zajímavé propojení sportu s výtvarnými motivy. Uprostřed tréninkového centra stojí několik drátěných soch, představujících cvičence v kotrmelcích, při běhu či ve stojce.

Užitečné informace

Cesta z Prahy autem do Villachu trvá asi sedm hodin přes Dolní Dvořiště, Linec a Salcburk. Pokud nejste hosty hotelů, denní vstupenka pro dospělé pro fun-sektor stojí 19,50 eura, rodinné vstupné 45 eur. Vstupné do sektoru spa, stejně jako do fit centra je 28 eur.

Ve třetím a čtvrtém patře je spa. Zdejší chloubou jsou turecké lázně hamam, kde šedý mramor prozáří zlatá světla a azurově modré bazénky. Vedle klasických saun a masážních či relaxačních salonků jsou útulně zařízené i odpočinkové zóny s originálními termálními koupadly s různou teplotou vody.

Stydlivé ženy najdou útočiště v dámské sauně, kde jsou barvy kamenů laděné do bíla jako okolní zimní alpská příroda. Krásná je i venkovní finská sauna s výhledem na hory.

Nová architektura se snoubí se starou.

Nové lázně stály téměř 47 milionů eur. Obrovská investice má přispět k podpoře turistického ruchu v Korutanech.

, pro iDNES.cz