Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Švédové bydlí v harmonii s přírodou

aktualizováno 
Švédsko má tu výhodu, že pokud člověk chce bydlet, tak prostě jde bydlet. Byty a domy jsou totiž s ohledem na příjmy a podmínky hypoték dostupné téměř každému. A ještě si většinou může vybírat podle svého gusta. Jak je to možné? Je to dáno jednak odlišnou ekonomickou situací země, ale především sociálním systémem, který jako příklad často uvádí i český premiér Vladimír Špidla.

"Cílem švédské bytové politiky je dostupnost bydlení pro každého v moderním, plně vybaveném bytě, aniž ji to stojí příliš velkou část z celkových příjmů," říká Daniel Krigelstein ze Stockholmu, který do Prahy přijel studovat češtinu. To je pro Seveřana jistě příjemné. Každá mince má však dvě strany. Tou druhou je vysoká daňová zátěž.

Švédové bydlí nejraději v rodinný domcích
Švédsko, to je krásná příroda a do ní citlivě zakomponovaná města, městečka a vesnice. Na zachování souladu s přírodou je zde totiž kladen obrovský důraz; je to jedna ze základních podmínek výstavby nových domů. S výjimkou velkých měst převažují rodinné domky. A koupit si ho může ve Švédsku téměř každý.

Švédové bydlí nejraději v rodinných domcích. A v každém žije obyčejně jen jedna rodina. Mezigenerační soužití, které je v Česku hlavně kvůli finanční situaci tak časté, ve Švédsku prakticky neexistuje.

Navíc, a to i u velkých a drahých domů, kladou důraz na nenápadnost. Okázalé domy, kterými chtějí jejich majitelé ukázat své bohatství, by se zde hledaly marně. Tím hlavním mottem je totiž funkčnost a pohodlnost pro celou rodinu.

Domy ze dřeva
Nejčastějším stavebním materiálem je dřevo. Domy mají nejrůznější barvy. Těch se totiž Švédové nebojí.

"Běžně jsou k vidění domy červené, hnědé, modré, žluté, ale třeba i zelené či oranžové," říká Aneka Karlssonová, která je z Göteborgu a v současné době žije v Praze. Téměř vždy je zvýrazněn okenní rám jinou barvou, než je barva domu.
 

Prohlédněte si fotogalerii

Interiér po skandinávsku
"Interiér si nejčastěji zařizujeme ve skandinávském stylu - tedy jednoduchým, klasickým dřevěným nábytkem, nejčastěji přírodní barvy," popisuje Aneka Karlssonová.

"Téměř nikde neuvidíte tmavé barvy, protože i tak je Švédsko kvůli své poloze tmavé dost. Pokud už barvy, tak světlé a optimistické." Poměrně častý je i nábytek v rustikálním stylu. Ten se však objevuje spíše ve vilách.

"Mladí lidé si naopak své byty často zařizují bláznivě. Mívají doma například hodně barevných věcí z plastu," vypráví Švédka. Nakupují nejčastěji v IKEA, protože ve Švédsku patří k těm nejlevnějším obchodům s nábytkem, který má navíc dobrý design. A nejen mladí lidé.

IKEA je zde tak oblíbená, že z jejího sortimentu najdeme něco snad v každé domácnosti. Její nábytek je totiž většinou modulový, takže se dá dokupovat a skládat postupně.

Zahrada u každého domu
Téměř vždy je u rodinných domků i u bytových domů zahrada, alespoň malá. A ta musí být, přinejmenším kolem domu, neustále upravená, louka posekaná. Nejlepší je anglický trávník. "Už by se to skoro dalo označit za takové národní hobby," směje se Aneka Karlssonová.

"A ještě míváme často na zahradě stožár, na který vyvěšujeme švédskou vlajku." Mimo jiné je to poznávací znamení, že je někdo doma.

Kolem zahrádek bychom marně hledali ploty, a když, tak jen velmi nízké. Mnohem raději mají totiž Švédové živé ploty, což souvisí i s jejich vztahem k harmonii s přírodou.

Místo chaty karavan
Hodně lidí má kromě domu ještě víkendové bydlení. Často to však nebývá chata v tom pravém slova smyslu. Daň z nemovitosti je totiž ve Švédsku hodně vysoká, zvláště je-li z domu, bytu či chaty krásný výhled a je-li navíc u moře.

Takže místo klasické chaty Švédové často preferují nastálo postavený karavan se stanem coby předsíní u moře, v kempu - říkají tomu druhé bydlení. Právě tento druh je totiž jediný, z něhož se neplatí vysoká daň, protože je brán jako mobilní dům.

Paneláky i ve Švédsku
Ve Švédsku se však najdou i panelové domy, dokonce celá sídliště. I tato země si totiž prožila éru panelové architektury. Bylo to v době největší hospodářské konjunktury. Navíc tehdy přišlo do Švédska mnoho cizinců. Byli sem "naverbovaní" na práci. A všichni potřebovali někde bydlet.

"Proto v roce 1965 rozhodla švédská vláda, že v průběhu následujících deseti let bude postaven milion bytů; říkalo se tomu 'akce milion'," vypráví Robert Jansson. Nelze se tedy divit tomu, že spousta sídlišť z té doby je jednotvárná. Dnes je situace opačná. "Některé byty postavené v 70. letech se bourají, protože už není nikdo, kdo by tam chtěl bydlet," dodává Robert Jansson.

JAK PŮSOBÍ SKANDINÁVSKÝ STYL V NAŠICH DOMÁCNOSTECH?
radí architektka Dana Szaabová

Čisté linie, vysoká funkčnost a jednoduchost skandinávského stylu měly silný vliv na západní bytovou kulturu již od poloviny 50. let.

Když před více než 10 lety IKEA přinesla podoby skandinávského stylu i na náš trh, což byl úplně nový pohled na masovou bytovou kulturu v praxi.

Navíc vnesla do našich domácností pro firmu typickou, barevnou svěžest a systém vzájemně sladitelných prvků včetně doplňků, umožňujících nesčetné variace použití.

Výběr neopracovaných povrchů však v našich domácnostech působí cize a spíše provizorně, proto je lepší z dlouhodobého hlediska upřednostnit prvky sice dražší, ale opatřené finální úpravou povrchu. Ne však tehdy, pokud potřebujete, aby zařízení sloužilo jako přechodné řešení.

Když použijete neutrální formy není problém je doplnit a doladit postupně s kvalitnějšími produkty.

Dětské pokoje jsou nepochybně půdou, kde tento styl svou funkčností, bezpečností, variabilitou, vtipem a barevností dosáhl nejvyšší kvality a úplně se oprostil od regionálních rysů.

Jídelna ve švédském stylu.

V moderní kuchyni by neměly chybět vestavné spotřebiče.

Kovové postele se objevují v mnohých švédských domácnostech. Řada Seveřanů jim dává přednost před masivními.

Dům ve Švédsku.

Vlastní dům není pro Seveřany jen snem. Získání hypotéky je tu totiž snadné a rychlé.

Vlastní dům není pro Seveřany jen snem. Získání hypotéky je tu totiž snadné a rychlé.

Švédové dávají rozhodně přednost domům ze dřeva. Je to jejich tradiční stavební materiál. Charakteristická je pro ně také výrazně barevná fasáda.

Vlastní dům není pro Seveřany jen snem. Získání hypotéky je tu totiž snadné a rychlé.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Hravý dům vypadá jako kvádr vznášející se na svahu. Připomíná matrix

Dům opticky „levituje“ ve svahu i díky barevnému odlišení na bílý kvádr horního...

Byť domy ve svahu vyžadují mnohem náročnější přípravu, výsledek bývá většinou výrazně zajímavější než v případě staveb...

Rodinný dům ve svahu je otevřený světlu i díky terasám a spoustě skla

Téměř všechny pokoje mají možnost přímého nebo bočního výstupu na terasy domu,...

Majitelé s bydlením v rodinném domě již měli zkušenost, ale starý dům jim už z mnoha důvodů nevyhovoval. A tak hledali...

Boj s plasty pokračuje, v Česku je problém hlavně s polystyrenem

Česko má největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě.

Kvůli zateplování budov je v Česku největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě, a stále stoupá. Jenže do roku 2030...Najdete na iDNES.cz