Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ta podlaha si sedne, paninko aneb chyby řemeslníků

  1:00aktualizováno  1:00
Na ty šmouhy na stěnách si časem zvyknete, uklidňuje malíř. Ale vy si zvyknout nechcete. Jak se můžete bránit? Čtěte, co všechno dokážou pokazit řemeslníci.

Při řešení chyb řemeslníků si připravte pevné nervy a dostatek času | foto: Profimedia.cz

Jak správně řešit zpackanou práci při rekonstrukci rodinného domu - čtěte ZDE

První firma nedodržovala termíny a stavební postupy, vedla prapodivné účetnictví a způsobila i škody v sousedních bytech.

Lidé z druhé firmy ani nenastoupili a se zálohou na nákup materiálu zmizeli bůhví kam. Ani s dalšími firmami, za tři čtvrtě roku jich bylo devět, nebyly lepší zkušenosti.

"Loni v květnu jsme začali s kompletní rekonstrukcí bytu ve starší zástavbě a dodnes jsme neskončili. Řemeslníci odmítají pokračovat v práci,“ zoufá si Petra Kubálková z Prahy.

"Na druhou firmu, která si odnesla peníze za nic, jsme podali trestní oznámení a chystáme žalobu.“ Řemeslníky si přitom vybírali na osobní doporučení a teprve poté, co porovnali nabídky a rozpočty od více firem.

Spolupráce byla natolik otřesná, že byli nuceni zavést stavební deníky a najít někoho, koho by pověřili komunikací, protože na to neměli ani čas ani nervy. A lhůty se prodlužovaly a rozpočet narůstal.

"Řešili jsme špatně položené obklady, křivé zdi, větší dveře, než měly být, různě vysoké podhledy, jinak velká futra,“ vypočítává Petra Kubálková.

Ale počítat uměla firma velmi dobře: v jejich fakturách se nikdo nevyznal a pak se ukázalo, že koupili levnější typ vany, než si majitelé objednali, ale naúčtovali si ten dražší.

"Chování dělníků bylo příšerné, sousedi si neustále stěžovali na hluk a prach v domě. A vrchol byl, že kdykoli se vyskytl problém, řemeslníci vůbec nezvedali telefon,“ dodává Petra Kubálková.

I když si mnozí spolupráci s řemeslníky chválí, podobnou zkušenost jako Petra Kubálková má hodně lidí. Řemeslníků je málo, a podle toho se někteří také chovají.
Chodí do práce, kdy chtějí, nebo dokonce nechodí vůbec, účtují si peníze i za práci, již neudělali, a materiál, který nikdy nekoupili. To, že by po sobě měli uklidit, je ani nenapadne.

Takoví nejsou samozřejmě všichni, ale seriózního a opravdu kvalifikovaného pracovníka člověk může hledat dlouho.

Přinášíme několik příkladů, které se skutečně staly. Je z nich patrné, co si musí člověk ohlídat, aby "válku" s řemeslníky vyhrál.

Kratší podlaha
Problém:
Podlaháři si špatně změřili pokoj a přivezli PVC asi o metr kratší. Příště už měli správný rozměr, ale zase barevně odlišné lišty.
Řešení: Předtím, než podlahářská firma podlahu přiveze, je dobré se ujistit, že mají správný materiál a rozměr. Pokud se podlahy nedostává, nebo je ve zcela jiném odstínu, je třeba trvat na nápravě. Rozhodně neplaťte špatně naměřený materiál, který se u vás doma nepoužije.

Nevyschlé dřevo
Problém:
Po půl roce se začala rozesychat dřevěná podlaha, a místy se v ní vytvořily až půlcentimetrové mezery.
Řešení: Spáry je samozřejmě možné nechat zatmelit, lepší je však dřevěnou podlahu nepřipevňovat, nechat dřevo nějaký čas doschnout a přidělat ji až později.

Umyvadlo příliš nízko

Problém: Dělníci špatně změřili vzdálenost umyvadla od podlahy a dali je nízko, takže se k němu člověk musel sklánět. Když si jiní lidé naopak přáli mít umyvadlo výše, zedníci to nejdříve odmítali s tím, že se to tak nedělá. Pak slíbili, že to udělají, ale nakonec je stejně dali podle svého.
Řešení: Umyvadlo se obvykle dává do výšky 80 až 85 centimetrů nad podlahou. Na jiné vzdálenosti je dobré se předem dohodnout a osobně řemeslníky kontrolovat, zda ji opravdu dodržují.

Schůdek navíc

Problém: Když zedníci stavěli zděný sprchový kout na míru, udělali jej kvůli nevhodné odtokové trubce asi 30 centimetrů vysoko. Velmi nepohodlně se do něj vstupovalo.
Řešení: Zedníci by měli sprchový kout vybourat a postavit úplně znovu. Mohli by také udělat ke koutu schůdek, to by ale nebylo pohodlné a hrozilo by nebezpečí pádu na kluzkém povrchu.

Nevhodně zvolené trubky
Problém: Dělníci vedli přívod vody a odpad v koupelně v hadicích, které se pro toto použití vůbec nehodily. Spoje odpadu netěsnily a odpad navíc provrtali při instalaci sprchového koutu. Když se majitelé poprvé sprchovali, vytopili šest bytů.
Řešení: Řemeslníci by měli v rámci reklamace trubky vyměnit za odpovídající. Je třeba si předem zjistit, co všechno bude k rekonstrukci či opravě potřeba, a dohlédnout na to, aby řemeslníci použili správné prvky a nešetřili na kvalitě či nezvolili zcela nevhodné.

Může se stát při rekonstrukci
* Při rekonstrukci koupelny instalatéři špatně spojili trubky pod vanou, takže lidé třikrát vytopili sousedy.
* Podlahu v koupelně řemeslníci zvýšili o pár centimetrů, čímž utěsnili mezeru pode dveřmi a v místnosti začaly vznikat plísně.
* Obkladači se nedostávalo dlaždic, tak nehledě na připravený projekt nalepil kachličky na koso, ve stylu socialistických interiérů.
* Ještě před obložením stěn koupelny topenář napevno přidělal kotel a topný žebřík a elektrikář udělal zásuvky. Obkladač se pak zapotil.

Novostavba: drátů bylo moc, tak je zazdili
V tomhle bytě se dějí zázraky, říkal si třicetiletý Šimon, když přebíral své nové bydlení. "Když jsem se tu byl jednou podívat, byly všechny elektrické vývody pro kuchyňské spotřebiče správně. A při přebírání bytu některé kabely chyběly,“ vzpomíná mladý muž.

"Sádrokartonáři je prostě zazdili. Asi jim přišlo, že je tam těch drátů zbytečně moc.“ A tak se muselo znovu vrtat do zdi a kabely vytahovat.

Jak je vidět, ani v novém bytě není všechno dokonalé. Člověk sice přichází k hotovému, avšak neměl možnost si práci řemeslníků pořádně kontrolovat. Proto by to měl udělat při přebírání bytu.

Než podepíšete předávací protokol, projděte byt a každý nedostatek či nedodělávku nahlaste. Součástí protokolu bývá seznam závad, v němž by měl být uveden i termín, do něhož bude vše v pořádku.

Ke kontrole si přizvěte nějakého odborníka - stavbaře, elektrikáře či třeba truhláře, který tomu rozumí a všimne si i maličkostí. A co vše může být v novém bytě špatně?

Drhnoucí dveře
Problém:
Dveře nejdou zavřít, nebo jen ztuha, panty drhnou.
Řešení: Mnohdy pomůže, když se dveře vysadí z pantů a ty se otočí jednou nebo dvakrát kolem osy o 180 stupňů. Do dveří jsou totiž našroubovány a otočením na jednu nebo druhou stranu je možné seřídit jejich vzdálenost od desky dveří.

Křivá podlaha
Problém: Plovoucí podlaha se svažuje, vypadá jako lavor.
Řešení: Řemeslník by měl podlahu znovu rozebrat a položit správně, nebo upravit podklad tak, aby byl dokonale rovný. Rovnost podlahy se dá zkontrolovat dlouhou vodováhou nebo jednoduše kuličkou, která se položí na několik míst. Pokud je podlaha rovná, zůstane kulička stát.

"Kocouři“ na stěnách
Problém: Vyštukované stěny jsou vymalované bíle, ale na velkých plochách jsou zřetelné šmouhy, v rozích a v místech, kde se stěny setkávají se stropem, barva zcela chybí.
Řešení: Špatně odvedenou práci je možné reklamovat a nechat malíře vymalovat znovu. Nebo se o nápravu může pokusit člověk sám a možná by měl zvolit kvalitnější barvu.

Špatně položené obklady a dlažby
Problém: Po obkladačích zůstaly různě široké, špatně vytmelené spáry, nestejně vysoké obklady, řezané části byly ve výši očí.
Řešení: Práci obkladače je možné reklamovat a nechat jej vše předělat. Odborníci nedoporučují, aby se do toho pouštěl laik. Zda obkladači použili správnou stavební chemii, se na pohled nepozná. Ale to, že jsou kachličky či dlažba nalepeny nakřivo a že nejsou v jedné rovině, se dá snadno odhalit. Zkontrolovat je dobré i všechny spáry, zejména ty v rozích. Když se na obklady zaťuká, neměly by znít dutě, s výjimkou těch nalepených na sádrokartonu.

Elektrické rozvody kdekoli
Problém: Při vrtání do zdi narazili majitelé bytu na elektrický kabel úplně jinde, než by měl vést.
Řešení: Než se začne vrtat do zdi, je dobré si vyžádat plán elektroinstalací, tedy pokud jej firma má. Protože dnes už se nedodržují pravidla, že například kabel od zásuvky vede kolmo k zemi, nebo kolmo nahoru k rozvodu do lustru. Ale vede se kdekoli, například v úhlu 30 stupňů napříč zdí, nejkratší cestou k jiné zásuvce, což může být problém.

Může se stát v novém bytě
* V obýváku s dvěma lustry udělali elektrikáři jednoduchý vypínač, nikoli dvojitý, a zapojili ho tak, že v první poloze svítil jeden lustr a v druhé zase druhý.
* Ve vypínači nechali elektrikáři příliš krátké dráty, a aby se drát při rozsvěcení nepřetrhl, museli vypínač nasadit naopak, a tudíž se rozsvěcí a zhasíná opačně než obvykle.
* Vestavná trouba, dodaná stejnou firmou, jež vyráběla linku, nešla "vestavět“, neboť se do připraveného otvoru vůbec nevešla.
* Drahé dekorativní obklady dali obkladači do míst, kde je zakrývá zrcadlo a sprchový kout, takže vůbec nejsou vidět. 

Autoři:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Tento dům se staví i zásluhou čtenářů iDNES.cz. Podívejte se

Dům pro rodinu postiženého Aleše by měl být dokončen koncem dubna. Má obytnou...

Ten dům je nenápadný a není ani velký, ale z pohledu majitelů je obrovský. Dřevostavba nedaleko Havlíčkova Brodu se...

Skleněný dům na poušti se sám postará o potřebné energie i vodu

Skleněný dům La Casa del Desierto stojí v poušti Gorafe v provincii Granada ve...

Postavit dům v poušti? Takřka nepředstavitelné. A přesto se realizace „La Casa del Desierto“ neboli Pouštního domu v...

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Najdete na iDNES.cz