Temný byt nemusí nutně znamenat umělé květiny

- Kdo bydlí v temném bytě a už mu opadal nejeden ibišek a uhynul nejeden kaktus, asi se pomalu smiřuje s myšlenkou, že zelenými společníky mu provždy budou jen umělé květiny. Házet květináče s hlínou do kontejneru je však ještě předčasné. Mnohdy se stačí jen znovu důkladně zamyslet nad výběrem těch pravých květin. Světlo je pro rostliny jednou z nejdůležitějších podmínek k životu. Naštěstí nemá každý druh stejně velké nároky, a tak pokud se smíříte s tím, že nebudete mít zrovna sbírku kaktusů, tilandsií nebo orchidejí, nemusí to ani v temném bytě vypadat jako na poušti.
Rostliny, které dobře snášejí stín, většinou pocházejí z podrostu pralesa, kam dopadá už jen malá část světla. Patří mezi ně mnoho druhů kapradin, marantovitých i áronovitých rostlin či fíkusů. U mnohých z těchto druhů jsou dnes vyšlechtěny barevné panašované formy, je však dobré si uvědomit, že čím více je na listu jiných barev než zelené, tím více světla rostlina potřebuje.

Otužilé rostliny

Mezi otužilce, kteří kromě stínu vydrží v zimě i chladnější prostředí, patří aukuba a fatsie. Chladno neodradí ani araukárii. Ta je sice spokojenější na nepřímém světle, ale i na tmavším místě se drží překvapivě dobře, pouze roste velmi pomalu. Na zimu jí netrapte v teplé, suché místnosti, kde jí zežloutnou a opadají spodní větve. Hrdinkou mezi rostlinami je kořenokvětka, lidově nazývaná domácí štěstí, které neublíží ani slabý mráz. V Anglii si vysloužila přezdívku »hospodská rostlina«, protože snese i suchý vzduch, kouř a velkoryse odpouští zapomenutí zálivky. Jediné nebezpečí hrozí při soustavném přelévání v uhnití tlustého kořenového oddenku.

Vděčné kapradiny

Kromě výše zmíněných otužilců vyžadují stínomilné rostliny většinou vyšší vzdušnou vlhkost a teplo. Do teplých pokojů se suchým vzduchem se hodí některé druhy filodendronů, které jsou podobně tolerantní jako kořenokvětka. Zvláštní skupinu rostlin vhodných do tmavých bytů tvoří kapradiny. Při jejich výběru do suššího bytu se dá obecně říci, že čím méně dělené a kožovitější listy mají, tím více sucha snesou. Nejznámější kapradinou je zřejmě ledviník. Obzvlášť odolné je cyrtomium, které díky svým kožovitým listům dobře vzdoruje suchému vzduchu při ústředním vytápění. Naopak dekorativní netík udržíte při životě v temném bytě pravděpodobně pouze ve vitríně či zahrádce v lahvi.

Jedovatá krása

Velká skupina rostlin, která vám pomůže zazelenit i byt s pochmurným přítmím, patří do čeledi áronovitých. Najdete mezi nimi statné druhy, jako jsou monstera, diffenbachie a alokázie. Všechny mají nápadné velké listy a uplatníte je dobře zejména jako solitéry. Menším druhem je lopatkovec, který má pěkné bílé květy. K jejich nasazení potřebuje světlejší stanoviště, pokud se však spokojíte s tmavozelenými kopinatými listy, můžete mu přidělit i zákoutí. Některé áronovité rostliny, například filodendrony a syngónia, rostou jako liány v pralese, kde šplhají po stromech. Takové můžete pěstovat jako převislé v závěsných nádobách. Je nutné mít na paměti, že mnoho z těchto rostlin je jedovatých, a rozhodně proto nepatří do dětského pokoje ani na nízká, dobře dostupná místa.

Pantoflíčky pro radost

Většina rostlin vhodných do tmavých bytů stín sice dobře snáší, ale k vytvoření květů by potřebovaly více světla. Chcete-li si udělat radost barevnými květy, můžete sáhnout po kalceolárii, jejíž nafouknuté květy připomínají pantoflíčky. Kalceolárie dobře roste jen na neosluněném, chladném místě, kde vytvoří záplavu květů. Kvete však pouze jednou a nových květů se mohou dočkat pouze nadšenci, kteří vysejí semínka koncem léta a rostlinu nechají přezimovat. Pro ostatní bude nejjednodušší si nikterak drahou rostlinu každoročně koupit. V silnějším stínu může kvést i dobře známá klívie. Aby však opravdu vykvetla, potřebuje na podzim klidové období sucha a teplotu kolem 8 až 15 °C. Až se na jaře objeví květní stonek, můžete rostlinu přenést do místnosti a odměnit ji větší zálivkou.

Rostliny vhodné do tmavého bytu

Kapradiny

Parožnatka - Platycerium
Cyrtómium - Cyrtomium
Pélea - Pellaea
Křídelnice - Pteris
Sleziník ptačí hnízdo - Asplenium nidus
Ledviník - Nephrolepis exaltata

Áronovité rostliny

Aglaonema Monstera
Dieffenbachia Alokázie - Alocasia
Filodendrony - Philodendron
Lopatkovec - Spatiphyllum
Syngónium - Syngonium

Marantovité rostliny

Maranta - Maranta
Kalatea - Calathea
Ktenante - Ctenanthe
Stromanthe

Ostatní

Žumen - Cissus
Klívie - Clivia
Fíkus - Ficus
Blahočet, araukárie - Araucaria
Pantoflíček, kalceolárie - Calceolaria
Kořenokvětka - Aspidistra