Kdo má k dispozici dostatečný prostor, může si dovolit postavit pračku a...

Kdo má k dispozici dostatečný prostor, může si dovolit postavit pračku a sušičku vedle sebe. | foto: BSH domácí spotřebiče

Podzim sušení prádla nepřeje. Zkuste vyhrát jednu ze tří sušiček

  • 15
Myčka nádobí je už dnes zcela běžným standardem ve vybavení domácnosti. A do stejné pozice se začínají dostávat i sušičky prádla. Je to logické: zkuste třeba v sychravém a deštivém podzimním počasí usušit v malém bytě do druhého dne dvě či tři pračky prádla.

Sušičky se tak koncem minulého roku dostaly co do hodnoty prodejů na třetí pozici domácích spotřebičů, hned po chladničkách a pračkách, když meziročně zaznamenaly nárůst prodejů o 31 procent.

Důvodů je celá řada, od snížení cen přístrojů až po výrazné snížení spotřeby, za které vděčí sušičky zejména využívání tepelného čerpadla. Tato technologie umožnila sušičkám vyšplhat se z kategorie C či B, pokud jde o spotřebu elektrické energie, až na hodnoty A+++.

Design spotřebičů a jejich tichý provoz umožňuje i jejich umístění v obytném prostoru.

Sušičky si nepořizují jen rodiny s dětmi, kde se pračky a následně sušičky používají téměř denně, ale i single domácnosti. Většinu prádla ze sušičky už není nutné vůbec žehlit. A to včetně košil a halenek, u nichž pak případně stačí jen přežehlit přednice nebo límeček.

Kam s prádlem

Zejména pro obyvatele měst bývá sušení prádla komplikované: sušárny v bytových domech už téměř nenajdete, rozkládat sušáky na prádlo v pokojích znamená často zabrat i značnou část místnosti, o zbytečné vlhkosti (a nutném následném větrání, kdy okny zmizí spousta drahého tepla) a dojmu „nepořádku“ nemluvě.

Některá společenství vlastníků mají ve svých stanovách dokonce zákaz sušení prádla na balkonech a terasách, protože o takovou „výzdobu“ nestojí. To, co netrápí majitele rodinných domů s velkou zahradou, tak může být pro obyvatele bytových domů velký problém.

Ale ani možnost sušení na čerstvém vzduchu není bez rizika: pokud přijde smog, můžete jít prát znovu, prádlo natáhne nepříjemný smogový odér. Prádlo představuje i skvělý lapač pylů a prachových částic.

Kdo má dostatek místa (to platí hlavně o rodinných domech), může postavit pračku a sušičku vedle sebe. Ti ostatní (a těch bude většina) zvolí variantu „technického“ sloupu, kdy postaví pračku a sušičku na sebe, a to včetně takzvaného mezikusu, který dává jistotu stability. Může být doplněný i o výsuvnou desku, na niž lze odložit koš s prádlem.

 Mnozí výrobci nabízejí pod spotřebiče „podesty“ s výškou 40 cm, ve kterých je možné ukládat prací přípravky, aviváže a další nezbytnosti určené k praní a sušení prádla. Není také nutné se tolik ohýbat při vkládání a vyjímání prádla.

Technologie a funkce, které potěší

Sušičky s tepelným čerpadlem dovolují sušit prádlo v porovnání s klasickými kondenzačními typy při mnohem nižších teplotách, kolem 55 až 60 °C (u sušiček bez výměníku tepla probíhá sušení při teplotách kolem 65 až 70 °C).

I když samozřejmě nelze dávat rovnítko mezi teplotu praní a sušení: „Teplota vzduchu není vůči tkaninám tak ´agresivní´ jako v případě vody, při vhodném programu 55 °C oděvům praným na 30 °C rozhodně neublíží,“ upozorňuje Jan Herian ze společnosti BSH domácí spotřebiče.

A jak vlastně funguje sušení ve spotřebiči s tepelným čerpadlem? V sušičce jsou dva okruhy. Uzavřený, kde je chladicí médium, a otevřený, kde cirkuluje vzduch. Stlačením pomocí kompresoru se chladicí médium ohřeje, od něj se pak ohřívá vzduch, který jde do bubnu, suší prádlo a odnáší vlhkost. Ve výparníku kondenzuje vlhký vzduch, který stéká do vany sušičky. Odtud je kondenzovaná kapalina přečerpána do nádržky.

Umístěním pračky a sušičky na sebe šetří uživatel místo a zároveň si usnadní práci.

Pro bezproblémové fungování i nízkou spotřebu energie je pak potřeba, aby se výparník/kondenzátor nezanášel textilními vlákny, to snižuje jeho účinnost a zvyšuje spotřebu elektrické energie.

Zatímco u klasických kondenzačních sušiček (které však z trhu mizí) lze vyjmout výparník a omýt jej pod tekoucí vodou, u modelů s tepelným čerpadlem to možné není, protože výparník je propojený právě s okruhem tepelného čerpadla.

Moderní sušičky s tepelným čerpadlem proto mají zabudovaný samočisticí kondenzátor, který se během každého procesu sušení automaticky několikrát propláchne. „Díky tomu má sušička po celou dobu životnosti nízkou spotřebu energie a vysoký výkon,“ vysvětluje Jan Herian, „kondenzátor by se měl totiž čistit ideálně po každém sušení. Proto máme samočisticí kondenzátor, který využívá zkondenzovanou vlhkost. Během vlastního procesu sušení je tak výparník třikrát až čtyřikrát propláchnutý tímto kondenzátem.“ 

Soutěž o sušičky Bosch

Pokud byste ocenili výhody sušičky a ještě ji doma nemáte, máte příležitost ji vyhrát v naší soutěži, kterou jsme připravili se společnosti BSH domácí spotřebiče. Když zodpovíte správně všechny tři otázky v testu (na výběr budete mít tři možnosti), který vyjde 15. listopadu, a to do 19. listopadu 2017 do 12:00, budete zařazeni do slosování. Jména výherců budou zveřejněna 22. listopadu 2017.

Pro správné odpovědi vám mohou pomoci informace v článcích či na webu společnosti BSH domácí spotřebiče či na jejím Facebooku.

Bližší informace k soutěži zde.

Výhrou v soutěži jsou sušičky Bosch WTW87467CS s tepelným čerpadlem v hodnotě 18 990 Kč (doporučená MOC) na 9 kg prádla pro tři vylosované. Jde o typ, který získal velmi prestižní ocenění, a stal se vítězem letošního zářijového dTestu.

Sušička mimo jiné nabízí:

  • SelfCleaning Condenser neboli samočisticí kondenzátor, navíc ve třídě spotřeby A+++ po celou dobu životnosti spotřebiče
  • třídu energetické účinnosti A+++: extrémně účinné sušení
  • rychlé sušení
  • pečeť kvality ECARF: kvalitní péče o prádlo s ohledem na citlivou pokožku a specifické potřeby alergiků
  • systém šetrného sušení SensitiveDrying: unikátní struktura bubnu chrání prádlo a omezuje záhyby

Cena v soutěži: sušička Bosch WTW87467CS s tepelným čerpadlem v hodnotě 18 990 Kč.