Celek domu s bazénem, kde trávilo dovolenou už sedm amerických prezidentů. Kdo...

Celek domu s bazénem, kde trávilo dovolenou už sedm amerických prezidentů. Kdo bude dalším, se teprve uvidí. | foto: Annenberg trust

Američtí prezidenti jezdí na dovolenou do Růžového domu. Podívejte se

  • 3
Každý ví, co reprezentuje Bílý dům ve Washingtonu D.C., ale málokdo ví, že kalifornské Rancho Mirage má také „prezidentský“ dům. Přezdívá se mu Růžový. Byl rekreační oázou už sedmi posledních prezidentů USA.

V Růžovém domě pobývali i politici a šlechtické rodiny včetně anglické královny Alžběty v roce 1983. Jezdili sem také Bob Hope nebo Jimmy Stewart, tehdy slavné americké celebrity. Odehrávaly a dodnes se tady odehrávají taneční večírky, golfové turnaje, přátelská setkání i pracovní schůzky.

Výhled z domu na bazén a golfové hřiště

Letos v únoru sem prezident Obama pozval k diskusi o vzájemné spolupráci vůdce Společenství jihovýchodních asijských národů.

Z nemovitosti na ně dýchaly kromě nádhery okolní přírody i odlesky historie, procházel se zde například Ronald Reagan v županu a pantoflích, Frank Sinatra u bazénu upíjel oblíbenou whiskey Jack Daniels a Dwight D. Eisenhower doporučoval, aby devítijamkové golfové hřiště zastiňovaly palmy....

Slavná historie

Sunnylands měl původně sloužit jako místo k odpočinku pro miliardáře Waltera H. Annenberga a jeho manželku Leonore. Už během jejich života se stal místem nenucené diplomacie a zábavy.

Historie nemovitosti začala v polovině šedesátých let minulého století, kdy si vydavatel, diplomat a filantrop Walter Annenberg objednal u losangeleského architekta A. Quincy Jonese projekt domu, v němž by mohl přežít kruté zimní měsíce na východním pobřeží v pohodlí kalifornského tepla. Zakoupil proto 200akrový pozemek v poušti a nebojácně se rozhodl pro úpravu a výstavbu rezidence, jejíž design je dnes pokládán za katedrálu průkopnické a modernistické architektury.

Stavba přízemní budovy ze železa, betonových tvárnic a mramorových i dřevěných podlah trvala tři roky. Zabírá více než 2 300 čtverečních metrů, má 22 ložnic, ve dvou křídlech vedoucích z hlavní budovy jsou umístěny místnosti pro hosty.

Součástí rezidence je jedenáct jezer, tenisové kurty a lázeňský pavilon s bazénem. Nechybí ani soukromé kino s 35mm projektory pro 47 diváků. Proslavené je především devítijamkové golfové hřiště, které navrhl Dick Wilson.

Část pozemku byla dokonce určena na hřbitov, kde je mauzoleum s pozůstatky majitelů. Důležité místo zabírá zahrada s 53 000 rostlinami. Jeho součástí je i nedávno stylově vybudované návštěvní centrum Sunnylands.

Architekt Jones byl ve své době znám především jako jeden z předních tvůrců velice oblíbeného stylu modernismu v polovině minulého století. Ve svých projektech se snažil propojit život uvnitř domu s venkovním okolím díky příznivým vlivům místního podnebí a přírody.

Interiér domu je plný uměleckých předmětů.

V poušti pro rodinu Annenbergových navrhl stavbu, ve které využil převisů střechy a pergoly k zastínění interiérů od přímých paprsků slunce. Prosklené zdi byly určeny k prosvětlení místností a s možností výhledu na okolní přírodu.

Podobně jako u většiny modernistických budov jsou strukturní detaily více otevřeny než ukryty. Mřížové ocelové nosníky a kazetové stropy jsou evidentní. Předěly mezi místnostmi nedosahují ke stropu a zdi z mexické lávy se v odvážném stylu staly pozadím pro zavěšení sbírky umění majitelů.

Západ slunce určil barvu střechy

Růžová pyramida tvoří střechu. Její barvu vybrala Leonore, která byla šéfkou protokolu v Bílém domě za prezidenta Reagana. Přála si, aby odpovídala záři západu slunce na nedalekém podhůří. Podobně milovala žlutou a růžovou barvu na stěnách místností. Zhlédla se v jejich propojení v odstínech mramorových dlaždic podlahy ve společenských místnostech. V hostitelských částech budovy a vlastní ložnici upřednostňovala na podlahách koberce a dřevo.

Sama jako hostitelka dohlížela na detaily až tak, aby Reaganova oblíbená sladkost „jelly beans“ v karafách na nočních stolcích odpovídala barvám místností. Možná i proto Reagan a manželka Nancy tady strávili osmnáct novoročních přípitků.

Interiéry navrhli William Haines a Ted Graber, kteří byli známí jako autoři dekorací v Bílém domě během období prezidenta Reagana v jimi popularizovaném hollywoodském regency stylu. Hlavní místnost neboli obývací pokoj je átrium beze stěn, uprostřed s jezírkem plným leknínů, kterému vévodí Rodinova socha Evy. Prostor má okna od podlahy až ke stropu.

Vstupní hala s Rodinovou sochou

Místnost je vybavena ležérním nábytkem. Nízké stolky, židle a gauče neumožňují rovné sezení, ale nutí k pohodlnému uložení, které nabízí intimní konverzaci. Hlavní motiv potahů představují květy. Vedle moderní klimatizace nechybí v domě ani velký krb, před kterým se v roce 1976 počtvrté oženil Sinatra se čtvrtou manželkou Barbarou. Společenská jídelna nabízí několik možností, například dlouhý stůl pro obchodní a politická jednání, anebo separátní kulaté stolky zvlášť pro muže a ženy.

Nedílnou součástí nemovitosti jsou umělecké sbírky. Dnes na stěnách visí jen kopie slavných autorů, především impresionistů, jako jsou například Degas, Monet či Renoir. Nechybí však ani díla Picassa, Van Gogha a sochaře Augusta Rodina. Originály v hodnotě jedné miliardy dolarů (podle odhadu z osmdesátých let minulého století) jsou umístěny v newyorském Muzeu moderního umění.

Stěny pracovny zdobí černobílé fotografie průmyslníků, politiků a celebrit, kteří zde bývali častými hosty.

Většina ostatních uměleckých předmětů jsou původní. Dominuje jim mexický sloup u hlavního vchodu. Zajímavé je i dílo „3×6 Double Frame Interplay“ u bazénu, nebo „Vítající ptáci“ poukazující na pohostinnost původních majitelů.

Nechybí ani Rodinův L ́Eternel Spring plný vášně a romantického spojení. Součástí jsou i sbírky čínského porcelánu, skla s broušenými historickými motivy, včetně darů, které od svých hostů manželé Annenbergovi dostali.

Stěny v pracovně zdobí černobílé fotografie průmyslníků, politiků a celebrit, kteří zde byli častými hosty a v klidu zde mohli probírat profesní kalamity i projednávat smlouvy při kouření doutníků, popíjení vzácných vín a pojídání jídel vytvářených v profesionální kuchyni oblíbenými kuchaři.

V tradici filantropů bylo posledním darem Annenbergových věnování pozemku a budovy veřejnosti. Evokují bohatství a značnou sílu místa přezdívaném „hřiště republikánů“, z něhož byla řízena americká politika v období od konce druhé světové války až do skončení studené války.

Dnes nemovitost řídí Annenberg trust. Pokud neslouží k jednáním politiků, je otevřena jako turistická atrakce. Ročně ji navštíví až 80 000 lidí. Nově vystavené centrum a zahrada jsou otevřeny bezplatně od čtvrtka do neděle. Prohlídka Annenbergova domu stojí čtyřicet dolarů a musí být objednána nejméně dva týdny předem.

Část zahrady s kaktusy

Stín pergoly je v poušti velmi žádaný.

Klimatickým změnám a požadavkům na šetření přírodních zdrojů, především vody, se neubránila ani zdejší historická nemovitost. Tráva na golfovém hřišti zhnědla, protože recyklovanou vodou se zalévá jenom 120 akrů pozemku a udržovaná zahrada pouze na deseti akrech.

Rancho Mirage je rezortní městečko v Kalifornii. Dokáže se nafouknout až na dvacet tisíc obyvatel podle ročních sezón. Od Los Angeles je vzdáleno necelých 200 km, leží mezi Cathedral City a Palm Desert jako jedno z devíti měst v údolí Coachella v oblasti Palm Springs.

,