Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švédové bydlí v harmonii s přírodou

aktualizováno 
Švédsko má tu výhodu, že pokud člověk chce bydlet, tak prostě jde bydlet. Byty a domy jsou totiž s ohledem na příjmy a podmínky hypoték dostupné téměř každému. A ještě si většinou může vybírat podle svého gusta. Jak je to možné? Je to dáno jednak odlišnou ekonomickou situací země, ale především sociálním systémem, který jako příklad často uvádí i český premiér Vladimír Špidla.

"Cílem švédské bytové politiky je dostupnost bydlení pro každého v moderním, plně vybaveném bytě, aniž ji to stojí příliš velkou část z celkových příjmů," říká Daniel Krigelstein ze Stockholmu, který do Prahy přijel studovat češtinu. To je pro Seveřana jistě příjemné. Každá mince má však dvě strany. Tou druhou je vysoká daňová zátěž.

Švédové bydlí nejraději v rodinný domcích
Švédsko, to je krásná příroda a do ní citlivě zakomponovaná města, městečka a vesnice. Na zachování souladu s přírodou je zde totiž kladen obrovský důraz; je to jedna ze základních podmínek výstavby nových domů. S výjimkou velkých měst převažují rodinné domky. A koupit si ho může ve Švédsku téměř každý.

Švédové bydlí nejraději v rodinných domcích. A v každém žije obyčejně jen jedna rodina. Mezigenerační soužití, které je v Česku hlavně kvůli finanční situaci tak časté, ve Švédsku prakticky neexistuje.

Navíc, a to i u velkých a drahých domů, kladou důraz na nenápadnost. Okázalé domy, kterými chtějí jejich majitelé ukázat své bohatství, by se zde hledaly marně. Tím hlavním mottem je totiž funkčnost a pohodlnost pro celou rodinu.

Domy ze dřeva
Nejčastějším stavebním materiálem je dřevo. Domy mají nejrůznější barvy. Těch se totiž Švédové nebojí.

"Běžně jsou k vidění domy červené, hnědé, modré, žluté, ale třeba i zelené či oranžové," říká Aneka Karlssonová, která je z Göteborgu a v současné době žije v Praze. Téměř vždy je zvýrazněn okenní rám jinou barvou, než je barva domu.
 

Prohlédněte si fotogalerii

Interiér po skandinávsku
"Interiér si nejčastěji zařizujeme ve skandinávském stylu - tedy jednoduchým, klasickým dřevěným nábytkem, nejčastěji přírodní barvy," popisuje Aneka Karlssonová.

"Téměř nikde neuvidíte tmavé barvy, protože i tak je Švédsko kvůli své poloze tmavé dost. Pokud už barvy, tak světlé a optimistické." Poměrně častý je i nábytek v rustikálním stylu. Ten se však objevuje spíše ve vilách.

"Mladí lidé si naopak své byty často zařizují bláznivě. Mívají doma například hodně barevných věcí z plastu," vypráví Švédka. Nakupují nejčastěji v IKEA, protože ve Švédsku patří k těm nejlevnějším obchodům s nábytkem, který má navíc dobrý design. A nejen mladí lidé.

IKEA je zde tak oblíbená, že z jejího sortimentu najdeme něco snad v každé domácnosti. Její nábytek je totiž většinou modulový, takže se dá dokupovat a skládat postupně.

Zahrada u každého domu
Téměř vždy je u rodinných domků i u bytových domů zahrada, alespoň malá. A ta musí být, přinejmenším kolem domu, neustále upravená, louka posekaná. Nejlepší je anglický trávník. "Už by se to skoro dalo označit za takové národní hobby," směje se Aneka Karlssonová.

"A ještě míváme často na zahradě stožár, na který vyvěšujeme švédskou vlajku." Mimo jiné je to poznávací znamení, že je někdo doma.

Kolem zahrádek bychom marně hledali ploty, a když, tak jen velmi nízké. Mnohem raději mají totiž Švédové živé ploty, což souvisí i s jejich vztahem k harmonii s přírodou.

Místo chaty karavan
Hodně lidí má kromě domu ještě víkendové bydlení. Často to však nebývá chata v tom pravém slova smyslu. Daň z nemovitosti je totiž ve Švédsku hodně vysoká, zvláště je-li z domu, bytu či chaty krásný výhled a je-li navíc u moře.

Takže místo klasické chaty Švédové často preferují nastálo postavený karavan se stanem coby předsíní u moře, v kempu - říkají tomu druhé bydlení. Právě tento druh je totiž jediný, z něhož se neplatí vysoká daň, protože je brán jako mobilní dům.

Paneláky i ve Švédsku
Ve Švédsku se však najdou i panelové domy, dokonce celá sídliště. I tato země si totiž prožila éru panelové architektury. Bylo to v době největší hospodářské konjunktury. Navíc tehdy přišlo do Švédska mnoho cizinců. Byli sem "naverbovaní" na práci. A všichni potřebovali někde bydlet.

"Proto v roce 1965 rozhodla švédská vláda, že v průběhu následujících deseti let bude postaven milion bytů; říkalo se tomu 'akce milion'," vypráví Robert Jansson. Nelze se tedy divit tomu, že spousta sídlišť z té doby je jednotvárná. Dnes je situace opačná. "Některé byty postavené v 70. letech se bourají, protože už není nikdo, kdo by tam chtěl bydlet," dodává Robert Jansson.

JAK PŮSOBÍ SKANDINÁVSKÝ STYL V NAŠICH DOMÁCNOSTECH?
radí architektka Dana Szaabová

Čisté linie, vysoká funkčnost a jednoduchost skandinávského stylu měly silný vliv na západní bytovou kulturu již od poloviny 50. let.

Když před více než 10 lety IKEA přinesla podoby skandinávského stylu i na náš trh, což byl úplně nový pohled na masovou bytovou kulturu v praxi.

Navíc vnesla do našich domácností pro firmu typickou, barevnou svěžest a systém vzájemně sladitelných prvků včetně doplňků, umožňujících nesčetné variace použití.

Výběr neopracovaných povrchů však v našich domácnostech působí cize a spíše provizorně, proto je lepší z dlouhodobého hlediska upřednostnit prvky sice dražší, ale opatřené finální úpravou povrchu. Ne však tehdy, pokud potřebujete, aby zařízení sloužilo jako přechodné řešení.

Když použijete neutrální formy není problém je doplnit a doladit postupně s kvalitnějšími produkty.

Dětské pokoje jsou nepochybně půdou, kde tento styl svou funkčností, bezpečností, variabilitou, vtipem a barevností dosáhl nejvyšší kvality a úplně se oprostil od regionálních rysů.

Jídelna ve švédském stylu.

V moderní kuchyni by neměly chybět vestavné spotřebiče.

Kovové postele se objevují v mnohých švédských domácnostech. Řada Seveřanů jim dává přednost před masivními.

Dům ve Švédsku.

Vlastní dům není pro Seveřany jen snem. Získání hypotéky je tu totiž snadné a rychlé.

Vlastní dům není pro Seveřany jen snem. Získání hypotéky je tu totiž snadné a rychlé.

Švédové dávají rozhodně přednost domům ze dřeva. Je to jejich tradiční stavební materiál. Charakteristická je pro ně také výrazně barevná fasáda.

Vlastní dům není pro Seveřany jen snem. Získání hypotéky je tu totiž snadné a rychlé.

Autoři:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Nejlepší domy roku 2018: vzácná shoda odborné poroty i veřejnosti

Dům roku 2018: hlasování odborné poroty a výsledky hlasování čtenářů - SMS v...

Zdá se, že veřejnost se pozitivně posunula ve vnímání kvalitní architektury. Titul Dům roku 2018 totiž získala s...

Skleněný dům na poušti se sám postará o potřebné energie i vodu

Skleněný dům La Casa del Desierto stojí v poušti Gorafe v provincii Granada ve...

Postavit dům v poušti? Takřka nepředstavitelné. A přesto se realizace „La Casa del Desierto“ neboli Pouštního domu v...

Najdete na iDNES.cz