Manželé zatím zrekonstruovali interiér domu.

Manželé zatím zrekonstruovali interiér domu. | foto: Čtenáři Markéta a Michal

Starosti a dřina s rekonstrukcí starého domu jim pomohly k miminku

  • 17
Už první příběhy z naší soutěže Léto na nové terase a s novým stíněním ukazují, že pojem „zlaté české ruce“ stále platí. Je neuvěřitelné, kolik šikovných a pracovitých lidí tu žije. To je i případ mladého páru, který odchodem z města zcela změnil svůj život.

Pocházíme z Liberce, kde jsme žili klasický hektický život. Ráno do práce, z práce domů. Na koníčky, zábavu či sport nám času a energie moc nezbývalo. Také jsme se čtyři roky snažili o miminko, ale bohužel nám nebylo přáno. Naštěstí máme v pěstounské péči děvčátko, o které se jeho matka nestarala.

Ve vstupní části domu jsou nádherné klenby, které majitelům učarovaly.

Jednoho dne roku 2015 jsme si však řekli, že už tak dál žít nemůžeme. Byli jsme vyčerpaní. Koupili jsme proto rozpadlý dům 40 km od Liberce ve vesnici, kde téměř nic není. Jen místní obyvatelé bydlící převážně v roubenkách, louky, a pak krávy, koně a ovečky.

Dům jsme si zamilovali hned na první prohlídce. Ve vstupní části jsou nádherné klenby, které nám učarovaly. Rozhodli jsme se je zachovat, máme úctu ke starým věcem. Poctivě jsme každou z cihel obrousili, vytmelili spáry, nalakovali.

K domu jsme koupili i rozsáhlé pozemky s ideou, že když nemůžeme mít vlastní děti, budeme chovat ovečky a bude nám fajn. Jenže! Jakmile byl dům úředně náš a my začali s rozsáhlou rekonstrukcí, otěhotněla jsem a narodila se nám krásná zdravá holčička.

Náročná rekonstrukce

Dům se nám podařilo zevnitř kompletně zrekonstruovat. Trvalo to dva roky. V levé části domu byly jen obvodové zdi, v pravé části kdysi chlév. Trámy již byly shnilé, střecha i štít chyběly. Vše se muselo udělat znovu, elektřina, rozvody vody, podlahy, zdi.

Ještě týden před porodem jsem natírala stropní trámy. Nyní jsme ještě zvládli srovnat pozemek kolem domu. Tím jsou ale naše finanční rezervy vyčerpány. Při mateřské nám již bohužel peníze na terasu nezbývají.

A proč bychom měli právě my vyhrát soutěž o novou terasu? Možná pro naši odvahu změnit svůj život a tím i život naší dcery, která díky našemu kroku bude žít v přírodě a znát tradiční hodnoty. Stejně jako holčička, kterou máme v pěstounské péči.

Protože milujeme, když se naše rodina sejde a všichni sedíme pohromadě u stolu. Protože bychom se z naší krásné nové terasy mohli kochat krásou našeho domu, kde jsme se vlastníma rukama tolik nadřeli. Dívali bychom se na dcerku, jak si hraje na pískovišti a byli prostě šťastní.

Markéta a Michal pro iDNES.cz

Vpravo je původní část domu.

Soutěž Léto na nové terase či s novým stíněním

Účastníkem soutěže se stává každý čtenář iDNES.cz, který zašle do 28. 5. 2017 na uvedený e-mail (bydlení@idnes.cz) minimálně 8 fotografií (ve velikosti alespoň 800 pixelů v šířkovém formátu) své zahrady či domu, kde plánuje vybudovat terasu, nebo kde chce instalovat stínění na terasu, společně s průvodním textem a informacemi.

V něm je třeba uvést jméno, bydliště, telefon, místo případné realizace výhry (pokud je odlišné od bydliště) a také informaci, zda chcete soutěžit o terasu, nebo o stínění. Uveďte i přibližný rozměr plánované terasy.

Bližší informace o soutěži zde.

Redakce ze zaslaných příspěvků vybere ty nejzajímavější, které postupně zveřejní. Z nich pak odborná porota složená ze zástupce redakce internetového portálu iDNES.cz, zástupce společnosti Inoutic a zástupce společnosti Climax vybere dva výherce. Jeden vyhrává terasu Twinson, druhý stínění na terasu Climax.

Se zasláním příspěvků neotálejte, vyhrát může pouze zveřejněný příběh.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Vyhlášení vítězů proběhne 17. 7. 2017.

Na míru vyrobená markýza značky Climax v hodnotě 50 000 Kč dle vlastního výběru. Vybírat můžete z desítek typů a z více než 150 barev a vzorů odolných látek.

Terasa z kompozitního dřevoplastového materiálu Twinson v hodnotě 50 000 Kč. Twinson je odolný vůči vlivům počasí, hnilobě i dřevokaznému hmyzu.