Tělocvična v dětském pokoji

Máme-li děti vychovávat, je třeba, abychom se také stali dětmi," prohlásil už před více než čtyřmi sty lety náboženský reformátor Martin Luther. Kdyby se jeho radou řídili rodiče při zařizování pokojů svých ratolestí, určitě by ubylo malých pacientů s bolavými zády v ordinacích lékařů. Do dětského pokoje totiž nepatří jen počítač, ale i věci pro sportovní vyžití.
Nehoň se, nevrť se, nevylij tu vodu, nehrb se... Už odmala jsou děti neustále napomínány. Velmi často je jim tak vlastně zakazován pohyb. Věty typu "protáhni se nebo zaskákej si", takové rady udílejí rodiče jen výjimečně. Někdy by je ovšem dávat ani nemuseli. Stačilo by málo, třeba žíněnka nebo provazový žebřík v pokoji. Takovou věc snad žádné dítě neponechá bez povšimnutí.

Ti nejmenší potřebují pohyb

"Malé dítě potřebuje hlavně dostatečně velký prostor na hraní. Do dětského pokoje pak rozhodně patří aktivní prvky, jako jsou třeba houpačka zavěšená ke stropu nebo provazový žebřík. A klidně oboje," tvrdí architekt Marek Teska. "Ani v panelákovém pokoji není problém zavrtat do stropu dvě odpovídající hmoždinky. To zvládne i průměrně šikovný otec."

Přidáte-li pod lano či provazový žebřík měkkou podložku nebo žíněnku, na kterou může malý odvážlivec seskočit jako parašutista, případně jako Harry Potter po pádu z koštěte při famrpálu, pak se můžete spolehnout, že takové vybavení váš potomek nepřehlédne a bude je hojně využívat. Má tak šanci protáhnout si pořádně tělo a zpevnit svaly včetně zádových. Vzhledem k tomu, že problémy s páteří začínají vznikat už ve věku kolem dvou až tří let, je to nesmírně důležité. "Bolesti zad dnes už trápí nejen dospělé, ale i děti.

Právě malí pacienti začínají plnit čekárny lékařů stále častěji," varuje Helena Prokopová, která přednáší ergonomii - neboli souhrn poznatků o vztahu lidí a jejich okolí, zejména nábytku - na odborných školách.

Pořizovat dětem domácí fitness s přístroji na protažení těla jako pro dospělé není potřeba. Malí nezbedové mnohem více využijí právě obyčejný provaz nebo provazový žebřík, které jim nahradí lodní stěžeň, ale také schůdky do kosmické lodi či liány v pralese. Děti totiž žijí svůj "paralelní život". Jejich fantazie potřebuje jen dostatečnou volnost. Proto, jak varuje architekt Teska, je zcela zbytečné vytvářet jim v pokoji dokonalou iluzi konkrétního prostoru, třeba kabiny vesmírné lodě či ponorky. Větší děti ocení v pokojích s vyšším stropem i koš na košíkovou nebo ribstole s hrazdou. V prvním případě si ovšem dejte pozor na to, abyste koš nepřipevnili na zeď sousedící s nájemníkem, kterého pravidelné údery budoucího Michaela Jordana právě nenadchnou.

Barvy pomáhají očím si odpočinout

Zatímco svaly dětí dnes bohužel nedostávají příliš možností se unavit, oči takové "štěstí" nemají. Šestileté, ale i mladší děti už dnes tráví před monitorem počítače spoustu času. Aby si odpočinuly, potřebují se dívat i na něco jiného. "Už několik let se ví, že pohled na monitor, byť barevný, oči unavuje. Relaxace však neznamená, že se budeme dívat na šedivý nábytek," varuje architekt Marek Teska, "naopak oči se odreagují pohledem na barevné plochy. I pro fantazii a hru dětí je barevnost 'světů' hrozně důležitá."

To samozřejmě neznamená, že se dětský pokoj zahltí směsicí barev. Například pro svou malou dcerku Kristýnku zvolil architekt Teska kombinaci oranžové, světle zelené, bílé, přírodní oranžové a odstíny světle hnědého dřeva. Ty totiž vypadají i v malém panelákovém pokoji velmi dobře. A protože podle studie světoznámého designéra Vernera Pantona má, jako všechny děti, Kristýnka ráda fialovou, objevuje se u ní i tato barva. Jako barevně sice výrazný, ale naprosto nevhodný zůstává ovšem pokoj přeplněný červenou barvou. Ta sice podle psychologů povzbuzuje chuť k jídlu, ale nedovoluje se soustředit - ve větším množství prostě dráždí.

Co se doporučuje do dětského pokoje

* houpačka
* měkká podložka nebo žíněnka
* lano nebo provazový žebřík
* veselé barvy
* dostatek prostoru


Do dětského pokoje pak rozhodně patří aktivní prvky, jako jsou třeba houpačka zavěšená ke stropu nebo provazový žebřík

Pokud dítěti dopřejete počítač, měli byste mu umožnit se také pořádně protáhnout