Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svůj sen o bydlení na venkově si splnili malou dřevostavbou u Prahy

  1:00aktualizováno  1:00
Domek klame svým vzhledem. Navenek malý, uvnitř však nabízí dostatečné pohodlí celé rodině. Zařízený je prostě, přesto okouzlí každého romantickým duchem, který umí majitelka vykouzlit i z mála.

Příborník z chalupy zbavený nátěrů, stůl na zakázku vyrobený z masivního smrku, párek thonetek po babičce a závěsy z IKEA vytvářejí celkový vzhled a la Provence. | foto: Iveta Kopicová

Do pozemku ve vesnici patřící k velké Praze a do stavby, která na něm v krátké době vyrostla, vložili manželé všechny své úspory i to, co získali prodejem zděděné malé nemovitosti.

Vybrali si firmu dodávající dřevostavby, protože se rozhodli pro ekologické bydlení. Po letech strávených v tmavém malém bytě jim připadá 540 m2 "venkova" zcela dostačující pro všechny aktivity, které mohou zkrášlit jejich život.

Kromě domu, který zabírá pouhých 45 mzastavěné plochy, získali několik vzrostlých stromů a keřů, na nové terase vzniklo příjemné posezení pro rodinu i pro přátele. Paní Adéla si tu založila bylinkovou zahrádku. Manžel Petr vyrobil holčičkám lezeckou stěnu s rozhlednou a koupil trampolínu, na které dokážou poskakovat celé hodiny.

Domek zabírá pouhých 45 metrů čtverečních zastavěné plochy.

Domek zabírá pouhých 45 metrů čtverečních zastavěné plochy.

Tři plus jedna "hned"

Dům navrhl architekt dodavatelské firmy. Podle přání manželů se mu podařilo umístit do domečku všechno potřebné. V přízemí je obývací prostor s jídelním koutem a kuchyní, spíž, komora, chodba, předsíňka, WC a malá koupelna se sprchou.

Může se hodit

Láká vás bydlení ve městě, anebo raději upřednostníte život na vesnici? Díky široké nabídce nemovitostí na Reality.iDNES.cz si mohou splnit svůj sen všichni.

V patře pak najdete tři ložnice a rodinnou koupelnu. Celkem nabízí domek 85 m2 obytné plochy. "Jakmile stavbu opustili řemeslníci," vzpomíná paní Adéla, "mohli jsme okamžitě bydlet." To je velká přednost dřevostaveb, neexistují při nich téměř žádné mokré procesy.

"Protože preferujeme dřevo, nechali jsme přiznané trámy ve stropě, máme většinou dřevěné podlahy i schody do patra," připojuje se manžel Petr. "Všechno je z impregnovaného a upraveného smrku, líbí se nám jeho světlá barva i jemná kresba."

Základ vybavení obývacího

Základ vybavení obývacího "koutu" tvoří produkty IKEA vkusně kombinované s různými staršími kousky.

Trocha romantiky

Když se rodina do novostavby nastěhovala, čekala paní Adélu práce, na níž se moc těšila: zařídit interiéry v duchu, jenž považuje za útulný, nadčasový a sama jej upřednostňuje.

Vychází ze střídmé přírodní barevnosti, do které je pak možné vkládat barevné akcenty. Tento základ lze velmi době dotvářet výraznými kusy nábytku a doplňky v různém stylu: může být minimalistický (neboli severský) nebo "provensálský", ale také etnický, například směrem do Afriky, Japonska nebo Číny.

"Já jsem romantická, máme dvě dcery a myslím, že trocha romantiky neuškodí ani muži," usmívá se paní Adéla. Obě dcery zdědily vztah ke kráse a k umění nejen po své matce, ale i po babičce, jejíž obrázky zdobí celý dům.

Kuchyně z IKEA se výborně doplňuje se starým příborníkem zbaveným nátěrů.

Kuchyně z IKEA se výborně doplňuje se starým příborníkem zbaveným nátěrů.

"Zařízení nepřišlo draho, protože věřím, že stylový interiér je možné vytvořit i bez velkých investic. Také ráda používám starší věci, které jsou kvalitní, dají se renovovat nebo jinak proměnit, třeba jen novým potahem," přiznává paní Adéla.

Rusovlasé princezny zatím obývají jeden pokojík, protože ten druhý zabrala maminka pro svou pracovnu. Záliba paní Adély v zařizování interiérů totiž přerostla v profesionální zájem, proto se rozhodla absolvovat dva odborné kurzy interiérového designu v zahraničí v Bristolu a v Londýně. Před dvěma roky si založila vlastní firmu.

Rodiče si samozřejmě uvědomují, že jeden společný pokojík dospívajícím slečnám přestane vyhovovat, a proto už nyní chystají řešení. Nová pracovna vznikne v přízemí přístavbou u jednoho rohu domu, symetricky na druhém se zase plánuje přístřešek pro auto.

Pokojíky v patře nejsou velké, ale svou funkci plní dokonale. V ložnici rodičů

Pokojíky v patře nejsou velké, ale svou funkci plní dokonale. V ložnici rodičů převládají zemité tóny, které uklidňují.

Už teď se vstupuje do domu nejen dveřmi, ale také francouzskými okny. Masivní dřevěné žaluzie, které je mohou celé zakrýt, vytvářejí bezpečí pro obyvatele tohoto malého domku, kde žije spokojená rodina.

Více se dočtete v časopise Moderní byt č. 8/2011.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...

Má je pomsta. Stavěl domy, ale nedostal zaplaceno. Bagrem je zničil

Bagrista Daniel Neag z Rumunska v britském Buntingfordu řadové domy. Když za...

Bagrista Daniel Neag z Rumunska stavěl v britském Buntingfordu domy. Když za práci nedostal zaplaceno, velmi se...

Realiťák roku. Hlasujte pro NEJ makléře a vyhrajte vstupenky na ples

1

Realitní makléři pomáhají plnit sny o bydlení, které však často přináší starosti. Šikovný realiťák je proto skutečnou...Najdete na iDNES.cz