Podvodníci falšují i materiál na terasy. Jak nenarazit

  1:00
Jaro, slunce, pohoda. Kdo má dům, užívá si ji hlavně na zahradě a pak také na terase u domu. Při jejím pořizování je třeba zvážit výběr materiálů i ochotu terasu udržovat. V každém případě by měl použitý materiál odpovídat stylu domu.

Obliba teras výrazně stoupla s používáním francouzských oken a možností přímého výstupu na zahradu. Terasa se stává pokračováním interiéru, jakýmsi „letním“ obývacím pokojem či jídelnou. Přesouvá se na ni i stolování, což zvyšuje nároky na rovnost podkladu i celé terasy.

Nejčastěji používanými materiály na terasy jsou keramické dlaždice, dřevěná prkna a lamely z kompozitních materiálů, tedy kombinace dřeva a plastu, který chrání před působením vody, vysokou provozní zátěží, ale také před vznikem plísní.

Pro terasu z velkoformátové dlažby je nutné připravit dokonalý podklad.

Pro terasy, kde se použije keramická dlažba, je třeba počítat s perfektně připraveným podkladem, právě na jeho kvalitě závisí pak kvalita celé terasy (více zde). Majitel musí počítat také s tím, že náklady na stavební přípravu budou výrazně vyšší než na pořízení samotné dlažby.

Lamely, ať již ze dřeva nebo z kompozitu, tak náročné při montáži nejsou. Ideální je sice rovná a zpevněná podkladová vrstva, nejlépe betonem, ale pořídit si je možné i nosné konstrukce pro nerovné nebo nezpevněné plochy. Montáž může zvládnout i šikovný kutil sám. Jenže právě snaha dosáhnout na dobrý výsledek za nižší cenu se někdy odráží i ve výběru konkrétních produktů.

Zatímco u dřeva už každý ví, že nemůže třeba od smrkových nebo borovicových prken očekávat stejnou životnost jako od teaku a jiných tropických dřevin, o údržbě nemluvě, u kompozitních materiálů nemusí každého napadnout, že si musí dát pozor na napodobeniny.

Pozor na podvodníky

Kompozitní materiály (WPC) se nejčastěji používají na terasy a obložení bazénů. Jde o „křížence“ dřeva a plastu, který je odolný, nevadí mu voda, údržba postačí minimální.

Kompozitní materiály se vyrábějí z dřevěné moučky, jemných pilin či celulózové kaše (ta se může získávat například z rýžových slupek či dokonce rozemletého papíru), které se smíchají s polymerizovaným plastem. Vhodný poměr dřeva a plastu v kvalitních kompozitních materiálech má být přibližně 50:50.

Pokud je obsah dřevěné složky výrazně nižší, má materiál nepřirozený plastový vzhled a terasa pak působí laciným dojmem, navíc může i dost klouzat.

Když se materiál snadno drolí, je v něm pravděpodobně vysoký podíl zmíněné celulózové kaše, což zase vede k jeho menší odolnosti. Nekvalitní napodobeniny zvládnout třeba zátěž jen kolem 450 kg na m2, zatímco originální výrobky bez problémů trojnásobek i více. Stačí třeba, aby se na domácí party pustili hosté do tance s pořádnou vervou... Vše lze sice okomentovat dnes již okřídlenou větou „Houstone, máme problém...“, ale to opravu terasy nevyřeší.

Padělky z kompozitních materiálů po pár letech často nesnesou větší zátěž.

„Zákazník se snadno nechá zlákat vidinou nižší ceny za metr čtvereční, nemůže ale tušit, že levná konkurence se kvůli svým horším vlastnostem musí kotvit v kratších rozestupech 30 až 40 centimetrů, takže se zase spotřebuje více spojovacího a podkladového materiálu. Kvalitní materiály stačí kotvit po 50 centimetrech,“ vysvětluje Petr Klaban ze společnosti Inoutic, výrobce kompozitního materiálu Twinson.

Kvalitnější kompozitní materiály vznikají ze směsí polyvinylchloridu (PVC), který je odolnější a nabízí větší výběr barevných možností než jiné polymery, například tvrzený polyethylen (HDPE), polypropylen (PP), případně polymer kyseliny mléčné (PLLA), které jsou podstatně měkčí. Proto je výsledný materiál méně pevný a odolný proti nárazům padajících předmětů, posunování nábytku či chůzi na vysokých podpatcích.

„Levnější materiály mohou mít výrazně větší tepelnou roztažnost, nasákavost vody a podobně. Pokud navíc terasový systém nemá dobře vyřešenou minimalizaci rozpínání desek, působením vlhkosti nebo tepla se desky začnou kroutit, vyskakovat ze spojek nebo dokonce praskat,“ upozorňuje na možná úskalí Petr Klaban.

Zvolený plast určuje i další vlastnosti materiálu, jakou je například jeho ohnivzdornost. Směs PVC a dřeva je samozhášivá. Když vám při grilování spadne žhavý uhlík na terasu, nebo i kdyby se nedopatřením převrhl třeba celý gril, není to důvod k obavám.

Hliníkové podkladové profily mají vysokou nosnost a snadno se s nimi pracuje.

Štěrk se jako podkladový materiál používá velmi často.

Na co se ptát

Jak tedy nakupovat? Nebojte se zeptat prodejce, jak byla dotyčná vlastnost testována, jak lze deklarované vlastnosti prokázat. Seriózní výrobci a prodejci jsou schopni vše doložit certifikáty nebo aspoň hodnotovými tabulkami a nemají problém se zárukou prodlouženou třeba i na několik desítek let. Varováním je samozřejmě výrazně nižší cena nebo země původu...

Vlastnosti terasy ovlivňuje samozřejmě i systém instalace a podkladové profily. Terasa bude působit jako kompaktní celek pouze tehdy, bude-li kvalitní materiál montován na kvalitní instalační systém. Zajímejte se také o to, jak lze vyměnit prasklou desku. Pokud musíte kvůli jedné desce rozebrat půl terasy, nebude asi něco v pořádku.

Důležitý je i výběr podkladových profilů. Ne každý podkladový profil bude vhodný pro umístění na jakékoliv ploše. Nejvhodnější jsou hliníkové podkladové profily. Bývají sice o něco dražší než běžné profily z plastu, vyznačují se však lepší nosností, lze je proto instalovat na různé povrchy nebo se dají dokonce použít jako samonosná konstrukce na střechy či balkony.

Nejméně vhodné pro konstrukci terasy z kompozitních materiálů jsou dřevěné podkladové profily. Bez průběžné péče mohou totiž brzy začít trouchnivět nebo se kroutit, takže se majitel neobejde bez kompletní výměny dřevěného podkladového profilu pod terasou již po pár letech.

Pružný kompozit se vrátí do původního tvaru, nekvalitní už zůstane ohnutý.

K zapálení nekvalitního kompozitu stačí i uhlík z grilu.

U kompozitních materiálů by se měl zákazník zajímat i o to, z jakého dřeva se vyrábí. Nejlepší produkty získávají mezinárodně uznávanou certifikaci PEFC. Tato certifikace zaručuje, že počet vytěžených stromů v lese certifikovaném organizací PEFC nepřesáhne počet znovu vysazených stromů. Mezinárodní nezisková organizace PEFC uděluje certifikaci pouze těm materiálům, které podporují zachování biodiverzity.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...