Světlo v bytě: každá místnost žádá své

  • 13
Pokud nechcete žít ve tmě, něčím doma svítit musíte. Každý druh světelného zdroje má při využití v jednotlivých místnostech bytu či domu své výhody i nevýhody. Někde hraje rozhodující roli účelnost, jinde vytvoření příjemné atmosféry. Jak na to?
 
Kuchyň
V kuchyni je u osvětlení rozhodující funkčnost a účelnost. Důraz se klade na kvalitní podání barev a dostatečné osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky. Pro celkové osvětlení je vhodná lampa s průsvitným stínítkem kulového nebo deštníkového tvaru, osazená kompaktní zářivkou. Je také možné použít lineární zářivky na stropě.

Příslušná svítidla by však měla být dole vybavena mřížkou, aby nebyl zdroj světla při šikmém pohledu přímo vidět a neoslňoval. Pro osvětlení pracovní plochy linky je nejvhodnější svítidlo zabudované přímo do dolní poličky kuchyňské linky. Při stání u linky si totiž tělem zpravidla stíníme světlo z celkového osvětlení na stropě. Lineární zářivka poskytuje měkké rozptýlené světlo, které nevrhá ostré stíny.

Obývací pokoj
V obývacím pokoji je většinou rozhodujícím požadavkem navození příjemné atmosféry. Tvar a vzhled svítidla se podřizují vkusu majitele a měly by ladit s celkovým zařízením. Pokud máte nižší strop, pak nelze s ohledem na oslnění doporučit použití lustru s žárovkami bez stínítek, které mají vyvolat dojem osvětlení svíčkami.

Jako světelné zdroje lze doporučit úsporné zářivky. Pro zdůraznění různých detailů - vázičky v poličce, akvária, obrazu a podobně - lze použít i reflektorky. Bodová světla existují i v energeticky úsporném provedení a fungují na principu úsporné zářivky. Pro místní přisvětlení se používají různé přenosné lampičky.

Dětský pokoj
Rozhodujícím požadavkem je účelnost a dostatek světla na pracovním stole. Pro celkové osvětlení je možno použít nejrůznější druhy svítidel zpravidla teple bílého odstínu. Pokud jsou obyvateli menší děti, je třeba zvažovat použité svítidlo z hlediska jeho rozbitnosti a možnosti zranění vzniklými střepy. Pracovní stůl dítěte je v každém případě třeba vybavit polohovatelnou lampičkou, kterou umisťujeme na opačnou stranu stolu, než je ruka, kterou dítě píše.

Lampička by měla dobře držet v libovolně nastavené poloze a měla by být vybavena dostatečně velkým, neprůsvitným stínítkem tak, aby z něj zdroj světla nevyčníval a nebyl při pohledu ze strany vůbec vidět. I v tomto typu svítidla je zpravidla s ohledem na dodržení výše uvedené zásady možno použít úsporné zářivky. Jsou vhodné také proto, že jsou v porovnání se žárovkami chladné - nedosahují teplot přes 70 °C (u žárovek to může být i 220 °C).

Ložnice
Ložnice je z hlediska osvětlení poměrně komplikovaným prostorem, kde se střetává velké množství požadavků. Osvětlení by mělo vytvářet příjemnou atmosféru. Z tohoto hlediska je třeba doporučit použití světelných zdrojů s teple bílou barvou světla. Množství světla by mělo být regulovatelné.

Toho lze dosáhnout buď odděleným vypínáním několika kompaktních zářivek vvypínáním několika kompaktních zářivek ve svítidle, nebo pomocí stmívače u zářivek s odděleným předřadníkem. Dále je třeba zajistit dostatek světla pro čtení jak v posteli, tak u psacího stolu. V obou případech jsou vhodné polohovatelné lampičky s neprůhledným stínítkem.

Koupelna
V koupelně je prioritou číslo jedna zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. Z tohoto důvodu je nutno umisťovat svítidla co nejdále od vany a umyvadla. Svítidla by měla mít dvojí izolaci a krytí IP 54 (před stříkající vodou). Dále je většinou preferována účelnost, to znamená, že volíme jednoduchá svítidla nejlépe v páru. Jedno, pro celkové osvětlení, se umisťuje na strop a druhé nad zrcadlo nad umyvadlem.


ZDROJ: SEVEN, O.P.S., STŘEDISKO PRO EFEKTIVNÍ VYUŽÍVÁNÍ ENERGIE

Při patrovém uspořádání lůžek nesmíte zapomenout na dobré světlo nad schody, i když jsou třeba jen tři