Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Televize je srdcem domácnosti

  9:21aktualizováno  9:21
Těžko si dnes představit obytný prostor, který není vybaven několika přístroji spotřební elektroniky. Při nakupování bývá ve většině případů první na řadě televizor, bez něhož si většina českých domácností svůj život neumí ani představit.

Více se o tématu dočtete ZDE.


Dosud nikdy nebyl na českém trhu sortiment televizorů tak široký, rozmanitý a cenově dostupný ve všech kategoriích. Jak a podle čeho si z té obrovské nabídky vybrat? Záleží na náročnosti diváka.

Před nákupem televizoru se vyplatí znát, čím se jednotlivé typy televizorů odlišují, k jakému účelu se který z nich nejlépe hodí a jaká úskalí mohou být s nákupem spojena.

Klasický, nebo širokoúhlý formát?
Pro toho, kdo chce sledovat širokoúhlé filmy, je výhodnější zakoupit širokoúhlý televizor s poměrem stran obrazovky 16:9, což je tradiční formát filmového plátna v kinech.

"Televizi s tímto formátem tak využijí především diváci, kteří preferují domácí kino před televizním vysíláním," vysvětluje Pavel Borowiec.

Co je domácí kino? Představa, že jde o velkoplošnou projekci, je zavádějící. Kdo si chce zařídit domácí kino, musí si k televizoru přikoupit ještě DVD přehrávač, AV receiver (systém reproduktorů.

Prohlédněte si fotogalerii


Co určuje cenu televize
Cena televizoru je závislá v první řadě na velikosti obrazovky. Dále záleží na druhu použité technologie klasické CRT televizory s plochou či vypouklou obrazovkou, projekční televizory, LCD televizory či plazmové televizory.

Mezi další důležité faktory patří také frekvence zobrazování půlsnímků - tedy 50 nebo 100 Hz, dále již zmíněný poměr stran obrazovky, případně další funkce, jež mohou obraz ještě dále vylepšit.

5000 korun
Za cenu do pěti tisíc se ještě nedávno daly pořídit pouze nejmenší televize s úhlopříčkou do 37 centimetrů, dnes lze za tuto sumu koupit i méně vybavené modely s obrazovkou o úhlopříčce 55 centimetrů.

7 rad pro nákup: Vybíráme televizor

1.
Volte podle velikosti pokoje a toho, jak daleko od televize sedíte. Technologie 100 Hz méně namáhá oči, stejně jako LCD.

2.
Zajímají-li vás hlavně filmy a jejich přehrávání z DVD, volte 16:9.

3. Spočítejte si, kolik přístrojů chcete k televizoru připojit, a podle toho zkontrolujte počet přípojných míst.

4. Informujte se, zda má značka promyšlený celkový koncept domácí zábavy.

5. U televize umístěné do nábytku volte model s čelními reproduktory.

6. Nechte si předvést menu i ovladač a vyhněte se výrobkům, jejichž obsluha je pro vás složitá.

7. U luxusních modelů by měl prodejce zajistit instalaci.

Zdroj: DVD Group

Tyto televizory nemají zcela plochou obrazovku, mají jen základní funkce, paměť teletextu načte jen několik stran.

10 000 korun
Za cenu kolem 10 tisíc lze zakoupit dobře vybavené televizory s úhlopříčkou 55 centimetrů nebo jednodušší televizory s obrazovkou 71 centimetrů.

V poslední době téměř zcela vymizel formát 63 centimetrů, který byl největším formátem, u něhož nebylo pro vylepšení obrazu nutné používat 100Hz technologii.

20 000 korun
V ceně do 20 tisíc se dnes již běžně nabízejí televizory s úhlopříčkou obrazovky 71 centimetrů nebo 74 centimetrů (28 nebo 29 palců) s obnovovací frekvencí 100 Hz a poměrem stan 4:3.

V této cenové kategorii je také možné koupit nejlevnější a nejmenší LCD televizory.

50 000 korun
Do 50 tisíc Kč lze koupit prakticky nejlepší televizory vybavené klasickou obrazovkou. Tyto televizory mají úhlopříčku až 82 cm, 100HZ frekvenci, mohou být širokoúhlé a dále bývají vybaveny funkcí PIP, případně ještě dalšími digitálními vylepšeními obrazu.

Televizory s úhlopříčkou větší než 92 cm používají technologie zpětné projekce.

100 000 korun
Kdo má na televizor kolem jednoho sta tisíce korun, má široké možnosti výběru. Může koupit top model s klasickou obrazovkou, vybavený všemi myslitelnými funkcemi, a ještě mu zbude na menší zvukový systém domácího kina.

Nebo může koupit televizor s LCD obrazovkou nebo některý z nejlevnějších plazmových televizorů. Další variantou pro výběr je také projekční televizor.

Více než 100 000 korun
Při nákupu televizoru za výrazně více než 100 000 korun hrají roli i designové nároky, případně další osobní preference. U takových televizorů se většinou používají plazmové obrazovky a stávají se architektonickým doplňkem interiérů.

Slovníček pojmů

1. Frekvence 50 Hz x 100 Hz
Televize ukazuje pohyblivý obraz, který vzniká z půlsnímků. Aby byl dostatečně plynulý, je jich třeba padesát za vteřinu 50 Hz. U televizí 50 Hz od 71 cm je při pohledu zblízka patrné blikání obrazu. To lze odstranit zvýšením zobrazovací frekvence na dvojnásobek - 100 Hz.

2. Projekční televizory
Protože velikost úhlopříčky 92 centimetrů představovala pro klasický CRT televizor maximum, přišly některé společnosti s projekčními televizory, jejichž úhlopříčky výrazně přesáhly metr - obraz je promítán na stínítko obrazovky. Dnes využívají také technologii LCD.

3. LCD televizory
Obrazovky jsou z tekutých krystalů, lehké, tenké, výhradně s plochou obrazovkou a nabízejí vysokou kvalitu obrazu. Nevýhodou je vysoká cena.

4. Plazmové televizory
Nejlepší a nejdražší technologie. Obraz je maximálně kvalitní. Vyrábějí se s úhlopříčkami od 109 do 152 cm. Jsou velice tenké. Využívají digitální technologie zpracování signálu - redukují na minimum obrazové šumy typické pro analogový obraz.

5. Vypouklá obrazovka
Mírně oblá obrazovka, zakřivuje linku podle vypouklého tvaru stínítka. Tvary předmětů se podle toho ohýbají.

6. Plochá obrazovka
Plochý tvar obrazovky (stínítka) přináší obraz bez deformace, linka je přímkou. Může dojít ke snížení ostrosti obrazu. Zájemce o kvalitní obraz si tedy musí ve srovnání s vypouklou výrazněji připlatit.

7. PIP = obraz v obraze
Na obrazovce je možné v jeden okamžik sledovat dva různé programy.
(MF Dnes, tot)

Masové rozšíření digitální televize přijde patrně až ve vzdálenější budoucnosti. Do té doby bude analogové a televizní vysílání probíhat souběžně.

Obrazovka Black Matrix televizoru BEOVISION MX 4002 má úhlopříčlu 55 cm a je překryta šedým sklem. Mezi funkcemi nechybí automatické nastavení obrazu nebo čtyřřádková paměť teletextu. Cena 71 130 Kč. Videorekordér BEOCORD V 8000 má funkci automatické optimalizace pro vlastní i cizí záznamy a tříhodinovou kazetu převine za pouhých 95 sekund. Cena 44 940 Kč

Televizor BEOVISION AVANT má obrazovku 16:9 s úhlopříčkou 82 cm, zabudovaný stereovideorekordér, elektronickou oponu, funkci přizpůsobení obrazu světelným podmínkám a dálkové ovládání televizoru i otočného stojanu. Cena televizoru s reproduktory BEO LAB 650 000 Kč

Ultraplochý plazmový televizor Philips má obrazovku 19:9 s úhlopříčkou 102 cm. Cena od 300 000 Kč, DATART MEGASTORE

Designéři přenosných přístrojů THOMSON LIFE transformovali televizor na dekorativní objekt. Na trhu jsou varianty rajské jablkö, citron a vanilka. Obrazovka Black matrix má úhlopříčku 36 cm. Televizory nabízejí autoprogramování, dětskou pojistku, čelní AV vstup i dálkové ovládání. Cena 6990 Kč

Televizor Calida 5784 ZP je vybaven obrazovkou Blackline s úhlopříčkou 84 cm. Nabízí funkce Digital Motion Interpolation, Digital Line Control, NexTView nebo obraz v obraze. Cena 69 990 Kč

Místo pro sledování televize nebo poslech hudby - mimochodem akustika je tu výborná

Má-li televizor úhlopříčku 70 centimetrů, měli byste jej sledovat ze vzdálenosti kolem 210 centimetrů

Televize od firmy Bang & Olufsen

Nová televize Beo Vision 5 disponuje 42“ plazmovou obrazovkou s poměrem stran 16 : 9 a dvojicí výkonných vestavěných aktivních reproduktorů

Místo pro posezení u televize

Televizor BeoCenter 1 (Bang & Olufsen)kombinuje přehrávač DVD a CD, radiopřijímač FM a na kovovém stojanu se otáčí za divákem. Je nabízen v šesti barvách a je ovládán elegantním chromovým ovladačem

Televizor Anaconda 9381 ZW (Loewe) s videopřehrávačem View Vision 5306 H, reproduktory L2A a přehrávačem DVD XEMIX 5006 DD

Televizor

Nahradí klasiku? Tenké plazmové televize patří k nejnovějším trendům. Klasickou televizi však jen tak nevytlačí. Jsou totiž zatím velmi drahé.

Plazmové televizory zaujmou nejenom designem, ale také mimořádnou kvalitou obrazu.

Plazmové televizory zaujmou nejenom designem, ale také mimořádnou kvalitou obrazu.
cena Sony: 209 000 Kč
úhlopříčka: 107 cm

Širokoúhlou televizi(poměr stran obrazovky 16:9) využijí především ti, kteří před klasickým televizním vysíláním dávají přednost sledování filmů a jejich přehrávání z DVD přehrávače.
cena JVC: 39 990 Kč
úhlopříčka: 82 cm

LCD televizor Iiyama představuje řešení pro každého, kdo chce místo televizoru a LCD panelu k PC jeden přístroj. Hodí se do menšího pokoje.
cena Iiyama: 52 000 Kč
úhlopříčka: 48 cm

Autoři:


Nejčtenější

Pozvánka do neobvyklé cukrárny: dorty jsou vyrobené z odřezků dřeva z výroby...
Designblok bude ve znamení jídla. Třeba i dortů ze dřeva a laminátu

Jen za pár dní, 26. října, začíná v pražských Holešovicích už 19. ročník Designbloku. Jeho hlavním tématem je JÍDLO. K vidění bude hodně unikátních výrobků, od...  celý článek

Současné finské tvůrce zastupuje na výstavě Ville Harab a Anu Puustinen.
Nejlepší kousky z finského designu a architektury vystavuje Mánes

Finský design a architektura jsou hlavním tématem výstavy v pražském Mánesu, která je součástí oslav stého výročí založení Finska. Seznámit se můžete jak s...  celý článek

Nevšední rodinný dům z bílých přepravních kontejnerů, za jehož designem stojí...
Zářivě bílý květ. V poušti vyroste úžasný dům z kontejnerů

Nevšední prázdninový dům z bílých přepravních kontejnerů, za jehož designem stojí londýnský architekt James Whitaker, brzy ozdobí poušť nedaleko kalifornského...  celý článek

Původně gotický dům byl renesančně přestavěn v poslední čtvrtině šestnáctého...
V Krumlově koupili dům s podlahou z kostí. Proměnu stihli za 4 měsíce

Zuzana a Ladislav koupili zanedbaný historický dům z 15. století v centru Českého Krumlova. Chtěli vytvořit hotel, který bude lidi inspirovat. Obrátili se na...  celý článek

Iveta je s proměnou spokojená. Všechny její požadavky návrhářka splnila.
Rodina cestovatelů má novou předsíň. Přeměna je vyšla na 30 tisíc korun

Iveta bydlí v domě na okraji Prahy se svým mužem a dospělým synem. Všichni milují cestování a velkou společnost. Dům je stále plný lidí a i proto se Iveta...  celý článek

Další z rubriky

Andělčina, Liberec IV-Perštýn, okres Liberec. Dvougenerační hrázděná Liebiegova...
Hrázděné domy. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství hrázděných a podstávkových domů. Některé se pyšní několika patry, či dokonce věžičkou. Téměř všechny stojí v...  celý článek

Původně gotický dům byl renesančně přestavěn v poslední čtvrtině šestnáctého...
V Krumlově koupili dům s podlahou z kostí. Proměnu stihli za 4 měsíce

Zuzana a Ladislav koupili zanedbaný historický dům z 15. století v centru Českého Krumlova. Chtěli vytvořit hotel, který bude lidi inspirovat. Obrátili se na...  celý článek

Iveta je s proměnou spokojená. Všechny její požadavky návrhářka splnila.
Rodina cestovatelů má novou předsíň. Přeměna je vyšla na 30 tisíc korun

Iveta bydlí v domě na okraji Prahy se svým mužem a dospělým synem. Všichni milují cestování a velkou společnost. Dům je stále plný lidí a i proto se Iveta...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.