Sušička se zpravidla umisťuje na pračku

Sušička se zpravidla umisťuje na pračku | foto: Electrolux

Sušičky prádla nahrazují žehličky. A šetří už i energii

  • 94
Mají špatnou pověst. Kvůli vysoké spotřebě energie i hlučnosti. A jsou úplně zbytečné, stačí přece sušák nebo šňůra na zahradě, tvrdí jejich odpůrci. Jenže sušičky prádla se výrazně polepšily a přidaly i další výhody.

Především se díky použití tepelných čerpadel a dalším technickým úpravám snížila u sušiček spotřeba elektrického proudu. Energetické štítky nabízejí u některých výrobků i kategorii A.

"Dnešní sušička s tepelným čerpadlem má spotřebu 2,4 kWh na 7 kg prádla. Vychází nám tak 0,34 kWh na 1 kg prádla, tedy o 51 % méně ve srovnání se sušičkou z roku 2001," tvrdí Milan Landa ze společnosti Electrolux.

Podobně se polepšili i další výrobci. "Sušička s tepelným čerpadlem s rokem výroby 2009 má v porovnání se spotřebičem z roku 1994 spotřebu až o 62 % procent nižší, dokážeme se dostat i pod 2 kWh," vypočítá Miroslav Veselý z firmy BSH (Bosch a Siemens).

Tepelné čerpadlo odebírá teplo z okolí a využívá je na ohřev proudícího vzduchu k sušení prádla. Sušička tak s ním tvoří uzavřený obvod, kde lze sušit prádlo při nižších teplotách, tedy šetrněji.

Můžeme proto sušit i výrobky z vlny či sportovní obuv, péřové polštáře a podobně. Promáčené dětské oteplovačky či sněhule se usuší hned po návratu dětí z venku, není nutné mít velké zásoby bot a oblečení.

Sušička prádla Siemens

Sušička prádla Siemens

Sušičky také výrazně omezily hluk, díky inovacím v konstrukci, lepší zvukové izolaci a invertorům se za posledních deset let snížila hlučnost přibližně na polovinu.

Za největší pozitivum nových sušiček však uživatelé pokládají - vedle snížení spotřeby - omezení nutnosti žehlení.

Peníze až na prvním místě

Cena "áčkových" spotřebičů sice bývá vyšší, ale lze ji výrazně snížit, například nákupem přes internet, výhodné bývají i sety.

Pokud "odejde" pračka, vyplatí se pořídit si novou pračku a sušičku jako set. Ušetří se kolem deseti tisíc korun (i více), jako bonus bývá dodáván spojovací dílec s výsuvnou poličkou, takže se při vyjímání prádla není třeba ohýbat.

Umístěním spotřebičů na sebe se šetří i místo. Moderní pračky nabízejí dostatečný počet otáček při ždímání, prádlo tak obsahuje mnohem méně vody – a rychleji (i levněji) je usušené.

Jen pozor na to, kam sušičku umístíte. "Tyto spotřebiče využívají vzduch k ochlazování kondenzátoru. Když je příliš teplý, sníží se účinnost kondenzace, zvýší se spotřeba energie a prodlouží se doba sušení," varuje Pavel Janík z Centra energetického poradenství PRE.

Sušičky proti žehlení i zápachu

Z pohledu běžného provozu domácnosti mají moderní sušičky výhodu především v tom, že se díky napařovací žehlicí funkci výrazně snižuje potřeba žehlení. Mnohé věci není nutné žehlit vůbec, u jiných stačí minimum času. A tím i energie.

Sušičky nahradí v určitém směru i pračku. Večer strávený v zakouřené restauraci nemusí skončit praním saka nebo kabátku. Parní cykly Refresh odstraní pach cigaretového kouře či odér z kuchyňského omastku, vyrovnají i pomačkání.

Za pár minut je vše pryč, spotřeba energie se pohybuje kolem 0,2 Kwh. Sušičku není nutné napojovat na vodu, využívá se pára z vody, která se odpařila při sušení.

"Sušička je a bude relativně energeticky náročný spotřebič, ale nám jde přece hlavně o to, abychom čas trávili zábavněji než žehlením," říká Milan Landa.

Není divu, že si sušičky pořizují s oblibou muži, kterým žehlení k srdci nepřirostlo nebo ti, kteří je pokládají za ztrátu času.

Sušička s pračkou

Velkou sušičku s pračkou ocení i muž, který bydlí sám

Typy sušiček

Do místnosti, kterou lze snadno odvětrat, se může použít sušička odvětrávací neboli ventilační. Kondenzační sušička patří tam, kde tato možnost chybí nebo kde nechcete odvádět vlhký vzduch mimo místnost hadicí. Vlhkost z prádla končí ve sběrné nádobě či přímo v odpadu.