Obydlí ponese tradiční červenou barvu švédských domků. | foto: Profimedia.cz

Švédský umělec chce postavit dům na Měsíci. Kolaudace: rok 2011

  • 21
Rozkošný domek na samotě, neuvěřitelný výhled, žádné problémy se sousedy. Taková je představa ideálního bydlení podle švédského umělce Mikaela Grenberga. Proto požádal odborníky, aby mu pomohli navrhnout typický švédský červený domeček, který hodlá postavit - na Měsíci.

Obydlí ponese tradiční červenou barvu švédských domků a bude dostatečně velké pro případného zájemce, jenž by chtěl (a byl jednou schopen) na Měsíci žít. Jak uvádí BBC, pokud všechno půjde podle plánu, domeček by na Měsíci mohl stát už v roce 2011.

"Útulný domek na samotě, bez sousedských nesvárů a navíc s jedinečným výhledem." To je představa ideálního bydlení podle švédského umělce Mikaela Genberga. "Napadlo mě to již v roce 1999 a od té doby mě ta myšlenka nepustila," říká Mikael.

"Poté se mi podařilo přesvědčit ke spolupráci i odborníky z několika švédských vesmírných agentur a od srpna 2003 se již naplno věnuji realizaci projektu. Víme, že se Američané chystají na Měsíci přistát v roce 2020, a bylo by fajn, kdyby je tam přivítalo něco známého."

 
Švédský umělec Mikael Genberg.

Nafukovací konstrukce
Tradiční švédské domky jsou dřevěné, avšak plánovaný měsíční dům bude z lehkého skládacího a současně nafukovacího materiálu.

"Nezbytnou součástí domku je i stroj schopný letu a přistání na Měsíci. Díky němu se dům dostane na místo určení bez pomoci astronautů. Stroj je pokrytý nafukovací konstrukcí vypadající jako domek vypracovaný do nejmenších detailů," říká Fredrik Bruhn z ASTC (agentura zabývající se vesmírným výzkumem) a dodává: "V rámci této cesty na Měsíc je naplánováno i uskutečnění několika vědeckých experimentů."

Nafukovací dům bude vyroben z materiálu, jenž tvrdne pod vlivem ultrafialového světla ze Slunce. Struktura domku se tak bude během staletí stále zpevňovat.

"Přestože se jedná především o umělecký projekt Mikaela Genberga, práce na výrobě tohoto nafukovacího domu je pro ASTC zajímavou výzvou a vědci si zde bezesporu přijdou na své," dodává Bruhn.

Dům na Měsíci

Symbol lidstva
"Malé červené domečky jsou ve Švédsku roztroušeny po krajině, ale tenhle by se měl stát mezinárodním symbolem. Domeček by měl přestavovat situaci naší planety ve vesmíru, její zranitelnost," říká Mikael Genberg, který zároveň doufá, že domek bude mít i praktické využití.

"Měl by být dostatečně velký, aby se v něm dalo bydlet, a také by se měl co nejvíce podobat těm reálným na naší planetě. V rámci projektu hodláme vytvořit i věrnou kopii této měsíční chaloupky tady na Zemi, kterou si budou moci návštěvníci sami prohlédnout." K dispozici budou, v rámci promítaní, i snímky z Měsíce nebo pohled z okna tohoto měsíčního domku, tak aby si každý mohl udělat svoji vlastní představu o bydlení tam nahoře.

"Pokud se projekt podaří uskutečnit, bude Švédsko třetí zemí, která se dostane na Měsíc, a kdo by takové představě odolal?" potvrdil zájem vesmírné agentury její zástupce Fredrik von Scheele.

Dům na Měsíci

Kupte si noc v domku na Měsíci
Investice, které se vyšplhají na 1,33 miliardy Kč, budou hrazeny soukromými investory. Část nákladů bude pokryta i díky spolupráci se státem dotovanou švédskou vesmírnou agenturou.

I Mikael Genberg přišel s nápadem, jak získat finanční prostředky na realizaci svého projektu - rozhodl se prodat podíly domku, a to konkrétně 366 nocí či akcií.

Pokud majitel podílu nebude schopen využít svého práva, mohou tak učinit jeho budoucí rodinní příslušníci, neboť dům tam bude pravděpodobně stát navždy, díky faktu, že na Měsíci není atmosféra. "Aby byla chalupa obyvatelná, musí být chráněna i proti nebezpečné radiaci," doplňuje Fredrik Bruhn.

Dům na Měsíci

Podoba a tvary domku
Hlavní inspiraci pro uměleckou tvorbu Mikaela Genberga představují zejména tradiční švédské domky, patřící bezesporu mezi hlavní symboly této země.

"Žádný jiný stát se nemůže pochlubit stejným typem domů, jaké stavíme my," dodává hrdě Genberg. S tradičním červeným nátěrem švédských chalup se můžeme setkat již na začátku 17. století, když se úředníci z měst rozhodli napodobit evropské kontinentální domy z červených cihel.

Nejprve se mohla pochlubit vysněnou červenou barvou pouze velká a luxusní obydlí, ale ke konci 19. století se tradice červených obydlí rozšířila i na běžné venkovské domky. A nyní se s největší pravděpodobností rozšíří i na Měsíc.

Dům na Měsíci

Mezi další unikátní díla navržená tímto umělcem patří například i dům na stromě, hospůdka uprostřed jezera či malý hotel pod vodou.

Otázkou zůstává, do jaké míry můžeme těchto 10 m2 nazývat opravdovým domovem, a navíc v sousedství na Měsíci se toho zatím opravdu moc neděje.