Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Terasy snů mají všichni soutěžící, ta nejlepší slouží svým majitelům už 40 let

  1:00aktualizováno  1:00
Možná překvapivý vítěz, ale určitě zasloužený. "Retro" terasa, která vznikla téměř před čtyřiceti lety, splnila požadavek na propojení terasy, domu a zahrady jako celku nejlépe. Podobně promysleli koncept i majitelé teras na druhém a třetím místě.

Současný vzhled terasy | foto: archiv Milady Tulachové

Soutěž, kterou jsme vyhlásili 1. března, vyvolala nečekaný zájem. Přihlásilo se 72 majitelů teras, z toho bylo zveřejněno 20 soutěžních příspěvků.

První místo a dárkový šek v hodnotě 20 tisíc korun na zboží od firmy WPC Woodplastic patří terase z Nového Boru, kterou si Milada Tulachová a její manžel postavili i s domem už téměř před čtyřiceti lety (Retro terasa snů z roku 1971 předběhla svou dobu. Majitelka ji postavila sama.).

Odpočinek po stavební činnosti

Odpočinek po stavební činnosti

Současný vzhled terasy

Současný vzhled terasy

"Líbí se mi vztah vztah domu, terasy i zahrady. Koncept předběhl neuvěřitelně svou dobu. I když už některé věci dožily, stačí je vyměnit a vše bude naprosto současné," chválil práci manželů Tulachových architekt David Mateásko, který vedl tříčlennou porotu, kde vedle něho hodnotili i zástupci iDNES.cz. Čas terasu prověřil a ukázal, jak důležité je vše promýšlet hodně dopředu, včetně umístění dominant zahrady nebo její geometrie.

Současný vzhled terasy

Současný vzhled terasy

Současný vzhled terasy

Současný vzhled terasy

Druhé místo obsadila terasa, kterou si před čtyřmi roky u svého domu vybudovali manželé Lucie a Pavel Kozákovi (Terasu z tropického dřeva záměrně neošetřují, přesto je stále krásná).

Terasa je zastřešená pomocí nepromokavé plachty, která je vypnutá v ocelové pozinkované konstrukci

Terasa je zastřešená nepromokavou plachtou vypnutou v ocelové pozinkované konstrukci

"Je vidět, že na terasu mysleli už od počátku. Je to kultivovaně rozvržený projekt. Jednoduchá terasa odpovídá tvaru domu, nic není přeplácané, zahrada kolem je již upravená. Orientace do zahrady nabízí dostatečné soukromí. Je jen otázkou, jak bude záměrně neošetřované dřevo vypadat za deset let," říká architekt Mateásko.

Třetí příčku, byť jen těsně, obsadily hned čtyři terasy z usedlosti Drtina manželů Veroniky a Petra Mandelových (Bomba, jaká v soutěži ještě nebyla. Statek s rybníčkem a čtyřmi terasami).

Jihočeský statek s rybníčkem a čtyřmi terasami

Jihočeský statek s rybníčkem a čtyřmi terasami

"Je to vlastně samostatná kapitola. Lze jen těžko porovnávat realizaci, která představuje doslova péči o krajinu, a běžné terasy. V tomto případě jde navíc o nesmírně kultivovaný projekt, kdy majitelé respektovali dům, který zde stál po řadu let a má svou historii."

Všichni tři výherci se mohou těšit na dárkový šek na zboží podle vlastního výběru v internetovém obchodě firmy WPC – Woodplastic. Protože nás podle meteorologů čeká ještě hodně horkých dní v srpnu, jistě si své výhry ještě hodně užijí.

Vybírat mohou ze zahradního nábytku, slunečníků, podlah, obkladů, zářičů, hraček na zahradu až po prolézačky nebo z dalších výrobků vhodných na terasy a zahrady.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nám zaslali fotografie svých teras. Protože někteří dodali své příspěvky po ukončení termínu, zveřejníme část z nich (již mimo soutěž) ještě v průběhu července a srpna. Velký zájem ze strany soutěžících i čtenářů ukázal, že téma "terasa" začíná patřit v oblasti bydlení k velmi atraktivním.

Terasu používají majitelé již čtvrtým rokem

Terasu používají majitelé již čtvrtým rokem

Co se ukázalo

"Musím ocenit všechny, kteří se do soutěže přihlásili, je vidět, že své terasy budovali s velkou láskou a úsilím, jen je škoda, že nápad na terasu přišel někdy příliš pozdě," hodnotí architekt Mateásko.

Nejvíc se podle něho chybovalo v tom, že dodatečně budované terasy většinou nezohlednily tvarosloví domu ani zahrady, nerespektovaly ani materiály použité na domě. U nových domů je to velká škoda.

Kdyby majitelé s terasou v projektu počítali, mohli ji bez problému postavit klidně za pět či deset let, ovšem v souladu s charakterem domu i zahrady.

Terasu majitelé budovali dva roky. Finální podobu získala letos v květnu namontováním markýzy

Terasu majitelé budovali dva roky. Finální podobu získala letos v květnu namontováním markýzy

Z tohoto pohledu byla pro něho zajímavá třeba rekonstrukce domu, kde vznikla terasa na přístavbě. "Tady bych však spíše hodnotil přestavbu jako celek, domu změny opravdu pomohly," chválí David Mateásko.

Tuto terasu společně s dalším příspěvkem, kdy si manžele předělali nudnou terasu od developera by zařadil také do první desítky.

Díky pergole vzniklo na terase příjemné posezení i v horkých letních dnech

Díky pergole vzniklo na terase příjemné posezení i v horkých letních dnech

Ing. arch. MgA. David Mateásko

1971, Praha
Absolvent Fakulty architektury ČVUT Praha, obor architektura (Ing. arch.) a Akademie múzických umění Praha, Divadelní fakulta, obor filmová scénografie, (MgA.), člen ČKA, Česká komora architektů - autorizovaný architekt.

Ještě během studií absolvoval praxi v několika českých ateliérech, ale také v Německu v architektonickém studiu Volf, Saarbrücken. Pracoval jako asistent v ateliéru arch. Hájka, Fa ČVUT, od r. 2001 má vlastní ateliér, Studio M.A.D. Praha.

Zaměřuje se jak na rodinné i bytové domy, tak i na zařízení vybavení interiérů. Je také autorem např. rekonstrukce, dostavby a interiéru Dejvického divadla v Praze, úspěšně se zúčastnil řady soutěží a výstav v Česku i v zahraničí. Spolupracoval na výtvarné podobě několika filmů.

*

Autor:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Další z rubriky

Nejlepší dřevěné stavby roku 2018: odborníci se s veřejností neshodli

Rodinný dům v osadě Kersko, soutěžící hipposdesign; vítěz odborné poroty v...

V anketě Dřevěná stavba roku 2018 najdete hřiště, rodinné domy, rozhledny, sruby i dřevěné interiéry. Vítěze v osmi...

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Najdete na iDNES.cz