Druhý pokoj po proměně, dominuje mu opět fototapeta vyrobená na zakázku

Druhý pokoj po proměně, dominuje mu opět fototapeta vyrobená na zakázku | foto: Prima

Takhle bydlí princezny 21. století, jásala děvčata nad novými pokojíky

  • 73
Rekonstrukce domu spolkla většinu rodinných peněz, proto do dvou dívčích pokojů putovalo jen zařízení ze starého bytu. Jenže dospívající slečny se s tím nechtěly smířit, a tak povolaly na pomoc designéry z televizní show. Přály si něco hodně originálního. A dočkaly se.

Dům v malé obci na Rokycansku rodině štěstí nepřinesl. Přišel rozchod partnerů a v domku zůstala jen matka s dvěma dcerami (15 a 16 let) a vysokou hypotékou.

Plány se tak redukovaly na minimum. Každá dcera má sice vlastní pokoj, ale na nové zařízení už nezbylo. Navíc ani dispozice není ideální, situaci ztěžuje i to, že jsou místnosti průchozí.

Designéři pořadu Jak se staví Zuzana Jančušková a Jaroslav Richter si s tím poradili. Muselo jim na to stačit 48 hodin (Prima 30. listopadu v 21:20).

Velká postel zabírala skoro celou místnost

Velká postel zabírala skoro celou místnost

Druhý pokoj před proměnou

Druhý pokoj před proměnou

Zazdít dveře bylo nutné

Když si dívky zařizovaly své pokoje, hledaly, co dům dal. Zatímco Magda si vzala hned dvě šatní skříně (takže jí v pokoji nezbylo skoro žádné volné místo), sestra Lucie se musela smířit s jednou válendou a drátěným stojanem nahrazujícím skříň.

Obě dívky daly autorům proměny volnou ruku všechno vyhodit. Do kontejneru navíc přibyla ještě podlahová krytina a také stavební suť, protože se měnilo umístění dveří.

Jeden z pokojů je průchozí, což ztížilo jeho zařizování

Propojovací dveře mezi oběma pokoji byly uprostřed dlouhé stěny, což značně omezovalo její využití - nevešla se sem postel, ani velká skříň. Během proměny se tak dveře zazdily a nové vytvořily o pár desítek centimetrů dál.

Ani v jednom pokoji není moc místa, proto se použily dveře posuvné, které nepotřebují další prostor při otevírání.

Také v druhém pokoji jsou šatní skříně postavené vedle zrcadlových dveří

Také v druhém pokoji jsou šatní skříně postavené vedle zrcadlových dveří

Oba pokoje spojují posuvné dveře opatřené z obou stran zrcadlem

Oba pokoje spojují posuvné dveře opatřené z obou stran zrcadlem

Designéři se rozhodli položit do obou místností i novou podlahu. Volba sice padla opět na laminát, ale klasický dezén dřeva nahradila bělená bříza. V malém prostoru vypadá světlý odstín lépe.

Bylo také nutné předělat rozvody elektřiny, protože prostor osvětlovaný malým oknem si rozhodně nevystačil s jediným centrálním lustrem a lampičkami.

První pokoj po proměně, stěny pokrývá tapeta s rodinnými fotografiemi děvčat

Na zdech visí originály

Lucie je - na rozdíl od své sestry Magdy – akční, sportovně a realisticky založená dívka. Designéři Zuzana Jančušková a Jaroslav Richter to proto zohlednili i při zařizování jejího pokoje.

Základem se stala krémová barva stěn a bílá podlaha. Tu doplnil jednoduchý bílý nábytek – velká šatní skříň a široká postel.
Designéři si přáli, aby nábytek dobře sloužil, ale moc nepoutal pozornost.

Dominantním prvkem v místnosti jsou originální tapety, které autoři nechali zhotovit na zakázku. Použili na ně rodinné fotografie, jež měla Lucie pověšené na nástěnce ve svém starém pokoji.

Svislé pruhy tapet se střídají s jednobarevnou malbou. Designéři se však rozhodli prostor rozčlenit i po vodorovné ose, umístili sem proto originální police.

Atypické police nabízejí dostatek místa na knihy, kosmetiku a další drobnosti

„Atypické police probíhají celým prostorem a stávají se určitým protikladem vůči velkým kusům nábytku,“ říká Zuzana Jančušková. Byly nutné, protože oblečení si Lucie uloží do skříní, ale jako studentka ještě potřebuje prostor na knihy, učebnice, kosmetiku a spoustu dalších drobností.

Další nízké police vedou u stěny s oknem. A kde je okno, tam je i radiátor. Ten řemeslníci překryli shora děrovanou policí, aby teplý vzduch mohl postupovat směrem nahoru. Zpředu jej mimo topnou sezónu kryje závěs.

Děrovaný parapet překrývá radiátor, ten lze mimo topnou sezonu schovat ještě za závěs

Děrovaný parapet překrývá radiátor, ten lze mimo topnou sezonu schovat za závěs

V parapetu jsou otvory, aby mohlo teplo z radiátoru stoupat nahoru

V parapetu jsou otvory, aby mohlo teplo z radiátoru stoupat nahoru

Šatní skříň až ke stropu byla umístěna blízko posuvných dveří do druhého dívčího pokoje. Ty mají z obou stran zrcadlo, které mladá dívka nejvíce ocení právě při oblékání. Další zrcadlo je v rohu místnosti a má jediný úkol – prostor opticky rozšířit.

Romantika pro princeznu

Magda, obývající „zadní“ pokoj, je romantička, proto je její pokoj laděný do růžové a fialové. Tyto barvy tlumí krémová výmalba i shodná bílá podlaha a nábytek jako v první místnosti.

I zde se dominantním prvkem stala fototapeta přes celou zeď, jen fotografie členů rodiny nahradil abstraktní motiv.

Druhý pokoj po proměně, dominuje mu opět fototapeta vyrobená na zakázku

Svislé pruhy čalouněných panelů kolem postele slouží nejen k pohodlnému opírání, ale i jako nástěnky. Lze do nich připíchnout různé obrázky, plakáty a vzkazy. V původním pokoji neměla Magda nic, maminka se bála poničení stěn, a to platilo i pro nový pokoj. Designéři proto přišli s tímto řešením.

Kontrast k čalounění tvoří vodorovné a atypické police, které v jednom místě slouží také jako kosmetický kout. Ten doplňuje zrcadlo a originální stolička. Také v druhém pokoji stojí u zrcadlových dveří šatní skříň.

Také ve druhém pokoji byly použity atypické police

Obě místnosti jsou rozdělené na dvě zóny, odpočinkovou a pracovní se skleněným stolem. Dívky už nejsou malé, aby u něj několik hodin denně psaly úkoly a učily se rovnice, proto argument o škodlivosti studeného skla na zápěstí neobstojí. Dnešní teenageři „sbírají informace“ s notebookem v posteli.

Variabilita především

„Oba pokoje jsou navržené tak, aby oběma slečnám sloužily více let. Tedy i v době, kdy třeba odejdou na studia a k mamince se budou vracet jen na víkendy. Pokoj je proto variabilní a nemusí zde být pouze náš rukopis, ale mohou si jej - samozřejmě s výjimkou dispozic – sami dotvořit,“ říká Zuzana Jančušková

Čalouněné pruhy na stěnách slouží nejen jako "opěradla", ale nahradí i nástěnky

Zatímco „dospěláci“ mohou mít výhrady, reakce obou děvčat byla více než nadšená. Designéři se stoprocentně trefili do jejich vkusu. „Takhle bydlí princezny v dvacátém prvním století,“ hodnotily dívky jejich výkon. A jejich názor je nejpodstatnější.