Obyvatelé paneláku v Moravské Třebové zvolili systém tepelného čerpadla vzduch voda, které bere teplo z venkovního vzduchu.

Obyvatelé paneláku v Moravské Třebové zvolili systém tepelného čerpadla vzduch voda, které bere teplo z venkovního vzduchu. | foto: Rudolf Vítek

Tepelná čerpadla. Odpovědi na deset nejčastějších otázek čtenářů

  • 262
Článek o bytovém domě v Moravské Třebové vyvolal obrovskou diskusi a sklidil velký čtenářský ohlas. Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s autorem článku odpovědět na deset nejčastějších otázek, které se týkají problematiky tepelných čerpadel a zároveň vysvětlit řadu nejasností.

1. Systémy tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo je zařízení, které odněkud čerpá teplo. Jedno z prvních tepelných čerpadel vynalezl Slovák Aurel Stodola v roce 1921, v roce 1928 jej namontoval v Ženevě a prý topí dosud. Bere teplo z jezera a odvádí ho do radnice. Jde tedy o roky ověřenou technologii voda - voda. V našich podmínkách pak lze jezero zaměnit za teplo ze studny.

Systém vzduch - voda, bere teplo ze vzduchu a předává jej do bojleru a následně do radiátorů. To je právě případ bytovky v Moravské Třebové (čtěte zde).

Pro systém země - voda jsou nutné hlubinné vrty a měděné zemní kolektory (sběrače) na zahradě. Jde o nejúčinnější systém tepelných čerpadel, který je ideální pro středoevropské podmínky.

2. Životnost tepelných čerpadel

"V tepelném čerpadle je jen jeden pohyblivý díl podléhající opotřebení. A tím je kompresor. Je to srdce tepelného čerpadla. Vývoj kompresorů je následující: před 15 lety pístové kompresory nahradily Scroll kompresory, pak ZH Scroll kompresory a nyní se začínají používat BLDC kompresory," vysvětluje Ing. Rudolf Vítek z firmy Master Energy.

Panelák a tepelné čerpadlo

V Moravské Třebové začali šetřit

Dům v Moravské Třebové přešel na tepelné čerpadlo. Na fasádu domu musel umístit...
V kotelně bytového domu jsou dvě tepelná čerpadla 2 x 35,4 kW, akumulační...

Stále více bytovek a paneláků instaluje tepelná čerpadla, zpravidla jako náhradu za dálkové vytápění. Je to výhodné. Kvalitní tepelná čerpadla mají vysokou účinnost, topí účinně i v mrazech a mají dlouhou životnost. Navíc jsou velmi tichá a levná.

V bytovém domě v Moravské Třebové je nainstalováno evropské čerpadlo Copeland - ZH kompresor. "Před 15 lety jsme používali pístové kompresory, jejich předpokládaná životnost byla 15 až 20 let, mnohé z nich jedou dodnes. Případně jsme již některé kompresory měnili, jako chlaďaři provádíme servis různých značek tepelných čerpadel," dodává Vítek.

Pokud v tepelném čerpadle doslouží starý pístový kompresor, vyměňuje se nejčastěji za Scroll kompresor. Výměna stojí do 30 tisíc korun. Scroll kompresory mají dvojnásobnou životnost než pístové kompresory. Navíc jsou tišší a mají vyšší účinnost.Ostatní díly tepelného čerpadla slouží dál.

V Moravské Třebové je instalována již novější řada kompresorů typu ZH. V tepelném čerpadle je navíc elektronický expanzní ventil, který dále zvyšuje účinnost.

Nejvyšší kvalitu pak představuje BLDC kompresor, kterým se u účinných tepelných čerpadel dosahuje topného faktoru 6,8 při teplotách 10/35 a 32 Hz. Tedy 10 °C má voda ze studny, 35 °C má voda v topení. A frekvence elektrického proudu je 32 Hz. U tepelných čerpadel s proměnným výkonem se změny výkonu dosahuje právě změnou frekvence.

Výkon tepelných čerpadel se uvádí vždy v určitých teplotách. Protože výkon a účinnnost tepelných čerpadel, tedy i topný faktor se při změně teplot mění. Není to jako u plynového kotle, který má například vždy výkon 28 kW.

"Pro Moravskou Třebovou byl ale nejvýhodnější ZH Scroll kompresor Copeland," potvrzuje Vítek.

"Ovšem pozor, na českém trhu lze stále ještě koupit tepelné čerpadlo se zastaralým pístovým kompresorem. Lidé se o kompresory mnohdy moc nezajímají. Zaměřují se pouze na značku a té také věří. Pak mohou být nepříjemně překvapeni, nejčastěji účinností, spotřebou elektřiny, náročností na servis, hlukem a také životností."

3. Návratnost investice do tepelných čerpadel

Nejlepším příkladem návratnosti je horská chata u Popradu, která je prostorná, nezateplená a většinou slouží jako škola v přírodě. V minulosti chata topila uhlím. Instalaci velkého tepelného čerpadla majitelé zaplatili za čtyři roky z úspor, které ušetřili za uhlí. Horská chata nemá dokonce ani elektrokotel, i v tuhých mrazech vše vytápí čerpadlo.

V bytovce v Moravské Třebové, která se odpojila od dálkového topení a přešla na tepelné čerpadlo, je reálná návratnost investice do sedmi let.

 "Úspory na vytápění bytovky by podle energetického posudku měly být dokonce větší, než jsme uváděli v článku. Energetický auditor totiž pracoval s rezervami. V návratnosti investice tak ani nebylo kalkulováno se snížením ceny elektřiny pro byty ze současných 6,80 Kč/kWh na 2,40 Kč/kWh.

Rodinné domy a byty s tepelným čerpadlem mají navíc nárok na levnou elektřinu - ekotarif. To jsou další významné úspory. Předně jde však také o návratnost investice a o zajištění "levného tepla do důchodu", zhodnocení budovy, ekologie, využití obnovitelných zdrojů a v neposlední řadě i o společenskou prestiž.

Jak si stojí dům v Moravské Třebové: Bytový dům bral teplo z dosluhující hnědouhelné kotelny v ceně 499 korun za GJ. Každý byt spotřeboval 55 GJ tepla na topení a teplou vodu v ceně 27 400 korun. Celá bytovka tedy platila ročně 274 tisíc korun. Po přechodu na tepelné čerpadlo platí nezateplený byt 3 + 1 v paneláku v Moravské Třebové kolem 10 až 15 tisíc korun za rok.

4. Hlučnost tepelných čerpadel

Před 15 lety, kdy měla tepelná čerpadla pístové kompresory, byla hlučnost jiná než dnes. Odlišná byla i jejich účinnost a také cena elektřiny byla mnohem nižší. Tehdy byla noční hlučnost nejčastěji naměřena ve výši 39 dB.

V bytovce v Moravské Třebové jsou na fasádě instalovány pouze výparníky, kompresory jsou v kotelně, navíc na dvojnásobných silentblocích s přerušením hlukového mostu. V praxi při měření noční normy hluku díky hlukovému pozadí hluk ani naměřit nelze. Výparníky mají navíc tiché nízkootáčkové ventilátory.

5. Ohřev vody do bojleru topným faktorem 4,65 na teplotu + 65 °C

Jde o technologii, která využívá přehřáté páry chladiva. Tento systém se v České republice používá již 18 let. Jde o vysoce energeticky úspornou technologii, která navíc snižuje namáhání kompresoru.

6. Servis tepelných čerpadel

Každý majitel tepelného čerpadla by se měl o servis od začátku zajímat. Mnoho firem nemá ani vlastního chlaďaře, na servis si pak najímají cizí firmy, nebo napíšou servis výměnným způsobem. A ten může být velmi drahý a zdlouhavý.

V Moravské Třebové je výhodou plná autodiagnostika chladivového okruhu, kterou výrobce sleduje on-line přes internet. Navíc jsou zde čtyři nezávislé chladivové okruhy. Když vypadne jeden kompresor, mohou topit další tři.

7. Tepelné čerpadlo do nezateplených budov

Tepelné čerpadlo lze instalovat samozřejmě i do nezateplených bytových domů. Pokud třeba zvýšíte výkon tepelného čerpadla o 30 procent, investice se zvýší o zanedbatelných 15 až 20 tisíc korun ročně na celý bytový dům.

Bylo by chybou koupit malé tepelné čerpadlo a v zimě pak navíc topit elektrokotlem, nebo jiným zdrojem. Vždy je nejlepší vybírat nejúčinnější řešení s co nejkratší návratností. A s tím se zateplení celého domu moc neslučuje.

8. Jak se orientovat na trhu tepelných čerpadel

Nejlepší cestou je hledat historii dodavatele a pátrat po referencích. Tím vyloučíte firmy, které dovezou z Asie kontejner klimatizací, upraví je na tepelná čerpadla, prodají a firmu zruší.

9. Cena investice tepelného čerpadla v domě v Moravské Třebové

Cena investice v tomto případě je vztahem mezi dodavatelem a zákazníkem. Ve smlouvě je předem smluveno nezveřejňování. Proto jsme také tuto informaci v minulém článku neuvedli.

10. Výkony a účinnosti tepelných čerpadel

Výkony a účinnosti u tepelných čerpadel jsou samozřejmě různé a liší se i u stejného typu čerpadla. Vždy záleží na montáži, na zkušenostech odborníků a jejich firemních zvyklostech. Tím nejcennějším, co mají malé a střední firmy, jsou zkušení pracovníci.

Obyvatelé bytovky v Moravské Třebové kontrolují výkon a účinnost tepelného čerpadla on-line přes internet. Jejich kotelna je osazena dvěma přesnými kalorimetry.

Je znám i případ "inteligentního" rodinného domu, kdy tepelné čerpadlo topí do radiátorů topným faktorem 4,4 i v době třeskuté zimy a solární systém má třikrát vyšší účinnost než vakuové trubicové kolektory s účinností 80 procent. V tomto domě vše on-line kontroluje devět kalorimetrů. Solární systém v tomto domě topí i za deště, dokonce i pod sněhem. V tuhé zimě dával 37 kWh tepla denně.