Volně stojící krbová vložka, model Fuego, výrobce společnost Bodard &; Gonay, s

Volně stojící krbová vložka, model Fuego, výrobce společnost Bodard &; Gonay, s dvojitým pláštěm pro odvětrávání teplého vzduchu pro přitopení interiéru. Krbová vložka má velmi kvalitní konstrukci a nadstandardní vybavení ovládacími prvky | foto: Krby Semaco

Teplo z krbu vám může ohřát místnosti i o patro výš

  • 24
Teplo, které při provozu krbu vzniká, nemusí utíkat komínem. Může pomoci k zajištění tepelné pohody. A to nejen v místnosti, kde krb stojí. Volit je možné mezi teplovodním a teplovzdušným vytápěním. Druhá verze bývá levnější a konstrukčně jednodušší.

Výhody teplovzdušného systému spočívají především v tom, že pohotově vytopí vychladlé prostory. Proto je vhodný především k vytápění rekreačních objektů, v rodinných domech spíše k přitápění.

Teplovzdušné vytápění boduje i nízkou cenou a jednoduchou instalací.
K rozvodu tepla tímto způsobem jsou kromě samotné krbové vložky potřeba pouze ventilační jednotky, hliníkové hadice, izolace a mřížky na vývody do místností.

Nevýhody? S teplem se přenášejí i zvuky a dochází k víření a vysoušení vzduchu. Přenosu prachových částic i pachů však mohou velmi dobře zabránit vzduchové filtry, které se při instalaci těchto systémů používají.

Současný trh nabízí filtry v různých cenových relacích. Přenosu zvuků lze pak zase bránit kvalitní izolací rozvodů.

Krbová vložka Regency Altera CII 250 umožňuje teplovzdušné vytápění. Lze ji vybavit dvojrychlostním ventilátorem a přívodem externího vzduchu pro hoření.

Základem je cirkulace

Teplovzdušným vytápěním se rozumí využití tepla nejen v samotné místnosti, kde se krbová vložka (případně krbová kamna) nachází, ale i v dalších prostorách objektu.

Jeho základem je správná cirkulace studeného a teplého vzduchu v domě. Chladnější vzduch se do místnosti, kde je instalována, dostává různými netěsnostmi ve dveřích a oknech i ventilačními průduchy, například digestoří.

V domech s plastovými okny, která eliminují přirozené větrání, je proto nezbytné zajistit ke krbu přívod chladného vzduchu zvenčí. Studený vzduch z místnosti nebo z externího přívodu je nasáván do krbu a ohříván pomocí teplovzdušného výměníku uvnitř vložky. Vzduch se ohřívá na jeho stěnách a odtud se odvádí již rozvody, které mohou být z kovové flexi izolované hadice nebo izolované ohebné hadice do dalších prostor.

Odvážná tvůrčí idea dotažená do hmotného konce pochází z prestižního atelieru firmy Focus. Výjimečná kreace, provokující a inspirující. Krb určený ke spalování dřeva může být instalován v pevné nebo otočné verzi.

Jak to funguje

Po připojení hliníkového rozvodu se nabízejí dvě možnosti: rozvod lze ukončit ve zdi na některém místě domu a opatřit jej tepelně odolnou mřížkou. Tato varianta připadá v úvahu tam, kde můžete využít cirkulaci vzduchu (bez pomoci ventilátoru), například na schodišti spojujícím přízemí s podkrovím.

Druhou možnost představuje napojení hliníkové hadice do rozvodného systému, z něhož jsou nataženy rozvodné izolované hadice do jednotlivých místností. Ale pozor: samovolně vše funguje pouze do vzdálenosti pěti metrů, a to pouze směrem nahoru!

Chcete-li vytápět i vzdálenější prostory, musíte vybavit krbovou vložku třeba ventilátorem, který teplý vzduch popohání a usměrňuje. Pak může být rozvod dlouhý až 30 metrů, záleží však na typu a výkonu ventilátoru. Ten je vybavený termostatem, do chodu se uvede automaticky po dosažení nastavené teploty (výrobce doporučuje nastavení na 40 °C).

Každý ventilátor by měl mít regulátor otáček, kterým lze ovlivňovat hlučnost a také množství vzduchu, jenž cirkuluje po budově. Praktické bývá také teplotní čidlo. V případě, že oheň vyhasne a teplota vzduchu klesne pod nastavenou hodnotu, ventilátor se vypne a nebude vhánět chladný vzduch do místnosti.

Krbová kamna Girona jsou jednoduchou stavebnicí malých kachlových kamen, umožňují tak jednoduchou a rychlou instalaci do interiéru. Díky velké spalovací komoře s širokým jednoduchým prosklením, akumulačnímu štítu a keramice, dosahují kamna Girona vysoké výhřevnosti. Barvu keramiky lze volit až z 30 různých odstínů, výrobce je dodává také v provedení s přírodním kamenem.

Chce to odborníky

O spolehlivém fungování teplovzdušného vytápění rozhoduje správně zvolený výkon krbové vložky. Zde je důležité, zda krbovou vložkou budete pouze přitápět, nebo jí svěříte roli hlavního zdroje tepla.

Jakou zvolit

K teplovzdušnému vytápění lze zvolit jak dvojplášťové, tak jednoplášťové vložky, kde obezdívka tvoří druhý plášť. Místo, kde se ohřívá vzduch, je tedy mnohem větší, a proto je i jeho teplota nižší.

U dvouplášťových vložek je důležitá funkce ventilátoru. Mezi plášti krbové vložky se ohřívá vzduch, který dosahuje vysokých teplot kolem 100°C. Tento vzduch není možné pustit do pokoje, když je přisáván ventilátorem, je zde proto mísen ještě s přisávaným vzduchem. Vše řídí termostat. K teplovzdušnému vytápění jsou vhodné i některé typy krbových kamen.

Dále je třeba brát ohled na počet místností, do kterých budou ústit teplovzdušné rozvody. Správně nadimenzovat krbovou vložku dokáže odborná firma, která rovněž stanoví správné umístění i délku rozvodů, aby v nich nedocházelo k nežádoucí kondenzaci páry.

Všechny výdechy musí být uzavíratelné, aby byla možnost regulace. Jako pojistka se výdech na krbu dělá neuzavíratelný. To v případě, že by ostatní výdechy byly zavřené a teplo by nemělo kam unikat.

Důležité je rovněž umístění vyústění teplovzdušných rozvodů v místnostech. Klasicky se situuje přibližně 160 cm nad zem či pod strop, může být také při zemi, ale pozor, aby nebylo zakryté nábytkem. Nevhodné je umístění vyústění v úrovni lůžka lůžka. V blízkosti ústí by se neměly nacházet žádné hořlavé předměty a věci, které by mohly být teplem poškozeny, například nábytek, tapety či závěsy.

Varia C h je krbová vložka s velkým rohovým prosklením bez dělících sloupků s výsuvnými dvířky, jejichž výška je 54 cm. Rám krbové vložky může být v provedení černém nebo nerez. Cena 119 000 Kč

Raději přitápět

Možnosti krbových vložek v roli jediných zdrojů tepla nejsou neomezené. Zvláště krbové vložky, které se využívají k teplovzdušnému vytápění objektů, na tento úkol nestačí, neboť vzduch je horší vodič než voda. I možnosti krbové vložky se čtyřmi vývody je omezena.

Teplota vzduchu proudícího hliníkovými rozvody se totiž postupně snižuje, a tak do místností situovaných v podkroví může dorazit pouze vlažný vzduch v podstatě s nulovou vytápěcí schopností, a to zvláště, jestliže putoval horizontálními rozvody. Nepomůže ani využití takzvaných tažných ventilů, které jej sice rozproudí, ale to je vše.

Více se dočtete v časopise Pěkné bydlení č. 8/2011.