Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ta podlaha si sedne, paninko aneb chyby řemeslníků

  1:00aktualizováno  1:00
Na ty šmouhy na stěnách si časem zvyknete, uklidňuje malíř. Ale vy si zvyknout nechcete. Jak se můžete bránit? Čtěte, co všechno dokážou pokazit řemeslníci.

Při řešení chyb řemeslníků si připravte pevné nervy a dostatek času | foto: Profimedia.cz

Jak správně řešit zpackanou práci při rekonstrukci rodinného domu - čtěte ZDE

První firma nedodržovala termíny a stavební postupy, vedla prapodivné účetnictví a způsobila i škody v sousedních bytech.

Lidé z druhé firmy ani nenastoupili a se zálohou na nákup materiálu zmizeli bůhví kam. Ani s dalšími firmami, za tři čtvrtě roku jich bylo devět, nebyly lepší zkušenosti.

"Loni v květnu jsme začali s kompletní rekonstrukcí bytu ve starší zástavbě a dodnes jsme neskončili. Řemeslníci odmítají pokračovat v práci,“ zoufá si Petra Kubálková z Prahy.

"Na druhou firmu, která si odnesla peníze za nic, jsme podali trestní oznámení a chystáme žalobu.“ Řemeslníky si přitom vybírali na osobní doporučení a teprve poté, co porovnali nabídky a rozpočty od více firem.

Spolupráce byla natolik otřesná, že byli nuceni zavést stavební deníky a najít někoho, koho by pověřili komunikací, protože na to neměli ani čas ani nervy. A lhůty se prodlužovaly a rozpočet narůstal.

"Řešili jsme špatně položené obklady, křivé zdi, větší dveře, než měly být, různě vysoké podhledy, jinak velká futra,“ vypočítává Petra Kubálková.

Ale počítat uměla firma velmi dobře: v jejich fakturách se nikdo nevyznal a pak se ukázalo, že koupili levnější typ vany, než si majitelé objednali, ale naúčtovali si ten dražší.

"Chování dělníků bylo příšerné, sousedi si neustále stěžovali na hluk a prach v domě. A vrchol byl, že kdykoli se vyskytl problém, řemeslníci vůbec nezvedali telefon,“ dodává Petra Kubálková.

I když si mnozí spolupráci s řemeslníky chválí, podobnou zkušenost jako Petra Kubálková má hodně lidí. Řemeslníků je málo, a podle toho se někteří také chovají.
Chodí do práce, kdy chtějí, nebo dokonce nechodí vůbec, účtují si peníze i za práci, již neudělali, a materiál, který nikdy nekoupili. To, že by po sobě měli uklidit, je ani nenapadne.

Takoví nejsou samozřejmě všichni, ale seriózního a opravdu kvalifikovaného pracovníka člověk může hledat dlouho.

Přinášíme několik příkladů, které se skutečně staly. Je z nich patrné, co si musí člověk ohlídat, aby "válku" s řemeslníky vyhrál.

Kratší podlaha
Problém:
Podlaháři si špatně změřili pokoj a přivezli PVC asi o metr kratší. Příště už měli správný rozměr, ale zase barevně odlišné lišty.
Řešení: Předtím, než podlahářská firma podlahu přiveze, je dobré se ujistit, že mají správný materiál a rozměr. Pokud se podlahy nedostává, nebo je ve zcela jiném odstínu, je třeba trvat na nápravě. Rozhodně neplaťte špatně naměřený materiál, který se u vás doma nepoužije.

Nevyschlé dřevo
Problém:
Po půl roce se začala rozesychat dřevěná podlaha, a místy se v ní vytvořily až půlcentimetrové mezery.
Řešení: Spáry je samozřejmě možné nechat zatmelit, lepší je však dřevěnou podlahu nepřipevňovat, nechat dřevo nějaký čas doschnout a přidělat ji až později.

Umyvadlo příliš nízko

Problém: Dělníci špatně změřili vzdálenost umyvadla od podlahy a dali je nízko, takže se k němu člověk musel sklánět. Když si jiní lidé naopak přáli mít umyvadlo výše, zedníci to nejdříve odmítali s tím, že se to tak nedělá. Pak slíbili, že to udělají, ale nakonec je stejně dali podle svého.
Řešení: Umyvadlo se obvykle dává do výšky 80 až 85 centimetrů nad podlahou. Na jiné vzdálenosti je dobré se předem dohodnout a osobně řemeslníky kontrolovat, zda ji opravdu dodržují.

Schůdek navíc

Problém: Když zedníci stavěli zděný sprchový kout na míru, udělali jej kvůli nevhodné odtokové trubce asi 30 centimetrů vysoko. Velmi nepohodlně se do něj vstupovalo.
Řešení: Zedníci by měli sprchový kout vybourat a postavit úplně znovu. Mohli by také udělat ke koutu schůdek, to by ale nebylo pohodlné a hrozilo by nebezpečí pádu na kluzkém povrchu.

Nevhodně zvolené trubky
Problém: Dělníci vedli přívod vody a odpad v koupelně v hadicích, které se pro toto použití vůbec nehodily. Spoje odpadu netěsnily a odpad navíc provrtali při instalaci sprchového koutu. Když se majitelé poprvé sprchovali, vytopili šest bytů.
Řešení: Řemeslníci by měli v rámci reklamace trubky vyměnit za odpovídající. Je třeba si předem zjistit, co všechno bude k rekonstrukci či opravě potřeba, a dohlédnout na to, aby řemeslníci použili správné prvky a nešetřili na kvalitě či nezvolili zcela nevhodné.

Může se stát při rekonstrukci
* Při rekonstrukci koupelny instalatéři špatně spojili trubky pod vanou, takže lidé třikrát vytopili sousedy.
* Podlahu v koupelně řemeslníci zvýšili o pár centimetrů, čímž utěsnili mezeru pode dveřmi a v místnosti začaly vznikat plísně.
* Obkladači se nedostávalo dlaždic, tak nehledě na připravený projekt nalepil kachličky na koso, ve stylu socialistických interiérů.
* Ještě před obložením stěn koupelny topenář napevno přidělal kotel a topný žebřík a elektrikář udělal zásuvky. Obkladač se pak zapotil.

Novostavba: drátů bylo moc, tak je zazdili
V tomhle bytě se dějí zázraky, říkal si třicetiletý Šimon, když přebíral své nové bydlení. "Když jsem se tu byl jednou podívat, byly všechny elektrické vývody pro kuchyňské spotřebiče správně. A při přebírání bytu některé kabely chyběly,“ vzpomíná mladý muž.

"Sádrokartonáři je prostě zazdili. Asi jim přišlo, že je tam těch drátů zbytečně moc.“ A tak se muselo znovu vrtat do zdi a kabely vytahovat.

Jak je vidět, ani v novém bytě není všechno dokonalé. Člověk sice přichází k hotovému, avšak neměl možnost si práci řemeslníků pořádně kontrolovat. Proto by to měl udělat při přebírání bytu.

Než podepíšete předávací protokol, projděte byt a každý nedostatek či nedodělávku nahlaste. Součástí protokolu bývá seznam závad, v němž by měl být uveden i termín, do něhož bude vše v pořádku.

Ke kontrole si přizvěte nějakého odborníka - stavbaře, elektrikáře či třeba truhláře, který tomu rozumí a všimne si i maličkostí. A co vše může být v novém bytě špatně?

Drhnoucí dveře
Problém:
Dveře nejdou zavřít, nebo jen ztuha, panty drhnou.
Řešení: Mnohdy pomůže, když se dveře vysadí z pantů a ty se otočí jednou nebo dvakrát kolem osy o 180 stupňů. Do dveří jsou totiž našroubovány a otočením na jednu nebo druhou stranu je možné seřídit jejich vzdálenost od desky dveří.

Křivá podlaha
Problém: Plovoucí podlaha se svažuje, vypadá jako lavor.
Řešení: Řemeslník by měl podlahu znovu rozebrat a položit správně, nebo upravit podklad tak, aby byl dokonale rovný. Rovnost podlahy se dá zkontrolovat dlouhou vodováhou nebo jednoduše kuličkou, která se položí na několik míst. Pokud je podlaha rovná, zůstane kulička stát.

"Kocouři“ na stěnách
Problém: Vyštukované stěny jsou vymalované bíle, ale na velkých plochách jsou zřetelné šmouhy, v rozích a v místech, kde se stěny setkávají se stropem, barva zcela chybí.
Řešení: Špatně odvedenou práci je možné reklamovat a nechat malíře vymalovat znovu. Nebo se o nápravu může pokusit člověk sám a možná by měl zvolit kvalitnější barvu.

Špatně položené obklady a dlažby
Problém: Po obkladačích zůstaly různě široké, špatně vytmelené spáry, nestejně vysoké obklady, řezané části byly ve výši očí.
Řešení: Práci obkladače je možné reklamovat a nechat jej vše předělat. Odborníci nedoporučují, aby se do toho pouštěl laik. Zda obkladači použili správnou stavební chemii, se na pohled nepozná. Ale to, že jsou kachličky či dlažba nalepeny nakřivo a že nejsou v jedné rovině, se dá snadno odhalit. Zkontrolovat je dobré i všechny spáry, zejména ty v rozích. Když se na obklady zaťuká, neměly by znít dutě, s výjimkou těch nalepených na sádrokartonu.

Elektrické rozvody kdekoli
Problém: Při vrtání do zdi narazili majitelé bytu na elektrický kabel úplně jinde, než by měl vést.
Řešení: Než se začne vrtat do zdi, je dobré si vyžádat plán elektroinstalací, tedy pokud jej firma má. Protože dnes už se nedodržují pravidla, že například kabel od zásuvky vede kolmo k zemi, nebo kolmo nahoru k rozvodu do lustru. Ale vede se kdekoli, například v úhlu 30 stupňů napříč zdí, nejkratší cestou k jiné zásuvce, což může být problém.

Může se stát v novém bytě
* V obýváku s dvěma lustry udělali elektrikáři jednoduchý vypínač, nikoli dvojitý, a zapojili ho tak, že v první poloze svítil jeden lustr a v druhé zase druhý.
* Ve vypínači nechali elektrikáři příliš krátké dráty, a aby se drát při rozsvěcení nepřetrhl, museli vypínač nasadit naopak, a tudíž se rozsvěcí a zhasíná opačně než obvykle.
* Vestavná trouba, dodaná stejnou firmou, jež vyráběla linku, nešla "vestavět“, neboť se do připraveného otvoru vůbec nevešla.
* Drahé dekorativní obklady dali obkladači do míst, kde je zakrývá zrcadlo a sprchový kout, takže vůbec nejsou vidět. 

Autoři:


Nejčtenější

Autorem neobvyklého domu s dynamickým interiérem je architekt Kazuyasu Kochi.
Dům šejdrem rodině nevadí. Na barvy a lichoběžníky si postupně zvyká

Někdo by v interiéru s hysterií barev a nepravých úhlů zešílel, jiný si v něm libuje a s láskou bydlí. V japonském domě, kde i dveře jsou lichoběžník, bydlí...  celý článek

Tady žil na sklonku života Ota Pavel u převozníka Jaroslava Zýky. Dnes je...
Chalupy slavných. Otu Pavla těšila rybárna, Šebánka zase Žrapidla

V malebné roubence z filmu Smrt krásných srnců byla chalupou, ve které spisovatel Ota Pavel skutečně žil. „Přestože jsem projel skoro celý svět, nikde mi...  celý článek

Centrum obytného prostoru tvoří kuchyňský ostrov, jehož pracovní deska je...
Majitel bytu na Vinohradech vsadil na bílou barvu a kazetové dveře

Bydlení na Vinohradech láká v Praze spoustu zájemců. A to přesto, že bez náročné rekonstrukce se zde obejdou jen těžko. V tomto případě však majitel teprve po...  celý článek

Andělčina, Liberec IV-Perštýn, okres Liberec. Dvougenerační hrázděná Liebiegova...
Hrázděné domy. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství hrázděných a podstávkových domů. Některé se pyšní několika patry, či dokonce věžičkou. Téměř všechny stojí v...  celý článek

Přestavba na moderní bydlení pro rodinu s dítětem získala řadu ocenění za to,...
Domek v dělnické kolonii se po přestavbě proměnil na moderní bydlení

Dům je součástí historického souboru dělnické kolonie, která vznikla v průmyslové části jižního Londýna na přelomu 18. a 19. století. Po rekonstrukci slouží...  celý článek

Další z rubriky

S ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název...
Na Národní třídě v Praze se brzy otevře stavba Drn za 1,5 miliardy

Stavba nové budovy na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské památkové rezervace se chýlí ke konci. Nižší patra, určená pro restauraci a...  celý článek

Vítězný projekt studentů stavební fakulty ČVUT v Praze Kristýny Ulrychové,...
Ostrovní dům si vystačí sám. Elektřinu ze sítě používá jen jako zálohu

Vítězem architektonické soutěže Český ostrovní dům 2017 se stal projekt soběstačného domu pro čtyřčlennou rodinu. Soutěž pro studenty architektury představuje...  celý článek

V dánském Billundu otevřeli Lego House, má 12 tisíc metrů čtverečních, kde si...
Dům, kde si mohou hrát malí i velcí, zaplnilo 25 milionů kostek lega

V dánském Billundu, kde byla stvořena světově proslulá kostka lego, byl otevřený Lego house určený pro kreativce bez rozdílu věku. Slavnostní otevření proběhlo...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.